Kenneth Arnold na archivním snímku

Kenneth Arnold na archivním snímku | foto: Profimedia.cz

Devět zářivých talířů nad Mount Rainier. Fenomén UFO slaví sedmdesátiny

  • 16
Vypadalo to jako „talířky, které hodíte přes vodní hladinu“. Těmito slovy před sedmdesáti lety popsal americký pilot Kenneth Arnold devět podivných letících objektů, které spatřil při pátrání po pohřešovaném letadle. Jeho hlášení dalo vzniknout kultu UFO a výrazu létající talíř.

Příběh létajícího talíře začal při pátrání po zmizelém vojenském nákladním letounu, za jehož nalezení byla vypsána odměna 5 000 dolarů. Zkušený dvaatřicetiletý pilot Arnold, který byl v té době šéfem firmy prodávající hasicí přístroje a systémy, odstartoval 24. června 1947 z Chehalisu ve státě Washington.

Byl jasný a slunečný den a v blízkosti hory Mount Rainier ve výšce asi tři kilometry nad zemí Arnold spatřil devět zářivých objektů, které směřovaly obrovskou rychlostí, kterou odhadl na minimálně 1 700 kilometrů za hodinu, k hoře Mount Adams. Pozorování trvalo přibližně tři a půl minuty.

Osudový let Kennetha Arnolda v představách ilustrátora amerického časopisu Fate
Kenneth Arnold na archivním snímku
Mount Rainier se rýsuje na pozadí ohnivého nebe. Východ slunce proměnil pohled...

Arnoldův nákres podivných objektů připomínal něco mezi srpem a bumerangem s jakousi kabinkou uprostřed a výraz ‚talíř‘ Arnold použil hlavně pro popis způsobu pohybu těles. Tisk se však hned chopil označení „létající talíř“ a zpráva se stala senzací.

V následujících měsících byla pozorována celá řada dalších obdobných exemplářů a po Arnoldově objevu vyvolala největší rozruch zpráva leteckého personálu společnosti United Airlines, který údajně spatřil 4. července téhož roku rovněž devět podivných předmětů ve státě Idaho. Nejznámějším „setkáním“ s UFO z té doby bylo údajné přistání mimozemšťanů v Roswellu. Všechny tyto události, které se udály v rozmezí několika dní, se staly počátkem kultu UFO.

Chehalis, Washington

Chehalis, Washington

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Projekt Modrá kniha

Počátkem července zahájila zpravodajská služba vojenského letectva ve spolupráci s FBI vyšetřování Arnoldovy zprávy a současně se také začala zabývat svědectvím zaměstnanců United Airlines. Ve svých závěrech občas úřady připustily, že na úkazech by mohlo být něco skutečného, nakonec ale údajné létající talíře označily za přelud.

Jako reakce na množící se hlášení o UFO však státní orgány postupně spustily několik programů jejich vyhodnocování, z nichž nejznámější a nejrozsáhlejší byl Project Blue Book (Projekt Modrá kniha), jehož první ředitel Edward J. Ruppelt použil v roce 1952 poprvé výraz Unidentified Flying Objects, tedy UFO.

Jak se loví mimozemšťané

Studujeme záznamy z teleskopů, vypouštíme meziplanetární sondy a stále nic.

Výzkum zahrnul v letech 1952-1970 celkem 12 618 případů výskytu domnělých UFO. Velitelství leteckých sil zastavilo rozsáhlou operaci s tím, že vyšetřování neprokázalo přítomnost techniky, která by převyšovala úroveň pozemských znalostí.

Přestože odborníci vysvětlili většinu případů klimatickými poruchami nebo přítomností letadel, bylo asi sedm stovek případů zařazeno do kategorie neidentifikovatelná pozorování. Internetová stránka www.ufoevidence.org takových případů eviduje 565, včetně případů z dávné minulosti.

Také úřady dalších zemí se problematikou UFO zabývaly. Například první výskyt „létajícího talíře“ na francouzském území byl zaznamenán již v roce 1937. Francie je také jedinou zemí v Evropě, která udržuje na plný úvazek pracující státní úřad pro výzkum UFO. Jeden takový býval v Británii a další v Dánsku, ale už před lety byly zrušené kvůli rozpočtovým škrtům.

Francouzský tým průměrně dostává dvě zprávy o zahlédnutí UFO denně a o každém případu se vyplní jedenáctistránkový dotazník. Jeho cílem je jednak zaznamenat co nejvíc dostupných informací, ale také odradit případné vtipálky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video