Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Učni si stěžují na šikanu, spolužáci jim prý berou i mobily. Škola nic neví

  7:11aktualizováno  7:11
Karlovarská čtvrť Drahovice začíná být pověstná násilnostmi a šikanou. Hlavně před dílnami stavebního učiliště a jeho hlavní budovou. Učni se tam perou, žáci sousední základní školy si troufli i na učitelku z nedalekého gymnázia. Učiliště ale věří, že situaci zvládne vlastními silami.

Učňové ze Střední odborné školy stavební na Sabinově náměstí postávají o pauze při praktickém vyučování před dílnami. Kluci na snímku říkají, že u nich ve škole se s šikanou nesetkali | foto: Radek Duchoň, MF DNES

Situace na učilišti v Karlových Varech-Drahovicích už došla tak daleko, že matka jednoho z učňů chce svého syna přeřadit jinam, aby se nestal obětí šikany.

co radí policie

Policisté radí školám, aby protiprávní jednání nahlásily. "Praxe ale bývá jiná. Učitelé se snaží vše vyšetřit sami a tím práci policii ztěžují," uvedla mluvčí karlovarské policie Zdeňka Papežová.

Své špatné zkušenosti popsal jeden z poškozených. "Spolužák po mně chtěl o přestávkách ve škole mobilní telefon, peníze a další věci. Dostal jsem facku a raději vše dobrovolně odevzdal. Viděl jsme totiž, jak dopadl před dvěma týdny kamarád, který nechtěl dát peníze. Útočník ho zkopal," řekl MF DNES učeň stavebního učiliště.

Své jméno, které má redakce k dispozici, si nepřál zveřejnit z obav před dalším pronásledováním.

Další praktiky uvedl pod podmínkou anonymity i druhý učeň. Vylíčil, jak jeden z chlapců odmítl dát peníze na kusové cigarety, a proto ho násilník zkopal. Oba učňové uvedli, že k násilí dochází především při polední přestávce před praktickými dílnami.

"Občas k nějaké šikaně dojde. Vidím třeba, jak někdo mlátí menšího kluka. Na mne si ale nikdo dosud netroufl," řekl ve středu před dílnami reportérům MF DNES učeň Lukáš.

Většina jeho spolužáků ale uvedla, že před dílnami žádné násilí nevidí.

Škola už dříve některé žáky vyloučila

Ředitele Střední odborné školy stavební Michala Vachovce tvrzení o 'odevzdaném' mobilním telefonu, elektronice a penězích překvapilo.

"Slyším to poprvé. Nemám přímé náznaky, že by docházelo k cílenému útoku na naše žáky a k šikaně. Jinak bychom situaci okamžitě řešili s výchovným poradcem," řekl ředitel.

Škola některé žáky v minulosti vyloučila. Důvodů bylo několik. Mezi vyloučenými byl v tomto školním roce i žák, který se popral. "Pokud jakékoliv chování u nás zavání trestným činem, tak spolupracujeme s policií," uvedl Vachovec.

Vedení učiliště připomenulo nedávný případ, kdy si šikanovaná učitelka gymnázia neoprávněně stěžovala na učně. Vše ale zavinili žáci sousední školy.

"Naši žáci devátých tříd psychicky šikanovali na schodišti vedle školy učitelku nedalekého gymnázia. Nenechali v klidu procházet do práce i další dospěláky. Tři výtečníci machrovali tak, že lidé vůbec nemohli projít," řekla zástupkyně ředitelky ZŠ J. A. Komenského Světlana Klečková. Škola vyřešila případ v prosinci ředitelskými důtkami.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dřevotřísková drť v Cerekvi hoří už přes týden. Firma z městyse odejde

S požárem obrovské haldy dřevotřískové drti v Nové Cerekvi bojují hasiči už...

Společnost Silva CZ, v jejímž areálu už přes týden hoří dřevotřísková drť, z Nové Cerekve odejde. Obyvatelům to s...

Sníh komplikuje dopravu, na D1 jsou mnohakilometrové kolony

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

Sněžení a silný vítr od časného rána komplikují dopravu na řadě míst republiky, policisté řešili desítky nehod. Kdo...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz