Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Učitelé ztratili autoritu, míní lidé

  1:00aktualizováno  1:00
Čtyři pětiny rodičů jsou spokojeny se školou, kterou vybraly svým ratolestem. A učitelům jejich práci skoro nikdo nezávidí: hlavně proto, že si děti dovolují čím dál víc. V průzkumu agentury Median pro MF DNES hodnotilo kvalitu českého školství 505 lidí.

A učitelé z toho vůbec nevyšli špatně.

Lidé je pochválili za to, že učí moderně a že má české školství vysokou úroveň.

Respondenti vytkli kantorům jen dvě věci: občas děti nutí biflovat i to, co v životě nikdy nebudou potřebovat, a také si nedokážou u svých žáků udržet autoritu.

Že si svých učitelů váží děti mnohem méně, než tomu bývalo dřív, si podle průzkumu myslí osmdesát procent rodičů.

"U lidí nad šedesát let je to dokonce devadesát procent. Přesvědčeni o tom, že se kantoři už netěší takové autoritě, jako tomu bývalo, jsou ve větší míře i respondenti s vysokoškolským vzděláním," upozorňují analytici agentury Median.

Šikana ve školách zatím rodiče dětí netrápí tolik jako psychology, kteří před nárůstem tohoto jevu varují. Na otázku, zda jejich dítěti někdy ubližovali spolužáci, odpověděl v průzkumu kladně jen každý sedmý rodič. 

Když se před časem na totéž dotazovali psychologové přímo školáků, bylo procento těch, kteří mají s šikanou osobní zkušenost, o poznání vyšší.  Na problémy s šikanou si postěžovalo každé druhé dítě a naprostá většina učitelů přiznala, že si s šikanou ve školních třídách neví rady.

Učitelé jsou dobří. Občas učí zbytečnosti
Učitele za jejich práci nejvíc pochválili lidé s vysokoškolským vzděláním a ti, kteří mají maturitu. Bylo jich 65 procent.

"Samozřejmě mě to těší. Výsledky té ankety odpovídají úspěchům našich žáků při mezinárodních srovnáváních vědomostí. Umisťují se pravidelně nad průměrem. Zdá se, že už si toho všimli i rodiče našich školáků," upozorňuje náměstek ministryně školství Jaroslav Müllner.

Ale i tak je podle něj ve školách co zlepšovat. "Chceme se zaměřit hlavně na zlepšení výuky cizích jazyků, kde jsou pořád slabiny, a také na přírodovědecké a technické obory, tedy matematiku, chemii a fyziku. Jde o to, aby děti tyto předměty víc zaujaly a častěji si je pak vybíraly jako své budoucí povolání," dodal Müllner.

Učitelé si zaslouží vyšší plat
Lidé, kteří odpovídali v průzkumu, však tak kritičtí jako ministerstvo nejsou. Víc než polovina z nich by učitelům za jejich práci zvýšila platy. Že by si to zasloužili, si myslí 56 procent lidí.

Čtyři z pěti dotázaných vyzdvihli, že si kantoři osvojili moderní metody výuky. "Přesvědčeni jsou o tom zejména lidé nad šedesát let a respondenti s vysokoškolským vzděláním," podotýkají analytici společnosti Median.

Děti se učí i zbytečnosti
Stejný počet - tedy čtyři z pěti dotázaných - si navíc učitelů cení za to, že to s čím dál "rozjívenějšími" dětmi ve škole vůbec vydrží. Učitelé však podle nich přicházejí o svou autoritu, a to je špatně.

Jediné, co lidé v průzkumu pedagogům vytkli, je to, že ne vždy děti učí tomu, co pak v životě skutečně potřebují. Víc než polovina lidí si totiž myslí, že si ve škole mnohdy do hlavy "vtloukali" zbytečnosti, které jim pak v životě a práci byly k ničemu.

Tvrdí to hlavně lidé, kteří vychodili jen základní školu nebo učiliště bez maturity. Totéž se dozvěděli už před časem i analytici z Národního ústavu odborného vzdělávání, když se ptali absolventů všech typů škol, jak jsou spokojeni s tím, co se naučili.

"Platí, že čím nižšího vzdělání člověk dosáhne, tím je se školou a svými učiteli méně spokojený," podotýká Jiří Vojtěch z tohoto ústavu. Pro kritičnost absolventů učilišť vůči pedagogům má Vojtěch své vysvětlení: "Ze svých neúspěchů zkrátka obviňují školu."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

ŽIVĚ: Máme tu další pokus, jak nám vnutit kvóty, burcoval poslance Okamura

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz