Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ukrajina má nového premiéra, exministra financí Azarova

  11:20aktualizováno  13:26
Straně regionů nového ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče se v parlamentu podařilo sestavit koalici. Tím se otevřela cesta k nominaci nového premiéra a výměně vlády dosavadní šéfky kabinetu Julije Tymošenkové. Do čela vlády parlament zvolil někdejšího ministra financí Mykolu Azarova.

Nový ukrajinský premiér Mykola Azarov | foto: AP

Sestavení nové koalice v parlamentu oznámil jeho předseda Volodymyr Lytvyn. Upřesnil, že novou dohodu podepsali předsedové parlamentních frakcí Strany regionů, komunistů a Bloku Volodymyra Lytvyna.

Koalici vytvořilo 235 ze čtyř set padesáti poslanců parlamentu. Kromě stran jsou v ní i jednotlivci, což umožnila pravidla, která zákonodárci přijali teprve minulý týden.

Koalice vzápětí většinou 242 hlasů prohlasovala i nového premiéra, který nahradí Juliji Tymošenkovou, jež minulý týden nedostala důvěru parlamentu a ohlásila odchod do opozice. (o vyjádření nedůvěry čtěte zde)

Azarov bude řešit ekonomickou krizi

Novým ukrajinským premiérem je bývalý ministr financí Mykola Azarov. Dvaašedesátiletý blízký spolupracovník prezidenta Janukovyče bude muset zemi především vyvést ze svízelné ekonomické situace.

"Země je vyrabována, pokladna je prázdná a státní dluh vzrostl třikrát. Hlavním úkolem dnes je přepracovat a schválit realistický rozpočet na letošní rok," řekl Azarov poslancům před svým zvolením.

Parlament také jmenoval některé další členy vlády. Ministrem financí bude Fedir Jarošenko a hospodářství Vasyl Cuško. Jarošenko s Azarovem pracoval už dříve na ministerstvu financí. Cuško byl v letech 2006 až 2007 ministrem vnitra.

Post šéfa diplomacie obadil Kosťantyn Hryščenko, dosavadní velvyslanec v Rusku, a ministrem obrany je Mychajlo Ježel. Kabinet se může sejít ještě dnes.

KDO JE MYKOLA AZAROV

- Mykola Janovyč Azarov se narodil 17. prosince 1947 v ruské Kaluze. Původně se jmenoval Nikolaj Pachlo, až později přijal jméno své manželky Ljudmyly.

- Je absolventem Moskevské státní univerzity, kde získal doktorát z geologie a mineralogie. Poté pracoval do roku 1976 jako důlní inženýr v ruské Tule a poté až do svého odchodu na Ukrajinu v roce 1984 šéfoval výzkumné laboratoři v hutním institutu u Moskvy.

- Na Ukrajině byl do roku 1995 zástupcem ředitele a později i šéfem státního výzkumného ústavu pro geologii a geomechaniku, stal se univerzitním profesorem a je členem korespondentem Ukrajinské akademie věd.

- Od počátku 90. let se začal angažovat v politice. V roce 1994 byl poprvé zvolen poslancem Nejvyšší rady (poté ještě v letech 2006 a 2007) a dostal se do předsednictva populární Strany regionální obrody v průmyslové a proruské Doněcké oblasti (strana byla později přejmenovaná na Stranu regionů).

Nový ukrajinský premiér Mykola Azarov- V letech 1995 až 1997 šéfoval parlamentnímu rozpočtovému výboru, mezi léty 1997 až 2002 předsedal Státní daňové správě. Za jeho vedení byl úřad obviňován z toho, že svých pravomocí užívá k potírání opozice. Azarov to ale popřel.

- V březnu 2001 byl zvolen předsedou politické rady Strany regionů, v prosinci ale rezignoval. Údajně proto, aby strana ve volební kampani před volbami v roce 2002 neutrpěla tím, že ji protežuje ze své vrcholné pozice šéfa Státní daňové správy.

- V minulosti byl blízkým spolupracovníkem bývalého prezidenta Leonida Kučmy, blízko měl vždy i k bývalému premiérovi a nově zvolenému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. V letech 2002 - 2005 a v roce 2006 byl prvním vicepremiérem a ministrem financí v jeho vládách a některé kroky dvojice Janukovyč-Azarov byly příznivě hodnoceny i nezávislými ekonomy.

- Na přelomu let 2004 a 2005, tedy v období takzvané oranžové revoluce, byl úřadujícím předsedou vlády. Stalo se tak poté, co tehdy dosluhující ukrajinský prezident Kučma dal Janukovyčovi dovolenou, aby mohl vést svou kampaň před opakovaným druhým kolem kontroverzních prezidentských voleb.

- Nedávno se Azarov, který je autorem více než sta vědeckých publikací, stal šéfem Strany regionů, nejsilnější strany v zemi. Ve funkci vystřídal Janukovyče, který se členství ve straně vzdal v souvislosti s tím, že byl zvolen prezidentem. Azarov byl šéfem Janukovyčova volebního štábu.

autor: ČTK

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

VIDEO: Řidiče v USA vymrštil náraz do výšky, skončil s autem v druhém patře

Řidič vozu naboural do zábrany vedle silnice, náraz auto pak katapultoval do...

Kuriózní nehodu zažil řidič osobního auta, který v kalifornském městě Santa Ana narazil v neděli do zábrany vedle...

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz