Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Učte děti básničku, blíží se zápis

  7:01aktualizováno  7:01
Na blížící se zápis do první třídy by dítě mělo vzpomínat jen v dobrém. Snažte se, aby to byla spíš příjemná výzvu, na kterou se těší a chce ji překonat. Můžete s ním trénovat podobné úkoly. K zápisu do první třídy musí nastoupit všechny děti, které se narodily do 31. srpna 2000.

Děti by měly od zápis odcházet s dobrým pocitem. Ilustrační foto | foto: Michal KlímaMF DNES

K tomu, aby dítě mohlo být přijaté do školy, musí splňovat určité požadavky: být dostatečně zralé - fyzicky i duševně - ke školní docházce a úspěšně projít zápisem.

Mělo by být přiměřeně fyzicky vyvinuté, aby uneslo školní tašku, mělo by zvládnout sebeobslužnou činnost, tedy jíst příborem, zavazovat si tkaničky, zapínat knoflíky.

Znát a ovládat základní hygienické návyky. V tomto věku už by mělo vědět, kterou ruku upřednostňuje při kreslení. Při zápisu se na některých školách maluje obrázek.

Jinde zase testují písemný projev spojováním stejných motivů čarami. Připravovat se můžete tím, že dítěti vystřihnete čtyři různé dvojice obrázků a nalepíte je libovolně na papír. Úkolem dítěte je najít a spojit stejné obrázky.

Vyprávějte dětem příběhy
Dobrou průpravou pro úspěšný zápis je neustálá komunikace mezi dítětem a rodičem. Pokud tak nečiníte, máte ještě čas to napravit. Čtěte pohádky, ale pokaždé se pak potomka ptejte, o čem byly, co se mu na nich líbilo.

Dítě by mělo o obsahu pohádky nebo příběhu přemýšlet. Pak ho nepřekvapí otázky, které bude učitel pokládat při zápisu.

Podle učitelky Vlaďky Černé z hradecké základní školy je největším problémem z celého zápisu právě samostatné vyjadřování.

"Děti nejsou zvyklé něco rozebírat a hovořit o tom," konstatuje. Kupte dětský časopis, kde jsou obrázkové příběhy.
Můžete zkoušet převyprávět části nebo i celý příběh. Samozřejmě se ptejte, proč to tak je a co se stalo.

Dbejte na správnou výslovnost
Se slovním vyjadřováním úzce souvisí i správná výslovnost. "Do nástupu v září je potřeba se správně naučit sykavky. Mohly by pak ztěžovat psaní slov, která obsahují právě tyto hlásky," říká pražská logopedka Radka Martínková.

Nehledě na  to, že kolektiv spolužáků umí být nepříjemný a dítě s vadou řeči se začne bát posměchu a přestane komunikovat. Paměťové schopnosti si učitel testuje recitováním básničky nebo zazpíváním písničky.

Jestli váš potomek žádnou píseň  či básničku nezná, můžete to napravit - do zápisu zbývá ještě pár dní. Pedagog si při zápisu především všímá schopnosti dítěte pracovat na úkolu soustředěně, jestli umí dokončit započatou činnost.

Sami si to můžete otestovat třeba na kresbách typu "najdi pět rozdílů".

Jak zvládnout zápis podle psychologů

1. Zklidněte sebe i dítě - neměli byste zápis vnímat jako přísnou zkoušku. Snažte se dítěti první kontakt se školou co nejvíce zpříjemnit.
2. Povídejte si o zápisu - k větší jistotě dítěte pomůže, bude-li si umět celý průběh zápisu představit.
3. Naučte dítě básničku, krátký příběh nebo písničku - připravte ho na to, že se paní učitelka bude zajímat o jeho znalosti.
4. Rozptylte obavy dítěte - snažte se je přesvědčit, že vše zvládne a vy tam budete s ním.
5. Neprojevujte zklamání - připravte se na to, že dítěti může v nové situaci bázlivost bránit v předvedení všeho, co se po něm bude chtít.
6. Chvalte dítě - a to i když se ukáže nedostatečná zralost ke školní docházce. Vyjádřete přesvědčení, že z něho jednou bude dobrý školák.

Rozpláče je každý neúspěch?
Citovou zralost zhodnotíte nejlépe vy při každodenních činnostech. Pokud je dítě psychicky labilní a sebemenší neúspěch je rozpláče, mohlo by se uvažovat o odkladu školní docházky. Dítě by mělo být přiměřeně odpoutané od rodičů a zvládnout každodenní odloučení.

Poslední složkou školní vyspělosti je společenská zralost. Patří sem schopnost pracovat ve skupině vrstevníků, schopnost navazovat vztahy, komunikovat se spolužáky.

Učitel nezralost pozná
U zápisu většinou pedagog nezralost dítěte pozná. "Dítě je nesoustředěné, stydí se, nepromluví nebo musí sedět mamince na klíně," vysvětluje Vlaďka Černá.

V takových případech by měl rodič zvážit, jestli nebude lepší požádat o odklad školní docházky. O něm se dá uvažovat i v případě, že je vaše dítě jednostranně zaměřené. To znamená, že ho baví stavebnice, ale nedonutíte je nic jiného dělat.
Může plynule číst, ale odmítá tužku, malovat. Pokud jsou ve schopnostech dítěte výrazné nedostatky, učitel vám to při zápise pravděpodobně sdělí. Nejlepším řešením je pak navštívit pedagogickopsychologickou poradnu.

Cizí prostředí, cizí člověk
Než jdete k zápisu, uvědomte si, že dítě bude v cizím prostředí a bude mluvit s naprosto cizím člověkem. Záleží na vás, jakou náladu kolem zápisu vytvoříte.
Výkon dítěte totiž nemusí být podle vašich představ. Pokud je dítě nastydlé nebo bere léky, upozorněte na to učitele. Léky na alergii tlumí reakci dítěte. Při nachlazení reagujete jinak než v dobré kondici.

Mějte vždy na paměti, že od zápisu v polovině ledna uplyne do září ještě dlouhá doba. Během ní může dítě dozrát po všech stránkách a podávat ve škole vynikající výkony.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz