Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Události - středa 3. září

  0:53aktualizováno  0:53
Nový pravidelný přehled krátkých zpráv každý den přináší souhrn nejzajímavějších událostí za uplynulý den či víkendové období týkajících se NATO či bezpečnostní problematiky.

NATO má za sebou měsíc velení v Afghánistánu
Už celé dva tydny funguje velitelství sil NATO v Afghánistánu, které řídí jednotky ISAF v oblasti. Samotnou misi převzala aliance už 11. srpna. Na velitelství v Kábulu pracuje 600 vojáků z 15 členských zemí NATO. Aliance zatím neuvažuje o rozšíření působnosti mise ISAF i mimo afghánskou metropoli a nejbližší okolí, tak jak požadují humanitární organizace a afghánská prozatímní správa. Jak uvedl velitel sil ISAF, německý generál Götz Gliemeroth, mise bude zatím pokračovat podle plánu a o rozšíření působnosti musí rozhodnout OSN.
---

Německá vládá souhlasí s rozšířením ISAF
Německá vládá v úterý podpořila návrh, který by umožnil rozšířit roli mírových jednotek v Afghánistánu i mimo hlavní město Kábul. Jedinou podmínkou, kterou vláda Gerharda Schrödera požaduje, je rozšíření mandátu jednotek ISAF od OSN. Německo je podle vládního prohlášení připraveno vyslat dalších 230 vojáků do oblasti Kunduzu, tedy asi 200 kilometrů severozápadně od metropole Kábulu. Schválený návrh počítá s vysláním až 450 vojáků.
---

Jones: USA by uvítaly pomoc Turecka

PŘÍLOHY


Spojené státy by uvítaly pomoc Turecka v Iráku. Jak prohlásil vrchní velitel amerických sil v Evropě James Jones, vstup Turecka do mírových sil v Iráku by byl velmi důležitým krokem. Ankara od počátku konfliktu v Iráku počítala s vysláním až 10 tisíc vojáků do oblasti.
---

Polsko převzalo správu sektoru
Polsko ve středu oficiálně převzalo správu nad pěti provinciemi v Iráku. Symbolicky předal velení v oblasti americký generál Sanchez s tím, že jde o jasný důkaz toho, že závazek v Iráku je skutečně mezinárodní. Polsko vyslalo do Iráku ke správě svěřeného sektoru přes dva tisíce svých vojáků. Dalších šest tisíc vojáků přislíbily některé partnerské státy NATO včetně Ukrajiny.

Pravidelný přehled zpráv připravují stážisté Informačního centra o NATO v Praze.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATOHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz