Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uděláme vše pro stavbu haly, rozhodla pražská ODS

  15:50aktualizováno  15:50
P r a h a - Pražští občanští demokraté jsou rozhodnuti udělat maximum pro včasné postavení víceúčelové haly na Hagiboru. Usnesli se na tom na sobotním regionálním sněmu. Stavba nového stadiónu je podmínkou mezinárodní hokejové federace pro uspořádání mistrovství světa v roce 2003 v České republice. "Plně podporujeme pořádání mistrovství světa v ledním hokeji a tudíž i výstavbu haly na Hagiboru a žádáme naše členy na všech úrovních v pražských zastupitelských sborech, aby udělali vše proto, aby se hala postavila a mistrovství se mohlo pořádat," prohlásil předseda pražské ODS Jan Bürgermeister.

Podle ODS by byla velká ostuda a velký dluh Pražanů, kdyby nedokázali mistrovství v hlavním městě zorganizovat. ODS ví, že stavbu haly provázejí vážné problémy a rozhodně nechce, aby "jedním z nich byla Praha", poznamenal Bürgermeister.

Mezní data nutná pro pořádání šampionátu

* duben 2001 Podání žádostí o územní rozhodnutí a později i o stavební povolení pro stavbu haly.
* květen 2001 Mezinárodní hokejová federace chce na kongresu v Hannoveru z Česka záruky, že se začne včas stavět.
* říjen 2001 Plánovaný začátek stavby.
* únor 2003 Dokončení stavby.
* duben 2003 Začátek mistrovství.
Radní pochybují o včasném dostavění haly
Radní městské části Prahy 10 pochybují, že se podaří včas postavit víceúčelovou halu na Hagiboru. "Vidím to dost skepticky, to se nedá stihnout," řekl ve čtvrtek místostarosta Prahy 10 Antonín Weinert (ČSSD). Jednatel investorů akce, sdružení finských podnikatelů MultiAreena Praha, Rafael Karpíšek je jiného názoru. "Přípravy probíhají podle našeho plánu. Ten je napjatý, ale plníme jej," dodal.

Stavební práce by podle kalkulací investorů měly začít nejpozději na podzim.

Praha 10 bude jedním z účastníků stavebního řízení. Weinert upozornil, že projekt podle dostupných informací vůbec neřeší pro jejich městskou část důležité věcí, jako například dopravu ke stadiónu, komunikace, přístup z metra či parkování. "Postavit jen halu je trochu luxus, který nás nepochybně postihne," řekl Weinert.

Pražský radní Zdeněk Kovářík nevyloučil, že by u nové haly ještě nemusel být v době mistrovství druhý vestibul stanice metra Želivského. "Na jednorázovou akci jsme schopni zajistit dopravní napojení. Mohou se udělat jednorázová opatření," uvedl Kovářík.

Úřad má plány Hagiboru
Zástupci společnosti MultiAreena ve středu požádali o územní rozhodnutí ke stavbě víceúčelové haly na Hagiboru, kde by se v roce 2003 mělo odehrát mistrovství světa v ledním hokeji. "Na základě naší předešlé domluvy si zástupci MultiAreeny odnesli naši plnou moc," řekl generální sekretář TJ Bohemians Richard Šach.

Schvalovací řízení bude trvat nejméně dva měsíce. Pokud odbor územního rozhodování řízení přeruší nebo se proti vydání územního rozhodnutí odvolá některý z jeho účastníků, doba se prodlouží.

"Odbor územního rozhodování plní správní lhůty a územní rozhodnutí vydáváme do 60 dnů. Výjimečně se zpozdíme, a to je v řádu několika dnů. Urychlit se to nedá," uvedla ředitelka magistrátního odboru územního rozhodování Jiřina Kejvalová. Dodala, že proti vydání rozhodnutí se však mohou přihlášená občanská sdružení odvolat. "Obecně řečeno, každý investor počítá s dobou na odvolání. Pokud je stavba jakkoli významnější, občanská sdružení se odvolávají u všeho. Tam jsou na to potřeba zhruba tři měsíce," poznamenala ředitelka. Poté, co vydané územní rozhodnutí nabude platnosti, čeká investora podobný postup v řízení na vydání stavebního povolení," doplnila.

Mistrovství, či ostuda?
Hokejoví fanoušci možná nikdy neuvidí nynější zlatou generaci hokejistů na mistrovství světa v Česku. Šampionát se sice má za dva roky uskutečnit v Praze, ale republika může o prestižní turnaj přijít kvůli zdánlivé maličkosti. Nikdo se nehlásí k tomu, aby zaplatil nový východ ze stanice metra Želivského v Praze. Mezinárodní hokejová federace (IIHF) zatlačila český hokejový svaz ke zdi: Mistrovství mohou Češi pořádat jen tehdy, pokud postaví novou důstojnou halu. IIHF nepřijme žádné náhradní řešení, tedy rekonstrukci Paegas Areny nebo přesunutí turnaje do jiného města. "Nezapomeňte, že šampionát potrvá tři týdny, ale hala vám tady zůstane dalších třicet let!" prohlásil René Fasel, prezident IIHF.

V Praze je jediným možným místem pro stavbu víceúčelové haly lokalita Hagibor. Pražský územní plán stanoví, že hala pro patnáct tisíc diváků zde může vzniknout jen tehdy, pokud se zároveň postaví speciální východ ze stanice metra. Finové hodlají na vybudování víceúčelové haly vynaložit celkem asi 2,3 miliardy korun, podle posledních propočtů má vestibul stát dalších 740 milionů korun. Ty Finové odmítají dát, třebaže pražský magistrát stavbu haly na Hagiboru bez východu z metra nepovolí.

Vládní zmocněnec pro pořádání šampionátu Ladislav Malý ale vidí situaci optimisticky a doufá, že radnice své stanovisko přehodnotí. "Další investice za více než 700 milionů korun je nesmyslná. Podle toho, jak mě ujišťuje finská strana, není nový vestibul zapotřebí, protože výstupy ze stanice metra jsou dostatečné. Není možné investora takhle ždímat," řekl Malý. Zmocněnec ovšem odmítá, že by vestibul mohl zaplatit stát. Podle něj přispívá státní pokladna Praze na metro pravidelně a nevidí důvod, proč by peníze v případě potřeby nemohlo město použít na vestibul, pokud bude na jeho stavbě trvat.

Pražský primátor Jan Kasl se hájí tím, že město si stavbu haly nevymyslelo a nový vestibul bude spíš než zájmům města a jeho obyvatel sloužit návštěvníkům soukromé haly. "Stát několik let nepřispěl na budování metra ani korunou a teprve loni dal 360 milionů. Letos nám na metro slíbil 912 milionů, ale většinu nákladů pořád nese Praha. V zájmu města je prodloužení trasy metra C na sever, a nikoli výstavba vestibulu," řekl neoblomný Kasl. Druhý vestibul na stanici Želivského být podle něj musí už kvůli bezpečnosti návštěvníků. "Ale my jej platit nemůžeme," dodal primátor.

Studie víceúčelové haly, která je podmínkou mezinárodní hokejové federace pro uspořádání mistrovství světa v roce 2004 v České republice.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...Najdete na iDNES.cz