Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Útočník se skryl za barový pult a pálil, popsal zákrok policejní šéf

  15:03aktualizováno  16:20
Třiašedesátiletý útočník z Uherského Brodu vešel do restaurace a začal okamžitě a bez varování střílet. Když na místo dorazili policisté v neprůstřelných vestách, ukryl se za barový pult a pálil i po nich. Bližší okolnosti popsal ve středu na brífinku šéf policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček.

„Osoba ihned poté, co vstoupila do restaurace, zahájila bez jakéhokoliv varování palbu. Pro ty, kteří zůstali na místě, potom už v podstatě nebylo úniku,“ sdělil na tiskové konferenci v Praze Tkadleček.

Podle něj šlo o velmi rychlý sled událostí a muž pálil proto, aby usmrtil co nejvíce lidí (rekonstrukci událostí v čase si přečtěte zde).

Jako první k restauraci dorazila dvoučlenná hlídka místního obvodního policejního oddělení. „Ve 12:50 postupovali po schodišti směrem do restaurace. Jak se dostali do prostoru dveří, pachatel po nich zahájil palbu. Střílel relativně z větší vzdálenosti, z protilehlého rohu místnosti, kde se skryl za barovým pultem. Byla vidět pouze jeho hlava a ruka, kterou střílel,“ uvedl Tkadleček.

Kromě pachatele policisté viděli také oběti útoku. „Restaurace byla plná různě sedících a ležících lidí. Policisté nemohli v tu chvíli vědět, zda jsou zranění, nebo mrtví,“ popsal policejní ředitel.

Střelba v Uherském Brodě

„Policisté, kteří dorazili na místo, byli vyzbrojeni neprůstřelnými vestami, oba měli zbraň v ruce. Použili zákonné výzvy, ale pachatel nereagoval, proto zvažovali použití zbraní,“ dodal k vypjaté situaci.

Hlídka ale ještě v tu chvíli střílet nezačala. Situaci vyhodnotila tak, že je nutné volat posily, proto se z restaurace stáhla. „Velitel zvolil metodu přivolání sil a prostředků a postupného řešení situace,“ popsal Tkadleček.

Na místo pak dorazila mimo jiné i zásahovka a policejní vyjednavač. Tomu se podařilo s pachatelem spojit. „Podařilo se nám cestou vyjednavače telefonicky navázat kontakt s pachatelem,“ potvrdil ředitel policie Zlínského kraje. 

Vyjednávání zpočátku podle něj vypadalo slibně, zdálo se, že se policie bude moci dostat k lidem uvnitř. „Vyjednavač a velitel zásahu ale nakonec vyhodnotili situaci tak, že se nevyvíjí předvídatelně a ve prospěch policie a zúčastněných. Bylo proto rozhodnuto o represivním řešení,“ řekl Tkadleček. Do restaurace proto vtrhla zásahová jednotka.

Pachatel střílel legálními zbraněmi

Policejní ředitel ve středu zopakoval, že muž měl platný zbrojní průkaz, držel dvě zbraně, které byly nalezeny na místě činu (více o nich čtěte zde). „Domníváme se, že tyto zbraně byly použity k usmrcení osob,“ sdělil s tím, že vyšetřovatelé čekají na výsledky balistických expertiz.

Časová osa útoku v Uherském Brodě:

Tkadleček také uvedl, že muž splnit všechny podmínky pro to, aby zbrojní průkaz i zbraně vlastnil. „K tomuto dni (dni útoku, pozn. red.) nebyl zákonný důvod, abychom mu zbraně odebrali, nebo abychom postupovali nějakým sankčním způsobem podle zákona o zbraních a střelivu. Splnění zákonných podmínek je předmětem dalšího vyšetřování,“ uvedl Tkadleček. Už v úterý úřady potvrdily, že muž neměl kriminální minulost.

Vyšetřování potrvá měsíce

„Masová vražda takového charakteru nemá v ČR obdoby. Následky, které způsobila, jsou fatální,“ upozornil Tkadleček. „Do akce byly zapojeny desítky policistů. Když jsme nad tragickým místem stáli, hluboce to námi lidsky otřáslo. To ale nemůže mít vliv na naši profesionalitu,“ dodal. Podle něj policisté byli na místě rychle a v předepsaném čase.

Fotogalerie

Ředitel upozornil, že vyšetřování potrvá týdny až měsíce. „Budeme muset počkat na výsledky pitev, vyjádření znalců, výsledky výslechů desítek osob, sestavení časového snímku celého procesu,“ popsal. „Předmětná restaurace je námi nadále uzavřena a střežena pro konfrontaci a hledání důkazních materiálů. Objekt, kde pachatel bydlel, je taktéž uzavřen z důvodů, o kterých jsem mluvil,“ sdělil policista.

Pachatelova družka je nyní v psychiatrické nemocnici. „Není v režimu zadržení. Je třeba ale říci, že komunikace s ní bude velmi složitá,“ domnívá se Tkadleček.

Tkadleček také reagoval na kritiku starosty Uherského Brodu Patrika Kunčara (více o kritice čtěte zde). „Nedomníváme se, že pan starosta neměl dostatečné penzum informací. Policie není podřízena starostům měst a pan starosta není oprávněná osoba dle trestního řádu. Ubezpečuji vás ale, že pan starosta informace obdržel. V 17:15 byl s námi na jednání a obdržel stejné informace jako policejní prezident či ministr vnitra,“ dodal policejní ředitel.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Ženy se provdaly za psychicky nemocné seniory, pak je trýznily a obraly

(Ilustrační snímek)

Na neobvyklý případ zneužívání psychického stavu seniorů narazili v tomto roce brněnští policisté. Oběťmi byli tři muži...

K trestu za týrání manželky přidal soud muži další za znásilnění dcery

Vazební věznice Hradec Králové

Osm let stráví ve vězení muž z Rychnovska, který v březnu znásilnil v koupelně svou nezletilou dceru. Soud mu neuvěřil,...

Žena se nedozvonila na expřítele, ze žárlivosti mu nabourala služební auto

Vozidlo poškozené po srážce s chodcem v Mariánských Lázních.

Až rok vězení hrozí devětadvacetileté ženě, která si v Teplicích vybila vztek na služebním autě svého bývalého přítele....Najdete na iDNES.cz