Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uherské Hradiště žaluje Staré Město

  11:47aktualizováno  11:47
Hradišťští radní viní své kolegy ze Starého Města, že si po odtržení od Uherského Hradiště v roce 1990 neoprávněně přivlastnili pozemky, které Uherské Hradiště považuje za svůj historický majetek. Hradiště požaduje zpět tři sta třicet nemovitostí, zastavěných i nezastavěných pozemků na katastru Starého Města, které byly do roku 1949 zapsány v pozemkových knihách jako majetek Uherského Hradiště.
Čtěte v článku: Staré Město žalobu odmítá.

Hradiště vyžaduje od Starého Města důležizé pozemky. "Jsou mezi nimi i pro město nesmírně cenné pozemky. Část z nich jsme třeba vykoupili pro firmu AVX, která chce v naší průmyslové zóně postavit svůj nový závod. Na dalších pozemcích jsme chtěli postavit sportovně - rekreační areál. To všechno se teď asi zbrzdí," uvedl starosta Starého Města Miroslav Schönbaum.

"Ve vlastnictví na našem katastru máme 420 hektarů pozemků. Hradiště nás přitom žaluje o 234,5 hektaru," potvrdila vedoucí odboru správy majetku města staroměstské radnice Markéta Hrušková.

Prostě podali žalobu
Několik příštích let budou zřejmě provázet vztahy dvou sousedních měst spory. Aniž by to sdělili alespoň vlastním zastupitelům, podali uherskohradišťští radní na své sousedy žalobu. Přitom se však radní Uherského Hradiště odmítají o žalobě bavit. "Prostě je podána, co víc k tomu mám říct?" sdělil starosta Ladislav Šupka.

Hejtmanu Zlínského kraje, Františkovi Slavíkovi, se požadavek Hradiště nelíbí. "V kroku Uherského Hradiště nevidím žádnou logiku. Není přece možné vytrhnout z procesu rozdělení města jednu jeho část. Součástí rozdělení měst je i dohoda o rozdělení majetku. Tím považuji záležitost za uzavřenou," konstatoval hejtman Slavík.

Právo je na naší straně
Staroměstští se domnívají, že právo je jednoznačně na jejich straně. Vycházejí z takzvaného dezintegračního protokolu, který v roce 1991 po odloučení Starého Města od Uherského Hradiště podepsali tehdejší staroměstský starosta František Slavík a uherskohradišťský starosta Ladislav Šupka. Podle něj Starému Městu náleží nemovitosti, které se nalézají v katastru obce a jsou ve vlastnictví státu, ve správě bývalého Městského národního výboru Uherské Hradiště. Tedy i tři sta třicet nemovitostí, které tvoří součást historického majetku Uherského Hradiště. "Je zajímavé, že tentýž člověk, který podepsal protokol o předání agendy a majetku, teď podepsal žalobu," řekl staroměstský zastupitel Radoslav Malina v narážce na hradišťského starostu Šupku. "Celou dobu jsme vycházeli z dezintegrační smlouvy a budeme z ní vycházet i dál," přidává se starosta Miroslav Schönbaum.

Jednání nic nevyřešila
Starosta Ladislav Šupka poslal v červnu 2000 svému kolegovi Slavíkovi dopis, ve kterém ho na problém upozorňuje. O existenci dopisu podle svých slov nic nevěděli ani tehdejší Slavíkův zástupce Miroslav Schönbaum, a nejspíš ani tajemník Vladimír Kučera. "Nejsem si úplně jistý, ale ten dopis byl adresovaný starostovi," tvrdí Kučera. "O tom, že problém s pozemky tady bude, se vědělo. Nikdo ale nečekal, že to půjde tak daleko," dodal tajemník.

Hejtman Slavík tvrdí, že se po obdržení dopisu pokoušel se starostou Šupkou jednat. "Ano, pokoušel se jednat. Ale až sedmnáctého ledna 2001. Tedy v den, kdy pan Slavík už jako hejtman abdikoval na zastupitelstvu ve Starém Městě na svou funkci starosty," vzpomíná starosta Šupka.

Věc rozsekne soud
Poněvadž dohoda není možná, spory mezi oběma městy budou řešit právníci. Uherské Hradiště už požádalo okresní soud o vydání předběžného opatření, které zakazuje jakoukoliv manipulaci s problematickými pozemky. Neúspěšně. Hradišťský soud požadavek zamítl, a město se odvolalo ke Krajskému soudu v Brně.

Ani tam se však podle odborníků spor asi nevyřeší, poputuje k ústavnímu soudu. Podobně uvažuje i jeho předseda Zdeněk Kessler. "Nechci, a ani nemůžu předvídat, ale do takového sporu asi nebude mít krajský soud ochotu zasahovat. Předpokládám, že žalující strana pak podá ústavní stížnost a případ se ocitne u nás," uvažuje soudce nad dalším vývojem kauzy. "Pokud jsem ale zběžně informován, tak se na tom území připravuje průmyslová zóna, pozemky jsou zastavěné domy. A teď chce někdo z neznámých důvodů vytáhnout zpátky dělení, které před deseti lety všichni akceptovali? Posuďte si to jen selským rozumem a citem," naznačuje možný výsledek předseda Kessler.

Žalobu nepřijímáme
Žalobu Uherského Hradiště na svém mimořádném jednání odmítli také staroměstští zastupitelé. Radě města uložili v soudem stanovené lhůtě vypracovat zamítnutí žaloby v plném rozsahu. Možná dvě stovky lidí přítomných na zasedání je v tom emotivně podpořily. Lidé ve svých diskusních příspěvcích většinou shodně tvrdili, že Hradišti chybí prostor pro rozvoj města a problém chce vyřešit žalobou na své sousedy.

Uherskohradišťští funkcionáři nejsou podle starosty Šupky zajedno. Na přímou otázku, zda se žalobou souhlasí, však starosta i všichni tři jeho zástupci odpověděli kladně. "Souhlasím s ní v tom smyslu, že určovací žaloba není nic špatného. Jestliže je to takový zamotaný případ, kdo jiný než nezávislý soud by ho měl vyřešit," uvedl místostarosta Libor Karásek.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz