Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Učitelky ve školce zalepily dětem ústa

  0:01aktualizováno  0:01
Dvě učitelky Mateřské školy ve Starém Sedlišti na Tachovsku trestaly neposlušné děti způsobem, který pobouřil rodiče a přivedl do školky policii. Dvěma chlapcům přelepily ústa samolepicí páskou, třetího stejným způsobem připoutaly k židli. Případ, který se stal minulý měsíc, nyní kromě policistů vyšetřuje i referát školství tachovského okresního úřadu.

"Kluk se doma nesvěřil. Dozvěděla jsem se to až od jiné maminky. Ani pak chlapec o ničem nechtěl příliš hovořit. Učitelka však sama přiznala, že mu přelepila páskou ústa, aby ho uklidnila. S takovou výchovnou metodou v žádném případě nemohu souhlasit," říká Božena Roučková, jež se stará o svého pětiletého vnuka. Případ nyní oznámila na referát školství.

Obě učitelky nepopírají, že to udělaly. Odmítají však, že by děti týraly. Pražská dětská psycholožka Václava Masáková naopak zdůrazňuje, že takto se s dětmi v žádném případě jednat nesmí. "Jejich postup se dá označit za fyzické týrání. V každém případě je to ponižování. Připadá mi to opravdu hrozné," řekla Masáková.

"Vím, že jsem udělala chybu. Andy je hyperaktivní dítě. Jednou při výuce velmi vyrušoval. Domlouvala jsem mu, ale nic nezabralo. Nakonec jsem mu pohrozila přelepením úst. Řekl mi, že to neudělám. Ostatní děti čekaly, jak se zachovám, tak jsem vzala kousek izolepy a na pět vteřin chlapci ústa skutečně přilepila," přiznává učitelka Vladimíra Havrdová. "Šlo jen o okamžik." Babičce dítěte nic neřekla, protože to nepovažovala za podstatné.

Chlapcova babička Božena Roučková připouští, že její vnuk je těžko zvladatelný. "Je skutečně velmi živý, ale má za sebou hodně nepříjemného. Před rokem jsme si ho vzali z dětského domova, kde byl více než rok. O to více by k němu ve školce měli být ohleduplní," míní Roučková .

Stejným způsobem jako Havrdová "umlčela" zlobivé děti i její kolegyně Alena Gitová. Poprvé tak potrestala čtyřletého Tomáše za to, že opakovaně několik dnů kousal ostatní děti. "Nepomáhalo žádné vysvětlování. Na dvě minuty jsem chlapci zalepila ústa," přiznává Gitová.

Podruhé se jí nelíbilo, když chlapec vyrušoval ostatní děti při sledování pohádky v televizi. "Ostatní děti se chtěly dívat. Neměl zájem o jinou hru u stolku. Auto jsem mu nechtěla dát, aby nevyrušoval. Když jsem řekla, že ho snad budu muset připoutat, nevěřil tomu a zlobil dál.

Posadila jsem ho, vzala izolepu a přilepila mu nohy k židli. Ale jen na pár vteřin," hájí se Gitová. Obě učitelky mají dvacetiletou praxi. Ředitelka školky se jich zastává. "Jsou to dobré kantorky. Nešlo o žádné dlouhodobé týrání. Když mi případy popsaly, nepovažovala jsem za nutné se tím více zabývat. Šlo však o pochybení. Něco takového by se nemělo stát," uvedla ředitelka Ludmila Černá. Ta až nyní, když se o případ začali zajímat novináři a úřady, vzala učitelkám na tři měsíce osobní ohodnocení.

Podle vedoucího referátu školství Petra Šťávy nese vinu i ředitelka školy. "Selhala i paní ředitelka. Měla jednat okamžitě. Chápu, že děti dnes hodně zlobí. Stane se, že jim ulétnou nervy a dítěti dají pohlavek, ale tohle nebylo v náhlém návalu hněvu," řekl Šťáva.

O potrestání učitelek chce rozhodnout až po osobním jednání. "V úvahu přichází finanční postih, ale i rozvázání pracovního poměru." Případ začala včera vyšetřovat policie. "Pokud by se prokázalo týrání svěřené osoby, učitelkám hrozí trest od šesti měsíců do tří let vězení. Vyšetřování je ale na začátku," uvedla mluvčí tachovské police Jindřiška Cholenská.

Lidé ve Starém Sedlišti se rozdělili na dva tábory. Jeden učitelky odsuzuje, druhý se jich zastává. "Hodně pro školku dělají. Měla jsem v ní syna i dceru, která ani nechtěla chodit domů. Nelíbí se mi, že si rodiče vyřizují problémy přes úřady. Měli jít za ředitelkou, která učitelky mohla potrestat," míní Romana Volfová.

Naopak Eva Kličková jednání učitelek zcela odsuzuje: "Děti jsou skutečně velmi živé a chápu, že někdy je těžké je zvládnout. Sama mám ve školce dítě a proti učitelkám nemohu nic říci, ale toto je jejich naprosté selhání. Takový trest není v žádném případě možný, navíc když jde o dítě z dětského domova, které si na celý život nese trauma."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz