Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ujgurští vězni z Guantánama nechtějí azyl na Palau, bojí se Číny

  13:17aktualizováno  13:17
Někteří čínští muslimové z americké věznice Guantánamo jsou nedůvěřiví k azylu na tichomořském ostrově Palau. Bojí se totiž, že je tak malý stát nedokáže uchránit před represemi ze strany Číny. Obavy má podle agentury AP pět ze 13 Ujgurů, kteří mají být do Tichomoří převezeni. Peking žádá jejich vydání. Jsou to teroristé, tvrdí.

Guantánamo | foto: Profimedia.cz

"Někteří říkali, že Palau je příliš malé... A když jim ukázali fotografie, byl mezi nimi snímek s nějakými čínskými znaky, takže se začali vyptávat: 'Máte armádu? Máte námořnictvo?', protože se obávají o svou bezpečnost," řekl palauský prezident Johnson Toribiong.

O přijetí Ujgurů z Guantánama požádal Palau americký prezident Barack Obama. Ten hodlá kontroverzní věznici na Kubě zavřít a řeší, co dělat s více než dvěma stovkami lidí, které tam USA pořád zadržují.

Nedávno prohlásil, že část poputuje do amerických věznic s nejpřísnější ostrahou, část půjde před civilní soudy, někteří budou propuštěni a někteří právě umístěni do třetích zemí. - přečtěte si Zavřeme věznici na Guantánamu, potvrdil Obama

Prezident Barack Obama podepsal příkaz k uzavření věznice Guantánamo v Oválné pracovně Bílého domu

Americký prezident Barack Obama podepsal letos 22. ledna příkaz k uzavření věznice na Guantánamu.

Ujgurové pocházejí z odlehlé západočínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Američané a jejich spojenci je pochytali v Afghánistánu a v Pákistánu a v roce 2002 převezli na Guantánamo, do věznice zřízené za účelem zadržování lidí podezřelých z terorismu bývalým prezidentem Bushem.

Poté, co je vyšetřovatelé zbavili nařčení z terorismu, je USA odmítly vydat zpátky do Číny. Tam by jim hrozilo mučení či poprava. Washington se proto dohodl s Palau na jejich přijetí. Čtyř Ujgurů se také ujaly Bermudy. Obé rozzlobilo Čínu. Dejte nám je, jsou to teroristé, ozvalo se z Pekingu. - o rozhořčení Číny si můžete přečíst zde

Palau

Palau je bývalé americké území, které získalo nezávislost v roce 1994, ale dál udržuje s USA těsné vztahy a je na nich závislé, i co se týče hospodářské pomoci a obrany.

Jde o jednu z nejmenších zemí světa: tvoří ji osm hlavních ostrovů a více než 250 ostrůvků, na nichž žije něco přes dvacet tisíc obyvatel. Palau leží asi 800 kilometrů východně od Filipín a oblíbili si je turisté i milovníci potápění.

Zdroj: ČTK

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Najdete na iDNES.cz