Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ude narazil sud, v Mnichově začal Oktoberfest

  13:15aktualizováno  15:26
V bavorském Mnichově začal úderem poledne tradiční pivní festival Oktoberfest. Letošní ročník je už 174. Obří stany, ve kterých lidé popíjejí na dlouhých lavicích, očekávají přes šest milionů návštěvníků.

Organizátoři Oktoberfestu očekávají přes šest milionů návštěvníků. | foto: Alexandra BeierReuters

Pro návštěvníky je připraveno 14 obřích stanů, ve kterých je sto tisíc míst k sezení. Výčepní se připravují na náročnou práci. Loni vytočili skoro sedm milionů litrů piva a snědlo se půl milionu pečených kuřat.

Jeden máz, tedy litr, letos stojí až 7 eur a 90 centů, tedy asi 220 korun. To je historicky nejvyšší cena piva na slavnostech.

Oktoberfest 2007

Pivní slavnost zahájil tradičně mnichovský starosta Christian Ude, který narazil první sud. Pípu do sudu zarazil třemi údery dřevěnou palicí.

První natočený tuplák pak, také podle tradice, skončil v rukou bavorského premiéra Edmunda Stoibera. Ten je letos v této roli na Oktoberfestu naposledy, protože na konci září funkci opustí.

Pivařům dnes v Mnichově přeje i počasí. Obloha je téměř bez mráčků a teplota dosahuje 21 stupňů Celsia. Starosta Ude vyjádřil naději, že stejné počasí vydrží po celých 16 dní konání slavností.

Oktoberfest 2007

Jeden z vrcholů čeká letošní Oktoberfest už zítra. Až osm tisíc účinkujících se má zúčastnit slavnostního průvodu, který povede z centra Mnichova do areálu Oktoberfestu. Hudebníci a alegorické vozy přijedou z celého Německa i dalších zemí. v ulicích se čeká čtvrt milionu diváků.

Oktoberfest 2007

Oktoberfest se v Mnichově slaví od října roku 1810. Tehdy se zrodil ze svatební slavnosti, když si korunní princ Ludvík Bavorský bral osmnáctiletou princeznu Terezu Sasko-Hildeburgskou. Ludvík pozval mnichovské obyvatele na hromadnou veselku.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Najdete na iDNES.cz