Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kyjev po dvou dnech klidu přišel o tři vojáky, stahování děl pokračuje

  12:54aktualizováno  16:23
Na východě Ukrajiny během uplynulých 24 hodiny padli tři vojáci, dalších sedm jich bylo zraněno. Ukrajinské ministerstvo obrany ujišťuje, že stahování těžkých zbraní od frontové linie bude během pátku pokračovat. Prezident Petro Porošenko varoval, že válečná hrozba z Východu stále trvá.

Po dva předchozí dny ukrajinská armáda žádné padlé nehlásila, což vyvolávalo naděje na udržení křehkého příměří a stažení těžkých zbraní od frontové linie, jak předpokládají mírové dohody z Minsku.

Mluvčí protipovstalecké operace Anatolij Stelmach ráno řekl, že separatisté během uplynulé noci vcelku dodržovali klid zbraní, i když některé skupiny povstalců pokračují v provokacích. Těch se podle něj dopouštějí ty povstalecké jednotky, které se zřejmě vymykají kontrole velení separatistů.

Fotogalerie

Armádní mluvčí Andrij Lysenko potvrdil, že intenzita povstalecké palby na ukrajinské pozice poklesla, nicméně varoval, že „protivník přeskupuje své síly a vede průzkum po celé frontové linii“, a tak přetrvává hrozba nepřátelské ofenzívy na více směrech.

Pod pláštíkem stahování těžkých zbraní se prý odehrává rotace jednotek a koncentrace sil na jiných úsecích fronty, například zbraně a vojáci se z dobytého Debalceve přemístili k doněckému letišti a k Mariupolu, kam prý míří i kolona padesáti raketometů.

„Vojenská hrozba z Východu zůstane aktuální“

Ukrajinské ministerstvo obrany ráno ujistilo, že stahování těžkých zbraní od frontové linie bude pokračovat, a to pod kontrolou pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). „Už za pár hodin média ukážou záběry, jak naše kolony s děly odjíždějí do týlu,“ přislíbil Serhij Haluško z ministerstva. Ubezpečil, že na frontové linii zůstává dost sil na to, aby odrazily případný útok nepřítele.

„Naši vojáci jsou připraveni kdykoliv vrátit techniku na předchozí pozice a během co nejkratší lhůty klást odpor nepříteli,“ ujistil i prezident Petro Porošenko před studenty vojenské univerzity.

Varoval také před ruskou vojenskou hrozbou: „Dokonce i v případě, že se v Donbasu uplatní ten nejoptimističtější scénář dlouhodobého příměří přecházejícího v politické urovnání a pevný mír, vojenská hrozba z Východu bohužel zůstane aktuální. Bude vyžadovat ustavičné úsilí a posilování obranyschopnosti,“ prohlásil. Kvůli tomuto ohrožení je také nevyhnutelné zkrátit výcvik a studium důstojníků, protože každý je teď potřebný.

Už jsme stáhli 90 procent děl, tvrdí povstalci

Stahování těžkých zbraní zahájila armáda ve čtvrtek, po dvou dnech, kdy na frontě nepadl žádný ukrajinský voják. Z frontové linie do vzdálenosti nejméně 25 kilometrů začala stahovat protitankové kanony MT-12 Rapira.

Krize na Ukrajině

Proces oddělení úderných jednotek na donbaské frontě doprovází vzájemné obviňování ze sabotáže minských dohod. Mise OBSE má navíc údajně jen omezené možnosti, jak stahování těžkých zbraní kontrolovat. Povstalci tvrdí, že 90 procent svých těžkých zbraní už z fronty odvezli, což Kyjev popírá. Naopak povstalci pohrozili, že svá děla vrátí zpět do předchozích pozic, pokud Kyjev neuspíší stahování svých zbraní.

„My už jsme stáhli 250 děl, zatímco Ukrajina všehovšudy jen 24,“ prohlásil dnes náměstek ministra obrany neuznávané Doněcké lidové republiky Eduard Basurin. Oznámil také, že ráno povstalci začali se stahováním raketometů, zatím v počtu čtyř kusů, dalších 12 má během pátku následovat. „Zatím ale nebudeme stahovat techniku z těch úseků, kde hrozí boje, což se týká hlavně předmostí u doněckého letiště. Během uplynulých 24 hodin nás tam asi dvacetkrát ostřelovali,“ dodal.

Šéf luhanských povstalců nevylučuje nové referendum

Šéf luhanských povstalců Igor Plotnickij v pátek prohlásil, že pokud Ukrajina přikročí ke slibovaným vnitropolitickým reformám, uspořádá vedení luhanské „lidové republiky“ nové referendum o osudu separatistických území.

„Nikdy jsme Ukrajinu neodmítali jako stát, vždyť je to náš soused,“ řekl Plotnickij. „Pokud vznikne nová Ukrajina, která nebude označovat Rusko za agresora a nás za separatisty a teroristy, pak proč ne. Uspořádáme nové referendum a lidi řeknou, s kým a jak chtějí žít,“ konstatoval luhanský politik v ruské televizi Rossija 24.

Separatisická Luhanská lidová republika uspořádala referendum už loni v květnu, stejně jako sousední povstalecká zóna v Doněcké oblasti. Drtivá většina hlasujících se tehdy vyslovila pro nezávislost na Kyjevu. Rusko referendum oficiálně neuznalo, dalo ale najevo, že výsledky hodlá „respektovat“.

Plotnickij možnost zachování územní celistvosti Ukrajiny připustil. „Zda zůstaneme součástí Ukrajiny, závisí především na Ukrajině samotné. Nacistická a banderovská Ukrajina není naší zemí, v takové Ukrajině nebudeme nikdy,“ prohlásil.

Do Doněcka a Luhanska v pátek dorazil konvoj 170 ruských nákladních vozů. Dovezl údajně přibližně 1 800 tun potravin, hlavně masových a rybích konzerv, mouky, cukru a rýže jako humanitární pomoc pro válkou rozvrácený Donbas. Šlo již o šestnáctý humanitární konvoj vypravený od začátku proruské vzpoury v dubnu loňského roku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Najdete na iDNES.cz