Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policajti mě nezákonně šikanují, psal na webu údajný viník exploze

  21:42aktualizováno  21:42
Byl to podivín. Stěžovatel. Tak mnozí lidé mluví o Antonínu Blažkovi, hlavním podezřelém ze spáchání výbuchu v jedné ze zdejších bytovek. O oprávněnosti jejich slov svědčí příspěvky Blažka, jenž psal v diskuzích na webu. Muž, jenž měl dřív byt v exekuci a pak o něj přišel v dražbě, psal o exekutorech jako o "sluzích Ďábla" a vyzýval k návratu do "zlatých časů socialismu".

Statik rozhodl o demolici domu, společná zeď s vedlejší bytovkou se musí odřezat. (19. února 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Já su vlastenec po celý rok, ne jenom tehdy když se to zrovna hodí. Proto mám nejspíše všechna okna v bytě rozbita. Gumy na autě prořezané. Policajti mě nezákonně šikanují. Dokonce mě chtějí sluhové satana připravit o byt," psal v jednom z příspěvků na internetu Antonín Blažek.

Kam zaslat peníze

Zastupitelé Frenštátu v pondělí schválili zřízení veřejné sbírky na pomoc postiženým. Do sbírky mohou lidé přispívat prostřednictvím speciálně zřízeného bankovního účtu číslo 388 0277/0100.

A zdaleka to nebyl jeho jediný příspěvek na různých webech. V těch dalších psal třeba o exekutorech, které nenáviděl. V domě s číslem popisným 39, jenž patří společenství vlastníků, totiž dlužil na nájemném a příspěvcích do fondu oprav přes 140 tisíc korun. Jeho byt byl nejdříve v exekuci. Pak ho exekutor prodal v dražbě.

Dobře Blažka znali i na frenštátské radnici. Tajemník městského úřadu Petr Kubenka potvrdil, že od Blažka na radnici v posledních letech přišlo dost stížností. Chodily ale i stížnosti místních lidí na něj. 

"Řešili jsme to v rámci přestupkových řízení," řekl Petr Kubenka s tím, že Blažek poslal za pět let na radnici odhadem dvanáct podnětů, lidé na Blažka pak zhruba pět nebo šest stížností.

Kromě stížností ale na městský úřad chodily od Blažka i další písemnosti. "Byly to různé nesmyslné dopisy, ale třeba také žaloba. Za údajnou majetkovou újmu po nás například chtěl milion korun, což soud smetl ze stolu. Jindy po nás chtěl do tří dnů v hotovosti sto milionů za újmy, které jsme mu prý způsobili," uvedl tajemník.

Třetí den po výbuchu

Zástupci radnice podle něj věděli i o tom, že Blažek dokonce lidem z domu, kde žil, vyhrožoval zabitím. S takovými podněty přitom zástupci radnice obyvatele odkazovali na policii.

Poslední přestupek týkající se Blažka frenštátská radnice řešila v roce 2011. K jednání se ale muž nedostavil. A podle Petra Kubenky to nebylo poprvé, co se takto jednání o přestupku vyhnul. "Většinou své sousedy osočoval a stěžoval si na ně, ale na jednání se nedostavoval," podotkl tajemník frenštátské radnice.

Mluvčí krajské policie Gabriela Holčáková řekla, že letos policie neřešila žádné oznámení týkající se muže podezřelého v souvislosti s výbuchem. Loni policie zřejmě u muže byla, ale jen proto, aby mu doručila nějaké úřední písemnosti.

Policie v úterý potvrdila, že nejpravděpobnější verzí vzniku exploze byl úmyslný trestný čin. A podle místních za ním měl stát právě Antonín Blažek.

Co psal Blažek na internetu

  • "Pošetilec si může myslet, že co si nakrade mu i zůstane. Bůh trestá každého kdo jím a jeho zákony pohrdá. Trestá až potomky do třetího pokolení. Exekutor je Sluha Ďábla. Krade a za zlodějny obdrží spravedlivý trest. Možná na Zemi Možná u posledního soudu."

  • "Exekutor je nula. která bez ďáblova režimu nic neznamená. Odstraňme popřevratový režim a bude zase žít v pohodě jako za zlatých časů socialismu."

  • Místostarosta možná bude, na večerním zasedání vyzývat přítomné aby tě vyhodili ven ze zasedací místnosti. Ouřadové si z tebe možná budou dělat srandu. Poldové tě budou možná vozit v medvědovi na vyšetření do blázince. Soudce ti nadělí podmínku. To všechno tě ovšem nesmí odradit, když jde o blaho národa. Mě to taky neodradilo."

Ve Frenštátě se po nedělním výbuchu, který zcela zdemoloval část bytového domu v ulici 6. května a vzal život nejméně pěti lidem, vzedmula obrovská vlna solidarity. Lidé posílají peníze na speciálně zřízený účet, kde už je přes 1,25 milionu korun, nosí bankovky do pokladničky ve vestibulu radnice, přinášejí oblečení a další věci do sbírky organizované frenštátskou Charitou.

V záplavě špatných zpráv z posledních dní dnes přišla alespoň jedna povzbudivá informace. Z nemocnic lékaři propustili už pět lidí. Dvě ženy a jeden muž dnes ráno opustili novojičínskou nemocnici, večer pak z ostravské fakultní nemocnice mohli odejít i dva nezletilí chlapci.

"Na základě dohody s rodinou a po zhodnocení aktuálního stavu bylo před chvílí rozhodnuto o propuštění dvou nezletilých pacientů do domácího ošetřování," sdělil před sedmou hodinou večer mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

V úterý dům, kde explodoval zřejmě plyn, prohlédl statik. Zjistil, že s ohledem na jeho špatný stav bude nutné zbourat i tu polovinu, která zatím stojí.

Na příští týden se také ve Frenštátě chystá pietní akce na připomínku obětí tragédie. Zástupci města zatím zvažují, kde by se mohla uskutečnit - zda v kostele nebo na jiném místě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Bývalé pozemky Tomanovy rodiny vlastní firma s vazbami na exšéfa úřadu

Miroslav Toman při projevu na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR (28. května...

Lukrativní pražský pozemek rodiny šéfa potravinářské komory a bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana levně...

Demokratický blok neodevzdá lístky při volbě předsedy Sněmovny

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyřicet osm poslanců ODS, lidovců, TOP 09 a hnutí STAN neodevzdá hlasovací lístky při volbě předsedy Sněmovny, kde je...

Farmáři na Šumavě se bojí vlků, pořizují elektrické ohradníky i vyšší sítě

Fotopast Hnutí Duha zachytila vlka v jižní části Šumavy.

Farmáři ze Šumavy se bojí o svá stáda. Postrachem jsou vlci, kteří se v národním parku usadili a loví ve smečce. V...Najdete na iDNES.cz