Protivládní demonstrant v centru Kyjeva (28. ledna 2014)

Protivládní demonstrant v centru Kyjeva (28. ledna 2014) | foto: Reuters

Janukovyč brzo zmizí, už překáží i Rusům, říká ukrajinský politolog

  • 104
Ukrajinská revoluce neohrožuje jen prezidenta Janukovyče, ale celý systém vlády oligarchů, který přivedl Ukrajinu na pokraj bankrotu, říká v rozhovoru pro MF DNES ukrajinský politolog Jurij Romanenko. Podle něj je Ukrajina ve stejné situaci jako Rusko na počátku roku 1917.

Je to, co se v úterý odehrálo v parlamentu, přelom ve dvouměsíční historii protivládních protestů na Ukrajině?
Ne, přelom to není. Je to jen mlhavý kompromis mezi umírněnou částí opozice a vládní mocí, která se ocitla pod tvrdým tlakem jak Ruska, tak Západu. Není to však tak, že by vláda kompromis chtěla. Pokud by Janukovyče nezastavil zahraniční tlak, tak už by byl výjimečný stav a děly by se tomu odpovídající věci.

To samé se ale týká opozice, která mimochodem udělala vše pro to, aby ukončila násilí v ulicích Kyjeva. Majdan, především jeho radikální část, nechtěl přistoupit na žádné ústupky. Až poté, co se po 19. lednu rozpoutaly kolem Hruševského ulice skutečné boje, tak byli demonstranti na Majdanu přinuceni souhlasit s kompromisem.

Vy tedy říkáte, že velký tlak na Janukovyče, aby ustoupil opozici, vyvinulo i Rusko?
Neříkám, že to bylo jen Rusko. Nikdo nechce občanskou válku uprostřed Evropy. V zemi, kde je skoro padesát milionů lidí, v níž jsou atomové elektrárny, v zemi, přes kterou vedou ropovody a plynovody. Ale je tu samozřejmě zájem samotného Vladimira Putina na tom, aby mu nic nepokazilo jeho olympiádu v Soči. Putin proto udělal vše pro to, aby se po dobu olympijských her situace na Ukrajině uklidnila.

Na ukrajinských internetových serverech se píše, že za hladký průběh včerejšího zasedání parlamentu, který bleskově zrušil nedávno přijatý balík represivních zákonů, lze vděčit skupině poslanců vládního Hnutí regionů, kterou ovládá nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov. Je to podle vás pravda?
Nejde jen o Achmetova. Ten hraje svoji hru. Když vláda začala potlačovat demonstrace na Majdanu, hlasovali jeho lidé pro represivní zákony. Teď se situace změnila a Achmetov, stejně jako další oligarchové, dává příkaz svým poslancům, aby hlasovali zcela opačně než před týdnem. Nejde z jejich strany o nějakou dobrou vůli. Prostě jen ten týden tvrdých srážek v Kyjevě a ztráta kontroly vlády nad západní Ukrajinou oligarchy vyděsila.

Vyděsily je také hrozby ze strany Západu, že by mohly být zablokovány účty v Evropě nebo USA, bylo jim naznačeno, že by se Západ mohl zajímat o jejich finanční transakce v daňových rájích a podobně. Také kdyby se Ukrajina rozpadla, třeba jen na západní a východní, tak i to by pro ukrajinské oligarchy znamenalo obrovské ztráty. První, co by udělala vláda nějaké nově vzniklé Západní Ukrajiny, by bylo, že by oligarchům zabavila majetek. Prostě jen proto, aby měla peníze do začátku.

A když k rozpadu nedojde a podaří se dosáhnout nějakého kompromisu, vyjdou z toho ukrajinští oligarchové jako vítězi?
Ne, to v žádném případě. Kompromis, který tu existoval minulých 23 let a jenž umožnil vzestup oligarchů, je proti zájmům velké většiny ukrajinské společnosti. Jak proti zájmům střední třídy, tak státních zaměstnanců, dělníků. Oligarchové se budou muset, řekněme tomu, "uskromnit", protože lidé už jich mají dost.

Na druhé straně se říká, že část oligarchů stála i na počátku současné vlny proevropských a protivládních protestů.
Ano, je to tak. Část oligarchů skutečně pomohla zahájit současné protesty, ale zřejmě nedohlédli konce. To je pro ně typické. Jsou to jen taktici, nikoli stratégové. To oni dovedli Ukrajinu do stavu, kdy jí hrozí finanční bankrot, padá ekonomika a země má obrovské sociální problémy.

A co samotný prezident Viktor Janukovyč? Má šanci se udržet?
Janukovyč zmizí, to je naprosto jasné. Otázkou je jen, zda to bude trvat týdny, nebo měsíce. Déle než do konce tohoto roku to zcela určitě trvat nebude. Stal se totiž přítěží pro všechny, pro Rusy, pro Unii, pro oligarchy. U moci se může udržet jen silou.

Takže Janukovyč nemá zájem na skutečném kompromisu?
Ne, jemu jde o získání času na přeorganizování svých sil, svých banditů a chuligánů. Ukrajina je jako Rusko na počátku roku 1917 a vývoj v příštích měsících tomu bude odpovídat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue