Údaje ze sčítání nesmí být zneužity

Obavy některých lidí ze zneužití údajů, které se shromáždí při březnovém sčítání lidu, domů a bytů, jsou podle statistiků neúměrné. Český statistický úřad, který akci organizuje, má podle svých zástupců dostatek prostředků, jak obyvatele před zneužitím osobních dat ochránit. Pojistkou diskrétnosti by se měli stát sčítací komisaři, kteří formuláře občanovi předají a také vyplněné převezmou. "Sčítací komisaře vybíraly radnice podle námi stanovených kritérií. Jsou to lidé bezúhonní, kteří vědí, v čem spočívá úřednická práce a mají nekonfliktní vystupování.

Sčítání  podléhá
- každý občan, který má od půlnoci z 28. února na 1. března 2001 na území republiky trvalý nebo dlouhodobý pobyt
- každý občan, který je na území České republiky v době << sčítání>>  přítomný a nemá zde trvalý nebo dlouhodobý pobyt (u těchto osob se zjišťuje pouze jméno a příjmení, rodné číslo, adresa, druh pobytu, datum narození, pohlaví a státní občanství)
- každý dům, i neobydlený
- každý byt, i neobydlený
Objeví se mezi nimi radniční úředníci, sociální pracovníci, ale také dobrovolníci z řad ostatních občanů," uvedl tiskový mluvčí krajské reprezentace Českého statistického úřadu v Brně Jaroslav Polák.

Každý komisař se navíc bude prokazovat speciálním průkazem, na němž bude uvedeno jeho jméno, číslo obvodu a občanského průkazu i místa sčítaní. "Jmenný seznam komisařů si lidé budou moci ověřit na všech radničních deskách příslušného sčítaného obvodu," uvedl Polák.

Mezi sčítacími komisaři, kteří budou v únoru absolvovat speciální školení, se objeví i lidé z řad romských organizací. Ti by měli pomáhat hlavně v obvodech s největším počtem žijících Romů, kteří mají obecně k cizím lidem nedůvěru. K takovým organizacím patří například brněnský DROM, odkud se na práci sčítacího komisaře již dnes připravují dva lidé.

"Oslovila nás radnice Brno-sever, na jejímž území žije početná romská komunita. Původně nás mělo sčítat celkem pět, nakonec však zůstali pouze dva lidé," uvedl šéf romského střediska Miroslav Zima.

Dalším důvodem, proč lidé nemusí mít strach, že by komisaři zneužili jejich údaje, je podle Michaela Zachystala ze sekce informatiky Českého statistického úřadu slib mlčenlivosti. Ten každý složí těsně předtím, než začne pracovat. " Za porušení tohoto slibu hrozí každému komisaři pokuta dvě stě tisíc korun," vysvětlil Zachystal.

Pokud by přesto lidé neměli ke komisaři důvěru, mají právo listy odnést osobně na obecní úřad, který je odevzdá statistice v zapečetěné urně. Komisaře by měla od nezákonné manipulace se získanými daty odradit i finanční odměna, jež se může pro některé z nich v závislosti na velikosti sčítacího obvodu a náročnosti terénu vyšplhat až na patnáct tisíc korun.

Ani formuláře, do nichž každý občan zaznamená svoje osobní údaje a které bude komisař sbírat, nemohou být podle statistiků zneužity. Jména, jež se objeví na sčítacím listu, se do počítače nedostanou a i rodná čísla budou nakonec ze záznamů vymazána. "Sčítací listy se pak poprvé v historii po záznamu dat zničí," dodal Zachystal.


Video