Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo Ratha nasadí ČSSD Řiháka, v kraji by si opět vybrala komunisty

  18:18aktualizováno  20:52
Senátor a starosta Příbrami Josef Řihák má nahradit Davida Ratha v čele kandidátky ČSSD v krajských volbách. Strana dělala "úklid" ve středočeské organizaci necelé dva měsíce poté, co policisté zatkli na ulici Ratha s krabicí se 7 miliony korun. Podle policie šlo o úplatek za zmanipulovanou zakázku na rekonstrukci zámečku v Buštěhradu.

Místo Davida Ratha v čele kandidátky pro krajské volby zaujal senátor a starosta Příbrami Josef Řihák. | foto: Josef VostárekMF DNES

Na pozici středočeského lídra pro podzimní volby měli sociální demokraté, jimž kvůli kauze Rath spadly preference zhruba o pět procent, dva kandidáty. Vedle Řiháka ještě současnou hejtmanku Zuzanu Moravčíkovou, která byla také náměstkyní za Rathovy éry.

Sociální demokraté řešili ve středu skoro neřešitelný problém. Jak najít do vedení středočeské ČSSD a čela volební kandidátky lidi, kteří neměli nic společného s bývalým hejtmanem Rathem. "Kdybychom byli důslední, museli by odejít i poslanci, kteří s ním přece také spolupracovali," řekl iDNES.cz nový krajský předseda Miloš Petera, který byl náměstkem už za Rathovy vlády v kraji.

Miloš Petera (ČSSD), z 1. místa kandidátky v Nymburce je 3.

Nový předseda středočeské ČSSD, náměstek hejtmana Miloš Petera.

"Nebudu říkat já nic, já muzikant. Samozřejmě jsem s ním seděl v radě. A mnoho pozitivního jsme udělali," uvedl náměstek hejtmanky Petera, který na krajskou volební konferenci přišel se šesti nominacemi na nového předsedu středočeské ČSSD místo Richarda Dolejše, který už pozici neobhajoval.

Model spolupráce s komunisty se osvědčil, říká nový krajský šéf

Petera iDNES.cz řekl, že pokud ČSSD uspěje na podzim ve volbách, bude znovu preferovat jednobarevnou krajskou radu tolerovanou komunisty. "Tento model se osvědčil," řekl nový šéf středočeské ČSSD. V kampani bude podle něj strana znovu akcentovat zdravotnictví a další témata z celostátní politiky, jimiž oslovuje voliče při kritice vlády Petra Nečase.

Peterovým soupeřem byl Zdeněk Seidl, další z náměstků z Rathovy éry, který jím zůstal i po zvolení nové hejtmanky Zuzany Moravčíkové. Ta na dotaz iDNES.cz, zda mohla strana najít do čela kandidátky pro krajské volby a vedení středočeské ČSSD někoho, kdo neměl nic společného s Rathem, odvětila: "Těžko."

Jen třetí kandidát na nového krajského předsedu o sobě mohl říkat, že on k Rathovi blízko neměl - Jiří Havlíček, bývalý ústřední tajemník ČSSD, který je spojencem Rathova dlouholetého rivala v krajské organizaci, exministra průmyslu Milana Urbana. Už před volbou ale Havlíček řekl, že si moc velké šance nedává. "Vyhraje Petera, už v prvním kole," odhadoval Havlíček správně výsledek.

Na volební konferenci se sociální demokraté ve středních Čechách sešli téměř dva měsíce poté, co bývalého hejtmana Ratha zatkli na ulici s krabicí se 7 miliony korun. Špičky sociální demokracie si vzápětí uvědomily, že je neudržitelné, aby se nezměnilo i krajské vedení a volební kandidátka, přestože se k tomu středočeská buňka stavěla zpočátku váhavě.

Odstupující krajský šéf Richard Dolejš, blízký Rathův spolupracovník, v rezignační bilanční zprávě, kterou má iDNES.cz k dispozici (více o ní najdete zde), vytkl některým kolegům pokrytectví, když se nyní tváří, jako kdyby v podstatě Ratha ani neznali. Přitom, jak doslova do zprávy napsal, s ním "jeli ve výtahu".Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

PŘÍMÝ PŘENOS: Brífink Pirátů před jednáním Sněmovny

Piráti komentují rozhodnutí mandátového a imunitního výboru o vydání A. Babiše...

Sněmovnu čeká v úterý schůze, na které budou poslanci projednávat například novelu zákoníku práce. Nyní mají brífink...

Najdete na iDNES.cz