Nový ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman (14. dubna 2014)

Nový ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman (14. dubna 2014) | foto: Reuters

Ukrajina má nového premiéra, Porošenko chce ministerstvo pro Donbas

  • 20
Ukrajinský parlament schválil demisi premiéra Arsenije Jaceňuka. Novým šéfem vlády bude Volodymyr Hrojsman, kterého krátce předtím poslancům doporučil prezident Petro Porošenko. Parlament odvolal rovněž rezoluci s negativním hodnocením dřívější vlády.

Kandidaturu osmatřicetiletého Hrojsmana doporučil poslancům prezident Petro Porošenko, který budoucího premiéra označil za „politika nového typu“. Podle prezidenta bude mít Ukrajina „politicky odpovědnou vládu“. Tuto politickou odpovědnost ponesou dvě politické strany a skupina nezařazených poslanců, uvedl Porošenko.

Nový premiér

Volodymyr Hrojsman se narodil 20. ledna 1978 ve městě Vinnycja. Již ve svých 14 letech pracoval jako zámečník, vystudoval práva a v roce 2002 byl zvolen do městské rady rodné Vinnycji. V roce 2006 byl ve svých 28 letech zvolen starostou města.

Od února 2014 do prosince 2014 byl vicepremiérem a ministrem pro regionální rozvoj ve vládě Arsenije Jaceňuka a výrazně se zapsal do jednání o široké autonomii Donbasu. V listopadu 2014 byl zvolen do čela parlamentu. Je židovského původu, ženatý, má dvě dcery a syna.

Dosavadní vládní koalice se v únoru rozpadla, když podporu kabinetu vypověděly strany Vlast a Svépomoc. Novou vládní většinu nyní tvoří jen zastupitelé dvou největších stran - Bloku Petra Porošenka (BPP) a Jaceňukovy Lidové fronty (LF). Většinu v parlamentu pomáhá vytvářet skupina nezařazených poslanců, které opozice označuje za kariéristy a přeběhlíky.

Podle informací ukrajinského tisku tvoří ve sněmovně, která má 450 členů, novou koalici 227 poslanců. Po volbách z října 2014 měla Jaceňukova vláda zprvu podporu kolem 300 zákonodárců. Kromě stran Vlast a Svépomoc ji původně podporovala i populistická Radikální strana, která přešla k opozici loni v září.

Demisi Jaceňuka, jmenování Hrojsmana a zrušení únorové rezoluce hodnotící negativně vládu schválili poslanci jedním usnesením, což byl podle opozice neústavní krok. Pro usnesení nakonec hlasovalo podle agentury Unian 257 poslanců, proti se jich postavilo 50.

Většinou 243 hlasů na závěr čtvrtečního zasedání poslanci schválili vládní program. Stalo se tak až napotřetí, když v prvních dvou případech nebyl v sále dostatek poslanců vládní většiny. Hrojsmanův kabinet má zaručenou roční neodvolatelnost, protože podle ústavy nesmí sněmovna rok po schválení programu hlasovat o nedůvěře vládě.

Ministerstvo pro záležitosti Donbasu

Hrojsman v projevu konstatoval, že jeho vláda nebude tolerovat korupci a posílí vztahy s Evropou. „Vnímám hrozby, jimž čelíme. Varuji hlavně před třemi z nich: korupcí, neefektivní správou a populismem. Nejsou to menší ohrožení, než nepřátelské operace na východě země,“ řekl Hrojsman. Svůj emotivní projev zakončil zvoláním: „Ukážu vám, jak se má řídit země!“

Místo Hrojsmana byl podle očekávání novým předsedou jednokomorové ukrajinské sněmovny zvolen Andrij Parubij, dosavadní šéf vlivné Rady národní bezpečnosti a obrany. Pro Parubije zvedlo ruku 284 poslanců z 359 přítomných v sále.

V nové vládě by měli zůstat ministr zahraničí Pavlo Klimkin, ministr vnitra Arsen Avakov a ministr obrany Stepan Poltorak. Šéfa diplomacie a obrany podle ústavy nominuje prezident. Prvním vicepremiérem a ministrem hospodářského rozvoje a obchodu se má podle médií stát Stepan Kubiv. Kromě něj má zasednout ve vládě dalších pět vicepremiérů. Do čela klíčového ministerstva financí se postaví Oleksandr Danyljuk.

Porošenko v projevu oznámil, že součástí vlády bude nově i ministerstvo pro záležitosti Donbasu, které se bude zabývat problémy uprchlíků a správou oblastí, kde podle něj probíhá „protiteroristická operace“. Konstatoval, že na východě Ukrajiny je do boje proti proruským povstalcům nasazeno 69.000 ukrajinských vojáků. Prezident při této příležitosti vyzval poslance, aby schválili ústavní změny o decentralizaci země s cílem „zajistit pokojný návrat Donbasu“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video