Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Učitelka rozdala dětem volební DVD od ČSSD, škola se omlouvá rodičům

  12:16aktualizováno  12:16
Jedna ze základních škol v Příbrami zahájila nový školní rok tak nešťastně, že se bude muset omlouvat. V jedné třídě prvního stupně totiž děti dostaly kromě pomůcek poněkud zvláštní "dárek" – volební DVD sociální demokracie. Škola už připravuje omluvné dopisy rodičům.

Obálka volebního DVD, které učitelka rozdala dětem | foto: MF DNES

Všechno začalo tím, že do 4. B jedno z dětí přineslo volební DVD sociálních demokratů. To se sice jmenuje Zábava pro celou rodinu, ale kromě pohádek a relaxačních kurzů jsou na něm nahrány i volební sliby strany, kterými chce oslovit voliče při předčasných parlamentních volbách.

Učitelka 4. B tato DVD žákům rozdala spolu se sešity a dalšími školními pomůckami.

Ředitelka školy o ničem nevěděla

Pro školu to teď znamená vážný problém. Školský zákon totiž podobné věci zakazuje s tím, že škola musí zůstat výsostně nepolitickým místem.

"Pokud je to tak, jak popisujete, šlo by o porušení zákona. Podrobnosti případu neznáme, proto se k tomu v tuto chvíli víc nemůžeme vyjadřovat, nicméně zákon hovoří jasně," potvrdil Ondřej Gabriel z ministerstva školství.

Ředitelka školy se hájí tím, že o rozdávaných volebních DVD vůbec nevěděla. "Je to hrozné a já se od toho distancuji. Ale ta učitelka to udělala nevědomky, myslela si, že jsou na tom nahrané jenom pohádky. Je to zkušená učitelka, ale každý někdy může ulítnout, dostane ode mne písemné vyrozumění," reagovala ředitelka Hana Křápková.

Redakci MF DNES se ozvali i rozhořčení rodiče některých žáků, kteří takovému vysvětlení příliš nevěří. "Ta učitelka je sice poměrně mladá, ale zkušená a rozhodně není hloupá. Že by si na oranžově zbarveném obalu nevšimla loga ČSSD, tomu opravdu nevěřím," řekl jeden z rodičů, jehož jméno redakce zná, ale nezveřejní je z obavy, že by dítě pak mohlo mít ve škole problémy.

ČSSD: To není naše volební strategie

Postup školy kritizují i ostatní ředitelé příbramských škol. "S ničím podobným jsem se nesetkal a ani bych to nepřipustil," reagoval ředitel příbramské základní školy Pod Svatou horou Petr Ročňák.

Středočeská ČSSD potvrdila, že jde o DVD, která nyní rozdává během předvolebních akcí a která jsou určena pro rodiny s dětmi. "Rozhodně to není žádná naše volební strategie, zřejmě některý z místních členů chtěl v dobré víře podpořit stranu v kampani," prohlásil předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš.

Podle ministerstva školství příbramská škola porušila zákon. Školský zákon totiž zakazuje školám jakoukoliv propagaci politických stran a hnutí, nepřipouští ani rozšiřování reklamy.

Zřizovatel školy, v tomto případě město Příbram, by proto mohl uvažovat o odvolání ředitelky. "Postihnout vedení školy je v kompetenci jejího zřizovatele, ale pokud šlo o pochybení pedagoga, pak je to plně v kompetenci ředitele školy. Kantorce hrozí finanční postih, ale pokud by to bylo chápáno jako závažné porušení pracovních povinností, mohli by ji i vyhodit," potvrdil Ondřej Gabriel z ministerstva školství.

Ředitelka tvrdí, že exces je už vyřešen. Učitelka dostane písemné vyrozumění pro výstrahu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz