Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlostudenty ani plagiáty prací nevedeme, brání se UJAK tvrzení komise

  16:02aktualizováno  16:02
Univerzita Jana Amose Komenského se ostře vymezila proti argumentům, na základě kterých jí Akreditační komise minulý týden navrhla odejmutí státního souhlasu s působením univerzity. Akreditační komise se podle právníka školy nechová podle pravidel správního řízení. Její kroky prý poškozují studenty i dobré jméno školy.

Představitelé Univerzity Jana Amose Komenského během tiskové konference (4. 5. 2015) | foto: Zdeňka Trachtová, iDNES.cz

„UJAK s tímto podnětem zásadně nesouhlasí, považuje jej za nepravdivý, tendenční, neprofesionální, operující se lživými fakty, a významně poškozující dobré jméno školy a jejích studentů,“ uvedl pondělní tiskovou konferenci představitelů univerzity její mluvčí Jan Červenka.

Představitelé univerzity následně komentovali deset argumentů, na základě kterých Akreditační komise minulý týden navrhla odebrání státního souhlasu s působením vysoké školy (více čtěte zde).

UJAK

Univerzita Jana Amose Komenského vznikla v roce 2001. Nyní je největší soukromou vysokou školou v ČR. Stabilně na ní studuje deset tisíc studentů. Má sídlo v Praze, ale celorepublikovou působnost díky síti oficiálních regionálních center.

Komise uvedla, že každý čtvrtý absolvent bakalářského programu na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) získal titul za nestandardně krátkou dobu, někdy dokonce za méně než půl roku. „U nás žádní rychlostudenti nebyli a nejsou,“ vyvrací to prorektor UJAK Petr Kolář.

Dokladem jsou podle něj kontroly Ministerstva školství, které neshledaly žádné pochybení. To, že řada studentů UJAK ukončí tříletý bakalářský obor za kratší dobu, je podle rektora způsobeno tím, že si na univerzitě doplňují vzdělání studenti z vyšších škol nebo si dokončují vzdělání studenti, kteří přestoupili z jiné univerzity. „Akreditační komise uvádí čísla, ale zamlžuje vysvětlení,“ tvrdí Kolář.

Podle právního zástupce školy Františka Korbela se Akreditační komise nechová podle pravidel správního řízení a jejím jednáním už byli poškozeni studenti i dobré jméno školy. „Aktivity Akreditační komise musejí vycházet z objektivně zjištěných věcí, nikoliv domněnek. Také medializace by se měla držet určité míry přiměřenosti,“ uvedl Korbel.

Počet studentů jsme snížili o polovinu, říká škola

Prorektorka školy Lucie Paulovčáková se na tiskové konferenci ohradila proti tvrzení Akreditační komise, že na škole studuje příliš mnoho studentů a chybí dostatek pedagogů. „Od roku 2010 do současnosti jsme snížili počet studentů o 47 procent, tedy téměř o polovinu. Počty pedagogů za toto období klesly pouze o 11 procent,“ řekla Paulovčáková.

S argumentem, že na UJAK je prostor pro plagiátorství závěrečných prací, prorektorka rovněž nesouhlasí. „Od roku 2012 jsou všechny odevzdané práce v elektronické databázi a prochází antiplagiátorským systémem. Pokud je shoda práce s jinou vyšší než pět procent, musí se oponent i vedoucí práce k této shodě vyjádřit, jinak není možné posudky odevzdat,“ vysvětluje.

Akreditační komise podle představitelů školy navíc popírá vlastní rozhodnutí, kdy v posledních dvou letech prodloužila akreditaci osmi studijním oborům UJAK. „Podnět je v příkrém rozporu se skutečným stavem činností UJAK, které nejenže naplňují všechny požadavky zákona, ale jsou hodnoceny nadstandardně i v mezinárodním akademickém měřítku,“ uvádí škola v prohlášení.

UJAK čelila kritice ze strany Akreditační komise již dříve. V listopadu 2010 komise vydala zevrubnou hodnotící zprávu poukazující na hlavní nedostatky. Podle závěrů z nedávného zasedání žádné zásadní zlepšení nenastalo, proto se Akreditační komise rozhodla podat podnět jako tvrdší nástroj. Odebrání státního souhlasu by znamenalo zánik této vysoké školy. Muselo by o něm rozhodnout ministerstvo školství, které už dříve upozornilo, že je to proces minimálně na měsíce, možná až roky.

Aktuálně UJAK řeší především problémy s akreditací oboru speciální pedagogika. Akreditační komise ji sice prodloužila pro dostudování stávajících studentů do 30. září, ale zároveň hodnotící odborná skupina uvedla, že drtivá většina studentů závěrečného ročníku nemá odpovídající praxi a diplomovou práci, aby mohla být připuštěna ke státnicím.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Poslední přání kardinála Josefa Berana se splnilo. Byl pohřben v Česku

V katedrále sv. Víta ukládali rakev s ostatky kardinála Josefa Berana do nově...

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se odehrála mimořádná událost. Rakev s ostatky kardinála Josefa Berana byla...

Šprýmař navrhl vyznamenat Janu Nečasovou. Skandální, míní poslankyně

Jana Nečasová (15. listopadu 2017).

Sněmovní podvýbor bude ve čtvrtek kromě vážně míněných návrhů na státní vyznamenání posuzovat i jeden recesistický....

Vondráčková dle verdiktu nepodepsala antichartu, řekl advokát. Soud to popřel

Helena Vondráčková na Českém plese v Obecním domě (Praha, 3. února 2018)

Obvodní soud pro Prahu 5 v pondělí potvrdil, že Helena Vondráčková nepodepsala takzvanou antichartu. Tvrdí to Agentura...

Najdete na iDNES.cz