Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Únor 1948 otevřel cestu k naději, hřímala Semelová na Gottwaldově hrobě

  18:50aktualizováno  18:50
Zpěv Internacionály, vzývání komunismu i potyčky s odpůrci provázelo uctění památky Klementa Gottwalda na pražských Olšanských hřbitovech. Kromě několika desítek postarších příznivců se akce zúčastnilo i několik mladých komunistů a poslankyně Marta Semelová.

"Spousta lidí měla příležitost práce, sociální jistoty," vysvětlil iDNES.cz jeden z nedávných členů Svazu mladých komunistů Československa Robert Straka, proč se k odkazu předchozího režimu hlásí. "Pan Pík a ta druhá (Milada Horáková, pozn. red.), věděli, že ta doba má nějaké zákony, které porušili. Byli provokatéři, takže bohužel," konstatoval na dotaz, jestli podle něj byly v pořádku i politické procesy.

Chvíli po třetí hodině se pak asi šedesát, většinou starších lidí za občasného skandování hesla "Ať žije Vítězný únor, ať žije komunismus!" a mávání rudými vlajkami s kladivem a srpem přesunulo od obchodního centra na hřbitov, aby si tam připomněli 65. výročí převzetí moci komunisty.

Na příchod skupiny už na hřbitově čekala asi dvacítka lidí s fotografiemi obětí minulého režimu a různými protikomunistickými hesly. Obě skupiny se do sebe prakticky hned slovně pustily.

Fotogalerie

Naše demokracie je jen pro vyvolené a zbohatlíky

O půl čtvrté na olšanský hřbitov dorazila i poslankyně za KSČM Marta Semelová. Na Gottwaldově hrobě označila Vítězný únor za významný mezník.

"Bylo zdravotnictví, za které se nemuselo platit. Školství bylo bez poplatků, kultura byla dostupná všem," chválila předchozí éru. "Tato svoboda je pro pár vyvolených, pro pár zbohatlíků, pro korupčníky. Pro církve, kterým se dá majetek z našich kapes. Únor 48 otevřel cestu k naději lidstvu," kritizovala Semelová současný stav.

Po ní vystoupil i místopředseda ústředního výboru KSČM Petr Šimůnek. Ten označil únorový převrat za nastolení lidové a demokratické vlády. "Překrucují se tady dějiny. Ve skutečnosti šlo o dvanáct pravicových ministrů, kteří vydírali prezidenta Beneše," prohlásil Šimůnek.

Po projevech atmosféra zhoustla. Komunisté začali zpívat Internacionálu, skupinka odpůrců zpěv rušila cinkáním na hrnec. Organizátoři proto požádali o pomoc přihlížející policisty. Mladí komunisté se následně do sebe se skupinkou odpůrců opět pustili slovně i fyzicky.

Policisté ale nakonec legitimovali jen dvojici příznivců levicové strany, kvůli zakrytým obličejům. Před čtvrtou hodinou už pak na hřbitově zůstávalo jen pár lidí, kteří si nahlas vyměňovali názory.

Únor si připomněli i studenti

Na Malé Straně si v pondělí dopoledne připomněli 65. výročí komunistického puče i pamětníci studentského pochodu na Hrad. Vysokoškoláci tehdy chtěli vyzvat prezidenta Beneše, aby komunistům neustupoval. Policie je však rozehnala už v Nerudově ulici.

"Nikdo jiný takto nevystoupil. Pouze studenti dokázali vyjít do ulic a manifestovali svou nespokojenost," vyzdvihl rektor Karlovy Univerzity Václav Hampl postoj tehdy studujících lidí.

V podvečer se na Staroměstském náměstí sešlo několik stovek lidí, kteří protestují proti účasti komunistů v krajských radách. Podle policie dorazilo asi pět set lidí, organizátoři nahlásili účast až 1 500 odpůrců komunismu (celý článek si přečtěte zde).Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz