Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Údajně vydíraná bankovní lupička dostala dva roky

  12:57aktualizováno  12:57
Pražský městský soud definitivně potvrdil dva roky vězení 43leté Heleně Eichlerové, která v lednu loupila v bance na pražských Vinohradech. Při přepadení neměla zbraň, částečně se maskovala šálou a odnesla si přes sto tisíc korun, které použila na dluhy.

Helena Eichlerová u soudu | foto: Robert Rambousek

V odvolacím jednání se potvrdil verdikt obvodního soudu, který ženě také přikázal, aby uloupenou sumu, asi 135 tisíc korun, vrátila. Proti rozhodnutí se už nelze odvolat, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Žena neuspěla s obhajobou, že ji k činu donutil známý pod pohrůžkou, že jinak ublíží její rodině. Podle soudů loupila kvůli dluhům a obavám z hrozících exekucí. Odvolací soud neshledal důvod pro zmírnění trestu, prohlásil předseda senátu Petr Stutzig.

Eichlerová dostala nejnižší možný trest - hrozilo jí až deset let vězení. Obviněné ulehčila její dosavadní bezúhonnost i to, že v bance nikoho neohrožovala a že nebyla ozbrojená. Odvolací soud žádala, aby jí vyměřil jen trest podmíněný.

"Samotná vazba je pro ni dostatečným trestem," přesvědčovala soud obhájkyně. Loupež byla podle ní excesem, kterým obžalovaná vybočila z jinak řádného způsobu života. Navíc má doma syna, který se nyní připravuje na zkoušky na vysokou školu.

Odvolací senát ale obhajoba neobměkčila. "Loupež v bance je vysoce společensky nebezpečná a značně rozšířená," zdůraznil Stutzig. Nepodmíněný trest má být podle něj i výstrahou pro další pachatele. Podmíněný trest nepřichází u Eichlerové v úvahu i proto, že se před loupeží živila prostitucí.

Přepadení se odehrálo 10. ledna dopoledne v Živnostenské bance. Eichlerová, částečně zahalená šálou, přistoupila k pokladně a pracovnici banky podala lístek, na kterém stálo "zachovejte klid, jedná se o loupežné přepadení, vydejte hotovost z pokladny". - více zde

Zaměstnankyně banky zprvu lupičku přemlouvala, ať si přepadení rozmyslí, nakonec jí ale peníze odevzdala. Obžalovaná se při procesu hájila tím, že loupila ze strachu o sebe a o rodinu. Na místo činu ji prý dovezl kamarád, údajně jakýsi pan Pospíšil, který jí popsal, co má udělat a přitom jí vyhrožoval.

Z lupu si pak podle Eichlerové vzal 100 tisíc korun. Soudy ale této verzi neuvěřily. Navíc se ukázalo, že Eichlerová po loupeži zamířila na exekuční úřad, kde zaplatila část svého dluhu (zhruba 109 tisíc). Přesně v den loupeže chtěli totiž obžalovanou navštívit exekutoři, aby zjistili stav jejího majetku.

Policie se dostala na stopu lupičky díky jejímu synovci. Poznal ji v novinách na fotografii, kterou policie pořídila ze záběrů průmyslové kamery v bance. Jeho teta se prý s rodinou v poslední době příliš nestýkala, jen dlužila peníze.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vykuk z Bruntálska naoko choval drůbež, přitom ale pěstoval konopí

Jedna skupina se snažila o výrobu a šíření marihuany.

Hned dvě skupiny zabývající se výrobou a distribucí drog odhalili policisté na Bruntálsku. Jedna dovážela léky na...

Každému pět set eur, když mě necháte, nabízel opilý řidič policistům

Miliony prý získal vysoký policista v loterii a z dědictví. Ilustrační snímek

Vysoký úplatek nabídl při silniční kontrole opilý řidič policistům na Pelhřimovsku. Devětadvacetiletý muž však s...

Kárný senát snížil ústeckému soudci plat za manipulaci s protokolem

Soudce René Příhoda u Krajského soudu v Praze

Kárný senát Nejvyššího správního soudu snížil soudci z Ústí nad Labem Renému Příhodovi plat o 15 procent na pět měsíců....

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz