Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hradiště vrátí lesk místu učení věrozvěstů, možná přijede i papež

  9:17aktualizováno  9:17
Slovanští věrozvěstové tam zřejmě učili své žáky. Arcibiskup Metoděj je tam možná pohřbený. Teď u Sadské výšiny nad Uherským Hradištěm uvidíte hlavně pejskaře a vandaly. Radnice to chce změnit, jedno z nejvzácnějších archeologických míst Velké Moravy totiž může v příštím roce navštívit i papež.

Národní kulturní památka Špitálky na okraji Uherského Hradiště je zapomenutým místem, k vykopávkám ani nevede silnice. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Kdysi tady spali, jedli, modlili se a učili své žáky. Slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj nejspíš část svého života na Velké Moravě trávili právě nad Uherským Hradištěm. V místě, kterému se říká Sadská výšina a kde archeologové objevili základy kostela z 9. století.

"Pro nás má velký význam, je to jedna z top lokalit," potvrdil archeolog Slováckého muzea Miroslav Vaškových.

Národní kulturní památka však leží na okraji městské části Sady a návštěvníky je spíš opomíjená. K vykopávkám totiž nevede žádná silnice a neznalý turista nenajde ani cestu pro pěší. Kolem je jen pár laviček a menší informační tabule.

Archeologická naleziště

Sady Špitálky, Uherské Hradiště

Základy kamenného kostela z počátku 9. století s půdorysem řeckého kříže, součástí areálu bylo srubové sídliště s kovárnou, pekárnou a studní a dlouhá dřevěná stavba. Po zničení sloužilo místo až do 13. století jako pohřebiště. Pravděpodobné působiště Cyrila a Metoděje, domnělý hrob Metoděje nebo knížete Svatopluka.

Na Špitálkách, Staré Město

Základy kostela z poloviny 9. století, prozkoumáno 158 hrobů a 74 sídlištních objektů.

Na Valách, Staré Město

První objevená stavba hřbitovního kostela z doby velkomoravské, který obklopovalo pohřebiště s 200 hroby. Největší nekropole Velké Moravy.

Proto se poblíž základů jednoho z nejstarších zděných kostelů u nás scházejí spíš pejskaři a party mladých lidí.

"Také se tam objevují černé skládky a stopy po vandalismu," doplnil městský architekt Aleš Holý.

Radnice teď ovšem začala připravovat změny, které by památce znovu vrátily její význam. "Zaslouží si to," souhlasí starosta Květoslav Tichavský.

Vybudování parku Věrozvěstů potrvá několik let

Plány jsou velké, nákladné a jejich realizace potrvá několik let. Kolem naleziště by měla vzniknout plocha velká 44 hektarů, připravovaná jako kulturně rekreační areál, který by mohl nést název park Věrozvěstů.

Téměř uprostřed by mohlo stát sousoší svatých Cyrila a Metoděje, součástí bude nové archeologické muzeum i přírodní dětské hřiště. K tomu parkoviště, přístupové cesty pro chodce i příjezd pro motoristy.

"Budeme ale muset vynaložit obrovské úsilí," naznačil architekt Holý.

Koncepci právě projednávají odborné komise města. Úpravy se však dotknou stovek soukromých pozemků, se kterými se před zahájením stavby bude muset radnice vypořádat. Nicméně část plánů bude muset Hradiště stihnout do půl roku.

Očekává se totiž, že tak významné místo navštíví církevní hodnostáři. Ti, kteří se v červenci sejdou na Velehradě, aby společně oslavili 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu. Možná mezi nimi bude i papež Benedikt XVI. nebo patriarcha pravoslavné církve (více o jejich možné návštěvě čtěte zde).

Na místě měl hrob kníže Svatopluk, nebo arcibiskup Metoděj

Sadská výšina je jedním ze tří míst, kde se našly pozůstatky z Velkomoravské říše. "Například tabulky a rydla, kterými se mohla rýt hlaholice," doplnil Vaškových.

Kromě toho pořád nikdo nevyvrátil domněnku, že právě tady je pohřbený arcibiskup Metoděj. V každém případě tady bylo pohřebiště a archeologové zde našli zbytky hrobu významného Moravana. Buď to byl kníže Svatopluk, nebo právě Metoděj.

Sadská výšina by tak měla být v červenci při oslavách minimálně lépe přístupná. Radnice proto upraví cestu, po které se kolony vozidel s VIP hosty dostanou až k archeologické památce. Bude zpevněná a povede od ulice Větrná.

K tomu bude potřeba napojit území na elektřinu, vyměnit lavičky, odpadkové koše a informační panely. První etapa by neměla stát víc než čtyři miliony korun.

"Pak tam budeme moci i lépe udržovat pořádek," doplnil Holý.

V rámci oslav příchodu věrozvěstů se na Sadské výšině plánuje výjimečný program. Jeho součástí bude velkoplošná projekce s vizuálními efekty, koncert cimbálové muziky Hradišťan nebo vystoupení členů sdružení Velkomoravané.

Archeologická lokalita Špitálky se nachází na kopci nad Uherským Hradištěm.

Archeologická lokalita Špitálky se nachází na kopci nad Uherským Hradištěm.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz