Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Události - pondělí 28. července

  21:11aktualizováno  21:11
Nový pravidelný přehled krátkých zpráv každý den přináší souhrn nejzajímavějších událostí za uplynulý den či víkendové období týkajících se NATO či bezpečnostní problematiky.

Více jednotek do Iráku
USA stupňují tlak na další země, aby vyslaly své jednotky do Iráku. Stále stoupající počet obětí, jen za posledních 24 hodin bylo zabito 5 amerických vojáků, vede USA ke snaze vyměnit některé jednotky za nové. Podle generála Richarda Myerse 19 zemí přislíbilo vyslání jednotek co nejdříve, dalších 15 se o to pokusí v dohledné době.
Poukázal však také na to, že jednotky o dvaceti až třiceti tisících mužích nebudou stačit. Jednání se vedou také s Pákistánem, Indií a Tureckem. Indie jednání zatím odmítá s tím, že vyšle jednotky teprve tehdy, až bude OSN hrát v Iráku větší roli. V Iráku nyní operuje asi 148 tisíc amerických vojáků, přičemž od oficiálního ukončení bojů v květnu zemřelo při útocích už 48 z nich.
---

Zátah na Husajna pokračuje

SOUHRNY ZPRÁV


Američtí vojáci stále pátrají v Iráku po Saddámu Husajnovi. V neděli vnikli současně do tří farem, kde se údajně měl skrývat nový šéf Saddámovy osobní ochranky a dokonce i samotný Husajn. Vojáci však nikoho nenašli. "Minuli jsme ho asi o 24 hodin," řekl velitel operace Russel.
---

Vrtulníky cvičí poblíž Tikrítu
Spojenecké síly nadále cvičí nedaleko Tikrítu s plně vyzbrojenými vrtulníky. Program, který začal 21. července a bude pokračovat až do 17. srpna, by měl podpořit lepší ochranu a vzbudit pocit bezpečí u Iráčanů. Pro předcházení případným zraněním byly konkrétní části cvičného prostoru ohraničeny varujícími nápisy v arabštině. 
---

Kostelka navštíví vojáky v Kosovu
Za vojáky 3. česko-slovenského praporu, kteří působí v rámci mise KFOR v Kosovu, odcestuje v pátek 1. srpna ministr obrany Miroslav Kostelka. Ministra bude doprovázet velitel stálého operačního centra ministerstva obrany plukovník Michal Pažúr.
Během jednoho dne navštíví ministr příslušníky 3. česko-slovenského praporu, velitelství v obci Šajkovac a setká se s veliteli a vojáky na některých odloučených kontrolních stanovištích. Seznámí se s činností česko-slovenského praporu, který zde v rámci operace Joint Guardian zajišťuje bezpečné a klidné prostředí pro místní etnika.
Základ české  části praporu tvoří příslušníci 2. mechanizované divize a jádro slovenské části praporu představují vojáci z útvaru rychlé reakce v Martině. Mezi zvláštnosti česko-slovenského kontingentu patří, že v jeho sestavě působí psovodi se speciálně vycvičenými psy na vyhledávání drog a zbraní.

Pravidelný přehled zpráv připravují stážisté Informačního centra o NATO v Praze.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Najdete na iDNES.cz