Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlostudenty ani plagiáty prací nevedeme, brání se UJAK tvrzení komise

  16:02aktualizováno  16:02
Univerzita Jana Amose Komenského se ostře vymezila proti argumentům, na základě kterých jí Akreditační komise minulý týden navrhla odejmutí státního souhlasu s působením univerzity. Akreditační komise se podle právníka školy nechová podle pravidel správního řízení. Její kroky prý poškozují studenty i dobré jméno školy.

Představitelé Univerzity Jana Amose Komenského během tiskové konference (4. 5. 2015) | foto: Zdeňka Trachtová, iDNES.cz

„UJAK s tímto podnětem zásadně nesouhlasí, považuje jej za nepravdivý, tendenční, neprofesionální, operující se lživými fakty, a významně poškozující dobré jméno školy a jejích studentů,“ uvedl pondělní tiskovou konferenci představitelů univerzity její mluvčí Jan Červenka.

Představitelé univerzity následně komentovali deset argumentů, na základě kterých Akreditační komise minulý týden navrhla odebrání státního souhlasu s působením vysoké školy (více čtěte zde).

UJAK

Univerzita Jana Amose Komenského vznikla v roce 2001. Nyní je největší soukromou vysokou školou v ČR. Stabilně na ní studuje deset tisíc studentů. Má sídlo v Praze, ale celorepublikovou působnost díky síti oficiálních regionálních center.

Komise uvedla, že každý čtvrtý absolvent bakalářského programu na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) získal titul za nestandardně krátkou dobu, někdy dokonce za méně než půl roku. „U nás žádní rychlostudenti nebyli a nejsou,“ vyvrací to prorektor UJAK Petr Kolář.

Dokladem jsou podle něj kontroly Ministerstva školství, které neshledaly žádné pochybení. To, že řada studentů UJAK ukončí tříletý bakalářský obor za kratší dobu, je podle rektora způsobeno tím, že si na univerzitě doplňují vzdělání studenti z vyšších škol nebo si dokončují vzdělání studenti, kteří přestoupili z jiné univerzity. „Akreditační komise uvádí čísla, ale zamlžuje vysvětlení,“ tvrdí Kolář.

Podle právního zástupce školy Františka Korbela se Akreditační komise nechová podle pravidel správního řízení a jejím jednáním už byli poškozeni studenti i dobré jméno školy. „Aktivity Akreditační komise musejí vycházet z objektivně zjištěných věcí, nikoliv domněnek. Také medializace by se měla držet určité míry přiměřenosti,“ uvedl Korbel.

Počet studentů jsme snížili o polovinu, říká škola

Prorektorka školy Lucie Paulovčáková se na tiskové konferenci ohradila proti tvrzení Akreditační komise, že na škole studuje příliš mnoho studentů a chybí dostatek pedagogů. „Od roku 2010 do současnosti jsme snížili počet studentů o 47 procent, tedy téměř o polovinu. Počty pedagogů za toto období klesly pouze o 11 procent,“ řekla Paulovčáková.

S argumentem, že na UJAK je prostor pro plagiátorství závěrečných prací, prorektorka rovněž nesouhlasí. „Od roku 2012 jsou všechny odevzdané práce v elektronické databázi a prochází antiplagiátorským systémem. Pokud je shoda práce s jinou vyšší než pět procent, musí se oponent i vedoucí práce k této shodě vyjádřit, jinak není možné posudky odevzdat,“ vysvětluje.

Akreditační komise podle představitelů školy navíc popírá vlastní rozhodnutí, kdy v posledních dvou letech prodloužila akreditaci osmi studijním oborům UJAK. „Podnět je v příkrém rozporu se skutečným stavem činností UJAK, které nejenže naplňují všechny požadavky zákona, ale jsou hodnoceny nadstandardně i v mezinárodním akademickém měřítku,“ uvádí škola v prohlášení.

UJAK čelila kritice ze strany Akreditační komise již dříve. V listopadu 2010 komise vydala zevrubnou hodnotící zprávu poukazující na hlavní nedostatky. Podle závěrů z nedávného zasedání žádné zásadní zlepšení nenastalo, proto se Akreditační komise rozhodla podat podnět jako tvrdší nástroj. Odebrání státního souhlasu by znamenalo zánik této vysoké školy. Muselo by o něm rozhodnout ministerstvo školství, které už dříve upozornilo, že je to proces minimálně na měsíce, možná až roky.

Aktuálně UJAK řeší především problémy s akreditací oboru speciální pedagogika. Akreditační komise ji sice prodloužila pro dostudování stávajících studentů do 30. září, ale zároveň hodnotící odborná skupina uvedla, že drtivá většina studentů závěrečného ročníku nemá odpovídající praxi a diplomovou práci, aby mohla být připuštěna ke státnicím.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Zemřel agent StB Bittman, stál za akcí s podvrženými dokumenty nacistů

Zběhlý agent StB Ladislav Bittman (na snímku z listopadu 1998) působil v USA...

V USA minulý týden ve věku 87 let zemřel Ladislav Bittman, někdejší agent StB, který v roce 1964 vymyslel a provedl...

K Ryanairu musíme dorůst, říká nový ředitel Job Air Technic Kvídera

Generální ředitel Job Air Technic Aleš Kvídera.

Opravna letadel Job Air Technic v nedávné minulosti prošla insolvencí a následnou reorganizací, letos na jaře se už ale...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Najdete na iDNES.cz