(ilustrační snímek) - Auto, peníze

(ilustrační snímek) - Auto, peníze | foto: iDNES.cz

Ukradli vám vůz, vraťte dotaci, žádají úředníci rodinu nemocného hocha

  • 292
Jak necitlivá mohou být pravidla pro zdravotně postižené, zjistila rodina Masnicových z Proboštova u Teplic. Jejich čtrnáctiletý syn ztrácí zrak, a tak Masnicovi dostali příspěvek 90 tisíc na auto, aby mohli jezdit za specialistou. Jenže vůz jim po pár dnech někdo ukradl a stát chce příspěvek zpět. Masnicovi tak nemají ani auto, ani peníze na jiné.

"Běhám od úřadu k úřadu. Už mi docházejí síly," říká zdrceně Kamila Masnicová. Její syn Jaroslav byl do deseti let jako ostatní kluci. Pak se mu ale během letních prázdnin prudce zhoršil zrak. "Sám se bál říct, že čím dál hůř vidí. Až si jeho učitelka stěžovala, že neopisuje z tabule všechno tak, jak to ona píše," vzpomíná Masnicová.

Rodiče vzali chlapce na vyšetření, které přineslo zdrcující zprávu: chlapec má nevyléčitelnou oční chorobu, takzvanou Stargardtovu nemoc. "Syn nemůže zaostřit centrální obraz," přiblížila Masnicová.

Od té doby ho rodiče musí vozit na speciální vyšetření do Prahy, které má odhalit, zda se nemoc nezhoršuje. Jaroslav má ve škole asistentku, jež s ním sedí v lavici, pomáhá mu, pořizuje výpisky, zajišťuje zvětšené písmo. Do Ústí nad Labem jezdí na kurzy, aby se naučil pracovat s notebookem vybaveným mluvícím programem. Tak to trvá už čtyři roky.

Kvůli častému cestování po doktorech Masnicovi loni 29. června požádali o dotaci 90 tisíc na nákup auta. Jejich starý Ford Fiesta už dosluhoval a neustále vyžadoval nákladné opravy. Po necelém měsíci dostali Masnicovi kladnou odpověď.

 "Ale s tím, že se musíme nejprve zbavit starého auta, dvě mít nesmíme," vypráví Kamila Masnicová.

Auto zmizelo po pár dnech

Protože mají celkem tři děti, pořídili větší Ford Galaxy. Deset let starý vůz je vyšel na 94 tisíc korun. Uzavřeli povinné ručení a domluvili, že zařídí také pojištění proti krádeži. To už ale nestihli. Jen pár dní před sjednanou schůzkou v pojišťovně auto zmizelo.

Jiné rodině pomohli až lidé

V podobné situaci se v roce 2009 ocitla rodina Wawrzosových z Karviné. Těm někdo ukradl automobil, kterým vozili každý den dceru na rehabilitaci do Ostravy. Museli vrátit dotaci osmdesát tisíc korun.

Nadace Naše dítě poté vypsala na pomoc rodině sbírku, ve které se sešlo přes 700 tisíc korun (více zde).

"Byl to šok. Večer 18. září jsme zaparkovali před věžákem v Duchcovské ulici v Teplicích, kde jsme bydleli. Když jsem šla druhý den do pekařství, už jsem ho před domem nenašla," popisuje Masnicová.

Na policii ji odbyli. "Ptali se, proč jsme si pořizovali auto, které se v Teplicích nejvíc krade. Sedmimístné vozy se prý ztrácejí minimálně jednou za týden," popisuje Masnicová. Policie 15. října případ odložila, aniž našla vůz nebo pachatele. Tím však potíže teprve začaly.

Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo, že chce vrátit dotaci. Po odečtení pár dní, kdy Masnicovi auto užívali, to činí 88 719 korun.

"Žadatel o dávku se musí písemně zavázat, že vrátí příspěvek nebo jeho poměrnou část v případě, že motorové vozidlo přestane být před uplynutím pěti let ode dne vyplacení příspěvku používáno pro jeho dopravu nebo pro dopravu zdravotně postiženého dítěte. Odcizením motorového vozidla došlo k porušení tohoto podepsaného závazku," uvedla Táňa Švrčková z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.

Poslední šance je "milost ministra"

Masnicovi se 9. listopadu obrátili na ministra práce sociálních věcí Jaromíra Drábka, aby jim vrácení dotace odpustil. "Tři dny nato jsme ale obdrželi odpověď, že kvůli velkému počtu podobných žádostí bude vyřízení žádosti trvat delší dobu," říká Masnicová. Pokud jim ministerstvo vrácení dotace neodpustí, nebudou moci následujících deset let požádat o další.

Jestli ministr vrácení dotace promine, není vůbec jisté. "Existuje institut odstranění tvrdosti zákona, ale to je mimořádný prostředek podobně jako prezidentská milost," řekl Drábek. Celý proces trvá zhruba půl roku. Komise posbírá informace, odhlasuje svoje stanovisko a přednese ho ministrovi, který rozhodne.

Rodině však utíká čas. Úřady totiž mezitím vyčíslily, že měsíčně musí splácet 750 korun, a to až do roku 2021. Masnicovi platí od listopadu vždy do 25. dne každého měsíce. Pokud by se s platbou zdrželi, museli by vrátit celou částku najednou. Tolik peněz nemají.

Od Nového roku jim ministerstvo navíc zkomplikovalo i splácení. Některé kompetence sociálního odboru totiž převzal úřad práce a ten stále ještě neví, na jaký účet se mají splátky posílat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video