Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uherské Hradiště hledá vymahače dluhů

  14:43aktualizováno  14:43
U h e r s k é H r a d i š t ě - Rozšiřujeme počet zaměstnanců a přijmeme muže s právním či ekonomickým vzděláním. Takovou zprávu teď oficiálně šíří do světa radní v Uherském Hradišti. A neoficiálně dodávají: Kdyby měřil dva metry a vážil sto kilo, zlobit se nebudeme. Vymahač městských pohledávek, který snad už od května začne pracovat jako zaměstnanec tamní radnice, by měl vzbuzovat respekt.
Pohledávky hradišťské radnice
nebytové nájemné 5 000 000
poplatky za odvoz
a uložení odpadů
697 000
pokuty uložené městskou policií  74 000
přestupky občanů  170 000
nájemné
v městských bytech
2 597 000
nedoplatky
na holobytech 
97 000

"Hledáme úředníka, ne Ramba," upozorňuje ale uherskohradišťský starosta Ladislav Šupka. "Také ovšem počítáme s tím, že se vymahač dlužníkům ukáže a zazvoní u jejich dveří," dodává tajemník radnice Josef Botek.

Suma, kterou městu dluží jednotlivci či firmy, se rok od roku zvyšuje. Momentálně je to sedm milionů dvě stě tisíc korun. A to ještě v částce nejsou zahrnuty dluhy na nájemném či nedoplatky z holobytů - další dva miliony a šest set tisíc. "Chceme do toho problému razantně vstoupit.

Od vymahače si slibujeme, že se dlužná částka sníží," vysvětluje
tajemník Botek.

Náplň pracovní činnosti nového zaměstnance je jasná. Vystavovat exekuční příkazy, projednávat splátkové kalendáře, připravovat podklady pro soudní žaloby. A především - byť na tom nejspíš nebude přímo zainteresován, neboť plat dostane podle tabulek - získat městu zpět co nejvíce peněz. "Nechtějte od nás, abychom už teď říkali, jakou vrácenou částku budeme považovat za úspěch," označuje podobné úvahy za předčasné starosta Šupka.

Zároveň připouští, že v případě obtížně vymahatelných pohledávek může město přistoupit na běžnou obchodní praxi a netrvat na stoprocentním vrácení dluhu. "Prominutí pohledávek ale samozřejmě podléhá schválení zastupitelstva," upozornil starosta.

Jeho zástupce Libor Karásek si od vymahače slibuje, že zkoordinuje činnost několika odborů radnice. "Může se stát, že některý dlužník požádá město o převod pozemků. Vyhovíme, ale až vyrovná svůj dluh," vysvětluje Karásek.

Svého vymahače už nedávno angažovala například kroměřížská radnice. Městu ale vrací zpět jen částky za dlužné nájemné, ničím jiným se nezabývá. V Hradišti bude vymahač řešit všechny pohledávky radnice.

"Cest, jak získat zpět pohledávky, je víc. Někde kontaktují firmu na jejich vymáhání, někde rovnou zaměstnají vymahače. My jsme se ale nikde neinspirovali," tvrdí tajemník Botek.

 


 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Hrad se chlubí originálem rukopisu od Putina. Je to opis, míní historici

Prezident Ruska Vladimir Putin (vpravo) přijal 21. listopadu ve své černomořské...

Hrad se pochlubil historickým dokumentem, který Miloš Zeman získal darem od ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle...

V Čechách bude až patnáct stupňů, víkend ale přinese déšť i sníh

Výhled směrem k Bezdězu.

Konec pracovního týdne se ponese ve znamení inverze. Zatímco v Čechách bude jasno a teploty se vyšplhají až k patnácti...

Europoslanec Jiří Payne hledá Evropu, která má povstat z popela EU

Příznivci Svobodných se sešli na Klárově, aby upozornili na směrnici EU, která...

Europoslanec Jiří Payne (Svobodní) rozeslal velvyslancům evropských i dalších zemí manifest s názvem „Jde to i jinak“....Najdete na iDNES.cz