Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úklid sněhu na silnici budou moci lidé kontrolovat on-line

  12:33aktualizováno  12:33
Středočeši budou na přelomu roku moci on-line sledovat tamní silničáře při práci. Na internetu totiž budou aktuální informace o zimní údržbě. Z nich se lidé dozvědí, kde zrovna silničáři jezdí a které silnice jsou už protažené nebo posypané.

Středočeši budou moci pozorovat silničáře při úklidu sněhu on-line. (Ilustrační foto) | foto: Petr LemberkMF DNES

Informace umožní satelitní navigační systém, který budou mít silničáři ve svých vozidlech. S toutou novinkou přišli letos krajští radní.

"Myslím, že Středočeský kraj je první, který tyto údaje zprostředkuje veřejnosti," podotkl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Robin Povšík.

Silnice na webu

Lidé budou moci na internetu průběžně sledovat aktuální stav úklidu sněhu na silnicích druhé a třetí třídy, o které se stará Středočeský kraj.
Umožní to satelitní navigační systém, jejž budou mít silničáři ve svých vozidlech.
Informace se budou aktualizovat každou půlminutu. Služba začne podle hejtmanství fungovat na přelomu roku.

Nyní je už systém instalovaný ve 300 vozidlech zimní údržby. Pomocí přenosu dat se bude na portálu, jejž provozuje firma ECS Invention, zobrazovat po půl minutě pozice a pohyb každého vozu.

"Webové stránky s informacemi o aktuální zimní údržbě bychom chtěli zpřístupnit veřejnosti nejpozději na přelomu letošního a příštího roku," upřesnil Povšík.

Nová služba bude mít pro obyvatele kraje význam především během sněhové kalamity. Díky systému získají co nejpřesnější informace o dopravní situaci v regionu. Nicméně novinka má zásadní význam také pro úředníky.

"Kraj dosud nemá žádnou možnost, jak kontrolovat zadanou práci v rámci zimní údržby. Systém GPS nám to umožní," podotkl Povšík. Pomocí informačního portálu budou moci silničáři i kraj sledovat nejen pozice a pohyb vozidel, ale také třeba množství spotřebovaného posypu.

Přístup na informační portál budou mít lidé každoročně od listopadu do března. Webová adresa zatím není k dispozici.

Údržbu silnic druhé a třetí třídy zajišťuje pro Středočeský kraj deset dodavatelů. Právě ti zaplatí investiční i provozní náklady spojené se zavedením a užíváním systému.

"Systém jsme chtěli koupit sami. Kraj na to vyčlenil přibližně osm milionů korun. Nakonec jsme se ale domluvili s dodavateli, že veškeré jednorázové investiční i provozní náklady ponesou oni," doplnil Povšík.

Nová služba však nemá význam pro lidi, kteří žijí v lokalitách, kde se vozovky v zimě neudržují. Letos se jedná o téměř 260 kilometrů silnic třetí třídy.

"Prokázalo se, že tam údržba není nutná a nevyplatí se," dodal náměstek hejtmana.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz