V Uhelné na Jesenicku žije čtyři sta obyvatel, pětinu z toho tvoří Romové.

V Uhelné na Jesenicku žije čtyři sta obyvatel, pětinu z toho tvoří Romové. | foto: Petr Janeček, MF DNES

Uhelná po pár měsících opět řeší množství Romů, odmítá vládní projekt

  • 140
Z Uhelné na Jesenicku se po několika měsících opět ozývají silně protiromské hlasy. Zatímco loni se obec postavila proti záměru občanského sdružení Ester vybudovat komunitní centrum, tentokrát lidem vadí plány vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách.

Ta chce v obci zřídit poradnu pro rodiny s dětmi, prevenci kriminality, pracovní poradenství a volnočasové aktivity.

Přitom sdružení Ester do Uhelné během pěti let sestěhovalo osm desítek Romů do bytů, které si buď koupilo, nebo pronajalo. Teď mají v obci obavy z příchodu dalších Romů.

"Ester nám tady přes protesty vytvořila romské ghetto se všemi negativy. Loni po našich protestech od svého plánu postavit u nás ještě komunitní centrum ustoupilo. Teď nám agentura chce znovu vnutit něco, co odmítáme," sdělil starosta Uhelné Ludvík Juřík.

Podle něj zastupitelé už považovali celou věc za uzavřenou. "Najednou se dozvíme, že běží jiný projekt, který je v bleděmodrém to samé, co tu bylo loni. To je prostě podvod na nás," zlobí se Juřík.

Myslí si, že poradna bude jen další krok k oddělení Romů od většinové společnosti. "Tam nikdo jiný chodit nebude. Podle mě jsou daleko užitečnější akce, na které zveme všechny – a chodí tam i Romové. To je cesta k integraci," řekl.

Vytloukání klínu klínem

Sám vidí situaci jako "vytloukání klínu klínem". "Proti naší vůli nastěhovala Ester do Uhelné desítky Romů – a protože si na to koupila a pronajala byty od soukromého majitele, který tu nežije, byli jsme bezmocní. Teď pro Romy potřebuje nějaké rozsáhlé poradenství. Potom zase řeknou, že lidí je na poradce málo, tak nám sem nastěhují další," míní Juřík.

Marta Mařáková z agentury vnímá postoj Uhelné jako nepochopení. "V jesenickém regionu žije velký počet sociálně vyloučených osob. Tato koncentrace je spojená s nezaměstnaností, kriminalitou a problémy v soužití s většinovou společností. Připravovaný projekt nezpůsobí nárůst počtu sociálně vyloučených osob v regionu. Měl by migraci těchto osob naopak předcházet," řekla Mařáková.

Projekt v Uhelné je jedním z řady, kterými chce agentura pomoci lidem ve vyloučených lokalitách. Protestují ale také lidé v Javorníku. "Lidé mají obavy z příchodu dalších Romů. Asi nikdo nezaručí, že se sem další nepřistěhují," řekla starostka Javorníku Irena Karešová.

Juřík nechápe, že jej označují za rasistu: "Já jen věci nazývám pravými jmény. Nemohu být přece rasistou, když jsem přijal na místo uklízečky Romku a pro aktivity s romskou mládeží půjčujeme sdružení Ester jednou týdně tělocvičnu a denně mají k dispozici prázdnou třídu. Zveme Romy na akce. Potom nám přijde nefér, když se něco kuje za našimi zády."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video