Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Učitelé si stěžují, že si jich lidé neváží

  22:19aktualizováno  22:19
Pouhá čtvrtina z 213 učitelů, kteří v průzkumu SC&C pro MF DNES odpovídali, si svou profesi zvolila proto, že ji považuje za prestižní. Každý druhý učitel si podle exkluzivního průzkumu myslí, že si jeho práce společnost neváží. Stejné procento dotázaných stávku podporuje. Mohou za to právě nízké platy ve školství.

Povolání učitel: velké nároky, malý plat  
V žebříčcích popularity si učitelé nevedou nejhůř. Pravidelně zaujímají čtvrté místo - za lékaři, profesory a vědci. Přesto se, jak ukázal exkluzivní průzkum agentury SC&C pro MF DNES, cítí každý druhý kantor společností nedoceněný. A stejný počet jich dnes stávkuje.

"Vysvětlení jejich pocitů je jednoduché. Když si učitelů vážíme, mělo by to také být vidět na jejich výplatních páskách. A to není," upozorňuje analytička SC&C Jana Hamanová.

Jak přežít první roky
Z šetření SC&C také vyplynulo, že s kantory by měnil jen každý pátý rodič. Dvakrát častěji ženy než muži. Vážně by, jak vyplynulo z průzkumu, o této profesi uvažoval jen každý desátý muž.

"Není divu. Copak je muž s platem kolem republikového průměru tím, po čem by ženy v této zemi toužily?" nastiňuje důvody sociolog Ivan Gabal.

Ohlasy "z terénu" mu dávají za pravdu. Kantorské každoroční dvouměsíční prázdniny jsou draze vykoupené.

"Nejdřív člověk stráví pět let studiem na vysoké škole. Pak se postaví za katedru. Pokud nějakým zázrakem přežije první léta, kdy má nejvíc práce a nejmíň peněz, najednou zjistí, že učí deset let. A nemá ani průměrnou mzdu v této zemi.

Žákům základních škol přibudou dvě hodiny 

Stávka učitelů není jedinou novinkou, která dnes školství čeká. Změna zasáhne hlavně základní školy: žákům na druhém stupni přibudou dvě hodiny výuky týdně. Které předměty se v nich budou učit, je na ředitelích škol.

"Chceme tak zkvalitnit výuku v základních školách a přiblížit ji poměrům ve víceletých gymnáziích," vysvětlila ministryně školství Petra Buzková.

Studenti víceletých gymnázií byli dosud ve výhodě: učitelé se jim každý týden věnovali o sedm hodin déle než kantoři dětem na základních školách. Úměrně tomu také dosahovali lepších znalostí.

Během několika příštích let se má handicap postupně smazat.
Ředitelé chtějí většinou v nové dvouhodinovce svým žákům nabídnout cizojazyčnou konverzaci a počítačovou výuku.
Dneškem se do základních a středních škol také vrací branná výchova. Učit se má šest hodin ročně. Po jejím znovuzavedení volali odborníci, kteří při povodních zjistili, že děti nevědí, jak si v mimořádných situacích počínat.

Skutečná "revoluce" v podobě zrušení osnov a zavedení nových předmětů čeká školství až za rok - pokud se ministryni školství podaří v parlamentu prosadit nové školské zákony.

  Ostatně ani průměrný plat učiteli - pokud je jeho příjem hlavní v rodině - nezaručí, že svou ženu uživí, když ona je na mateřské dovolené," shrnuje své zkušenosti mladoboleslavský němčinář Ondřej Pardubský.

Nízký výdělek je hlavním důvodem, proč do školství nesměřují skoro žádnímuži. Tvoří méně než desetinu pedagogických sborů. Výjimkou nejsou školy, kde neučí ani jediný.

"Učitelé - hlavně muži - se vůbec neshánějí snadno. Přitom je jejich role při práci s dětmi naprosto nezastupitelná. Děti, především dnes, kdy mnohé vyrůstají v neúplných rodinách, potřebují vzory z obou pohlaví. Chybí-li ve sborovně mužský prvek, je to znát," míní Zdeněk Souček, ředitel základní školy v Libici nad Cidlinou.

Sám se dětem věnuje už více než dvacet let. "Je to povolání, které člověka nutí zůstat mladým, udržovat se duševně svěží. A to mě na tom baví. A pak je tu ještě jedna věc. Vidím okamžitě výsledky své práce, nemusím čekat měsíce či roky," řekl Souček.

Pocit mládnutí a přímá odezva na výsledky práce ze strany dětí i rodičů udržela ve školství i pražskou francouzštinářku Markétu Šafránkovou. Před osmnácti lety zvažovala, zda půjde učit, nebo se bude věnovat průvodcovství. Děti to vyhrály.

"Stokrát jsme s manželem zvažovali, zda to nevzdat. Učíme oba, takže náš rodinný rozpočet je tímhle povoláním postižený dvojnásob. Nakonec vyhrála láska k dětem a také to, že si oba dokážeme přivydělat jinde," podotýká Šafránková.

Mezi současnými absolventy pedagogických fakult však mnoho následovníků se zápalem věnovat se dětem příliš není. Do školství jich směřuje méně než třetina.

"Dokonce bych řekla, že do školství nejde nikdo z nich. Alespoň z praktikantů, kteří u nás v uplynulém roce učili francouzštinu, se do školství nechystal nikdo. Většina nastupuje v soukromých firmách nebo tlumočí, což je finančně mnohem výhodnější," upozorňuje Šafránková.

Učitel jako druhá volba
Důvody nezájmu absolventů pedagogických fakult o práci s dětmi však sociologové vidí i jinde.

"Pedagogické fakulty jsou pro mnohé studenty takzvanou druhou volbou. Většina jich tam je prostě proto, že se nedostala tam, kam skutečně chtěla," vysvětluje sociolog Petr Matějů.

Mnozí absolventi pedagogických fakult podle něj hned po promoci hledají cestu, jak se věnovat tomu, co skutečně dělat chtěli, a ze školství zběhnou.

"Pedagogické fakulty tomu logicky podléhají. Produkují učitele, kteří to nikdy dělat nechtěli, a podle toho to pak vypadá," dodává Matějů.

Pokud se učitelské povolání nezmění v atraktivní a slušně placené, čeká podle odborníků české školství strmý pád. Už dnes v některých regionech stojí za katedrou třetina důchodců a lidí bez potřebné kvalifikace.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz