Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Udělali ruští soudruzi někde chybu? Snad Vojtěch Filip promluví

  18:17aktualizováno  18:17
Je obrovská škoda, že se nejspíše nedozvíme, co říkají bývalí i nynější komunisté verdiktu nad ruskou punkovou skupinou Pussy Riot. Jistěže prvoplánově souhlasí – vždyť punkerky urazily majestát Vysokoblahorodí Vladimira Putina. Co ale říkají bývalí i nynější exponenti vědeckého ateismu tomu, že dva roky v nápravném táboře dostaly ruské dívčiny za „nenávist k náboženství“?

Soud s Pussy Riot | foto: Reuters

Na Sibiř v minulosti putovaly statisíce věřících, popů, kazatelů, řeholníků, nikoli mládež, která „útokem na Katedrálu Krista Spasitele podlamuje ruskou státnost“. Měřeno současným ruským metrem by za nenávist k náboženství musely na Sibiř ne tři dívky, ale odhadem asi tak tři miliony Čechů, aspoň soudě dle internetových diskusí k církevním restitucím.

Pussy Riot dostaly dva roky natvrdo

Vracení majetku u nás obnažilo nechuť Čechů k církvím v míře zcela nebývalé. Což o to, Masaryk se mýlil, české otázka nebyla nikdy náboženská, přinejmenším ne od vzniku samostatné republiky. Česká (nikoli moravský a slovenská) společnost 20. let minulého století byla již zcela sekularizována. Jenomže zesvětštění Češi žádného faráře do koncentráku neposlali – praktické nenávisti k věřícím se začali učit až od poradců ze Sojuzu – to oni zinscenovali například čihošťský zázrak a podobné „důkazy“ ďábelských vatikánských spiknutí.

Protesty před budovou soudu, kde probíhá proces s Pussy Riot (17. srpna 2012)

Protesty před budovou soudu, kde probíhá proces s Pussy Riot (17. srpna 2012)

K smrti vyděšená česká společnost tomu všemu v 50. letech UVĚŘILA, a desetitisíce lidí (kvůli dětem, aby neměly problémy) dobrovolně zapomněly, v čem vyrostly. Začali jsme se chovat jako správní poturčenci – například Řeckokatolickou církev, která byla na Ukrajině zvlášť krutě pronásledována za kolaboraci některých představitelů s nacisty, jsme v 50. letech stihli stejným hněvem, i když zdejší uniaté Hitlerovi nikdy a s ničím nepomohli. Ale co kdyby. Jejich představitele u nás proto raději zabili v kriminálu. Jen na okraj, v roce 1968 je v tichosti nechal rehabilitovat Vasil Bilak, někdejší hlavní ideolog KSČ a nepoučený stalinista, který v této církvi vyrostl, a jeho maminka chodila do řeckokatolického kostela, i když byl synek vysoký kádr. 

Co asi nyní říká pětadevadesátiletý slovenský penzista Bilak tomu, že v Rusku si nyní chodí sedat do vězení „ateisté“? Věčná škoda, že se toho nedožil Alois Indra (starší ročníky pamatují, jak stávali s Bilakem vždy pospolu jako sousoší), posunovač na dráze ze Zlína, který pro okres Gottwaldov vyhlásil závazek, že jej do pěti let zcela zbaví náboženského života. Dnes každopádně naši (ex)komunističtí ateisté ztratili ruské dubisko, k němuž by se mohli přimknout a sát z něj ideologii nenávisti. Anebo si v duchu myslí, že ruští soudruzi udělali někde chybu? Snad Vojtěch Filip promluví.

Bývalý československý komunistický politik Vasil Biľak.

Bývalý československý komunistický politik Vasil Biľak.

Z historického hlediska je přitom mimořádně zajímavé, že i když agresivní ateismus, zavlečený Stalinem do Československa, nemá zde již dvacet let politické krytí „shora“, mezi občany zapustil velmi silné kořeny. Na odpor k církvi má jistě každý svaté právo. Tuší ale autoři nenávistných proticírkevních výpadů, jak mnoho z jejich argumentace pochází ze sovětské propagandy padesátých let? A tuší vůbec, za co všechno křesťanské tradici vděčí? Vědí, že nebýt katolictví, Češi by se vlivem protestantského souseda poněmčili? Vědí, že češtinu zachraňovala první generace obrozenců ve volném čase, většinou až když měla odslouženou mši? Že Bolzano, Dobrovský, Prokop Diviš, Gregor Mendel byli kněží a řeholníci? Netuší, protože se kdysi nechali v područí SSSR připravit o vlastní národní paměť - a to jim už zůstalo. Češi stále ještě myslí trochu „sovětsky“ – a nepřestanou, ani když na svaté Rusi zahlaholí tisíce zvonů.

Autor:


ZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....Najdete na iDNES.cz