Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ukrajina požádá o členství dřív

  0:01aktualizováno  0:01
Kyjev - Ukrajina bude formálně informovat Severoatlantickou alianci o svém rozhodnutí usilovat o členství v této mezinárodní organizaci, jak jen to bude možné. Informoval o tom v Kyjevě náměstek ukrajinského ministra zahraničí Igor Charčenko. Zároveň dodal, že Ukrajina nebude čekat až do návštěvy generálního tajemníka NATO George Robertsona plánované na 9. července, kde původně chtěla svůj požadavek formálně předložit.
Charčenko, který označil rozšiřování NATO za přirozený proces, neuvedl žádné konkrétní datum, kdy by měla Ukrajina  svou žádost předložit.

Rozhodnutí o urychlení tohoto kroku je podle expertů pravděpodobně reakcí na upevňování vazeb mezi NATO a Ruskem. V Římě přijaliv úterý šéfové států a vlád devatenácti členských zemí aliance deklaraci o vytvoření Rady NATO-Rusko.

Putin na summitu sice zopakoval odpor Moskvy vůči dalšímu rozšiřování NATO, současně ale označil případné budoucí začlenění Ukrajiny do aliance za "naprosto možné".

Ukrajina neformálně oznámila své plány připojit se k NATO minulý čtvrtek. Tajemník ukrajinské Národní bezpečnostní rady Jevhen Marčuk řekl, že "hluboký průlom" ve vztazích Ruska s NATO po teroristických útocích z 11. září ovlivnil rozhodnutí Ukrajiny usilovat o členství.


V Ukrajinské metropili Kyjevě již několik let působí Informační a dokumentační centrum Severoatlantické aliance. Na vzniku informačního a dokumentačního centra v ukrajinském se dohodli představitelé aliance a Ukrajiny už 7. května 1997 při podpisu společného Memoranda o porozumění a spolupráci. Definitvně však o vzniku rozhodlo NATO až na summitu ve španělském Madridu.

Hlavním úkolem centra je poskytování informací o Severoatlantické alianci a bezpečnpostní politice obytelům Ukrajiny. "Je to jeden ze současných úkolů NATO, vysvětlit svou současnou úlohu a politiku obyčejným lidem. Na Ukrajině totiž stejně jako v dalších zemích včetně Ruska přetrvávají zastaralé názory na alianci pocházející ještě z dob studené války," konstatoval politolog Petr Suchý z Fakulty sociálních věd Masarykovy univerzity v Brně.

Podle Marčuka by bylo předčasné stanovit datum vstupu Ukrajiny do NATO, protože země musí nejprve sladit svou ekonomiku, demokracii a lidská práva s mezinárodními standardy.

Ukrajinské vztahy s NATO byly dlouhou dobu předmětem sváru ve vztazích s Ruskem, které považuje rozšíření aliance dále na východ za ohrožení své bezpečnosti.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Bojové drony pořídíme do roku 2025, plánuje náčelník štábu Bečvář

Námořník nese na rameni bezpilotní stroj ScanEagle amerického letectva. Váží...

Česká armáda chce mít do roku 2025 kromě průzkumných bezpilotních strojů také bojové drony schopné nést výzbroj. Na...

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...Najdete na iDNES.cz