Uherskému Brodu hrozí kauza Regecová

  • 1
Uherský Brod - Uherskému Brodu reálně hrozí, že bude muset státu vrátit dvaatřicet milionů korun. Město totiž stále nevlastní pozemek, na němž stojí skládka komunálního odpadu, jak si to při udělení státní dotace a půjčky přáli ministerští úředníci.

S rekultivací skládky komunálního odpadu, na niž dostalo šestnáctimilionovou dotaci a šestnáctimilionovou půjčku od Státního fondu životního prostředí, začalo město loni.

Třebaže rekultivace je téměř dokončena, stát ji ostatně podmínil zářijovým termínem, pozemek městu stále nepatří.

Jeho vlastníky jsou uherskobrodský zastupitel a předseda tamní Občanské demokratické strany Petr Janíček a jeho manželka. Ti si mohou diktovat podmínky. A radní je nejspíš budou muset akceptovat. "Jinak je to pro město minus třicet milionů," spočítal zastupitel Antonín Karásek (ODS).

Zastupitel na obchodu s městem vydělal
Petr Janíček už připustil, že na něm teď záleží, jestli město přijde o dvaatřicet milionů korun. "Zavinili to ale úředníci města svojí arogancí a neprofesionalitou. Oni si už dřív měli uvědomit, že cena pozemku roste. Já jsem je na to upozorňoval, i když jsem byl vlastně sám proti sobě," řekl Janíček.

Zastupitelé na jeho podmínky v červnu přistoupili, třebaže je označili za nevýhodné pro město. Výměnou za svůj pozemek, jehož cena je podle úředníků radnice padesát tisíc korun, dostal Petr Janíček jiný, větší pozemek, na kterém momentálně podniká.

Město ho odkoupilo za čtyři sta sedmdesát tisíc korun. "Pro dobrou věc je někdy lepší připustit i menší zlo," komentoval to tehdy místostarosta Stanislav Zápeca a zvedl ruku pro výměnu pozemků.

Město musí jednat i manželkou zastupitele
Město tím ale problém nevyřešilo. Petr Janíček teď zastupitelstvem schválenou smlouvu přes drobné výhrady akceptuje. Je připraven ji podepsat. Tvrdí ale, že radní musí začít jednat i s jeho manželkou, která je spoluvlastnicí pozemku.

"Já už žádný další požadavek nemám, ale nikdo ještě nejednal s manželkou. Město se přitom zavázalo, že jí do patnáctého srpna učiní nabídku. Nestalo se ale nic," konstatuje Janíček.

Starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof tvrdí opak. Své požadavky měla podle něj do 15. srpna radnici sdělit paní Janíčková. "Zatím se tak nestalo. Nemáme vůbec představu, co bude chtít. Jestli chce svou část pozemku směnit, nebo prodat, a za kolik."

Janíčková nechce věc medializovat
Stanislava Janíčková oznámila, že s radnicí za ni bude jednat její právní zástupce. Své požadavky vůči městu ale nesdělila. "Novinářům nic neřeknu," řekla stroze. "Ani já, ani můj právní zástupce."

Medializace případu se obává i uherskobrodský starosta, obchodní vztahy by podle něj měly být neveřejné. "Vezměte si kauzu Regecová. Po medializaci případu měla majitelka pozemku možná mnohonásobně vyšší požadavky než dřív," tvrdí starosta Kryštof.

Případ Regecová označil za výjimečný a věří, že v Uherském Brodě se snad opakovat nebude.

Stát nemusí okamžitě vzít městu peníze
Termín kolaudace je podle něj možné ještě rok nebo dva odkládat, informoval se na to u úředníků Státního fondu životního prostředí.

"Je možné, že nám fond kolaudaci povolí a řekne, že majetko-právní vztahy si máme vyřešit soudním sporem. Peníze by nám pak zůstaly," uvažuje starosta.

Zastavit rekultivaci problematické skládky ale ještě může i uherskohradišťský okresní úřad. Petr Janíček totiž od počátku tvrdí, že radnice vydala na stavbu neoprávněné povolení. "Stavíte na mém pozemku bez mého souhlasu. Je to černá stavba, na kterou jste dostali dotaci," sdělil Janíček.

Odpovědný zaměstnanec stavebního odboru radnice to odmítá, problémem se momentálně zabývá referát regionálního rozvoje okresního úřadu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video