Proruská demonstrace na Leninově náměstí v Simferopolu (8. března 2014).

Proruská demonstrace na Leninově náměstí v Simferopolu (8. března 2014). | foto: Reuters

Konec rudých hvězd. Kyjev zakázal propagaci nacismu i komunismu

  • 386
Ukrajinský parlament schválil zákon, který zakazuje popírání zločinného charakteru nacismu a komunismu. Jejich symboly se nyní také nesmí používat na veřejnosti. Pro zákon hlasovalo 254 ze 450 zákonodárců.

„Tento zákon nezakazuje ideologie, to by bylo v demokratické zemi nepřijatelné. Zakazuje však totalitní režimy jakéhokoliv zabarvení - fašistické, komunistické či jiné. Totalita je na Ukrajině zakázána,“ prohlásil jeden ze spoluautorů předlohy Jurij Lucenko z Bloku Petra Porošenka.

Krize na Ukrajině

Komunistický režim, který na Ukrajině vládl v době, kdy byla součástí Sovětského svazu, nový zákon odsuzuje jako zločinecký. Nový zákon také ukládá státu povinnost zkoumat a objasňovat zločiny totalitních režimů, aby se nemohly opakovat. Veřejnost bude mít nově dokonce přístup ke všem tajným dokumentům ze sovětské éry.

Parlament rovněž schválil, že Ukrajina si bude 8. května připomínat konec druhé světové války a její oběti. Ukrajina dosud stejně jako Rusko slavila konec druhé světové války o den později než země Evropské unie. V době německé kapitulace totiž už bylo vzhledem k časovému posunu v tehdejším Sovětském svazu 9. května. Tento den bude Ukrajina nadále slavit jako „Den vítězství nad nacismem“.

Rusko zakázalo „banderovské“ symboly už na podzim

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nedávno požadoval od Moskvy, aby respektovala, že proti nacismu bojovali také Ukrajinci, které současná ruská propaganda vykresluje jako následníky kolaborantů s nacisty a krajní nacionalisty, banderovce. „Rusko, které se snaží o revizi historie a které hlásá vítězství v druhé světové válce bez Ukrajiny, nemá právo zprivatizovat si společný boj proti nacistickému Německu,“ zdůraznil Jaceňuk a připomněl, že dvě pětiny sovětských ztrát ve válce připadly právě na Ukrajince.

V Rusku už od loňského podzimu platí zákaz veřejně předvádět symboly organizací spolupracujících s nacisty, který byl „ušit“ na ukrajinskou symboliku. Kritici „protibanderovského“ zákona ale tvrdí, že by se měl vztahovat i na nynější ruskou vlajku, pod níž bojovali vojáci generála Andreje Vlasova na německé straně.

Stepan Bandera je kontroverzní postavou. Za války byl vůdcem ukrajinských nacionalistů, ale po pokusu o vyhlášení nezávislosti Ukrajiny jej nacisté internovali v koncentračním táboře. V pozdějším německém exilu jej v roce 1959 zavraždil agent sovětské tajné služby KGB. Pro řadu Ukrajinců je hrdinou, který bojoval proti sovětskému režimu, Rusové jej však považují za zločince a kolaboranta s nacisty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video