Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Učitelé si s kyberšikanou nevědí rady, děti v ní umí lépe „chodit“

  9:43aktualizováno  9:43
Devadesát procent učitelů si neví rady ani v základních situacích, které souvisí s šikanou. Říká to psycholog Michal Kolář, šéf Společenství proti šikaně. Poznat, že je některé dítě šikanováno, se pedagog musí naučit. Navíc platí, že děti se na internetu vyznají často lépe než dospělí.
Podle psychologa Michala Koláře nestačí být jen skvělý učitel, který se upřímně snaží pochopit záludnosti dětského kolektivu. Ilustrační foto

Podle psychologa Michala Koláře nestačí být jen skvělý učitel, který se upřímně snaží pochopit záludnosti dětského kolektivu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Na takovou šikanu (prostřednictvím internetu, pozn. red.) neexistuje žádný jednoduchý návod. Už proto, že každý případ je jiný, " říká Kolář, který zároveň pracuje jako vedoucí sdružení Společenství proti šikaně.

Šanci, že zvládne případ šikany – tedy nejen odhalení, ale hlavně práci s obětí i viníkem tak, aby vše bez následků přestalo – má podle Koláře jen pedagog, který si reakci na takové chování vyzkoušel v praxi na modelových příkladech. Ten, kdo takové příklady ani neviděl, nemá podle Koláře šanci, byť by se dětem maximálně věnoval. "V takovém případě není možné neudělat chybu, " dodává psycholog.

ŠIKANA A FACEBOOK

Internet děti zneužívají pro napadání vrstevníků

Kyberšikana se přitom nevyhýbá žádnému typu škol. Objevuje se na prvním i druhém stupni základek, v učňácích i prestižních gymnáziích. Psychologové se běžně setkávají například s vyvěšením falešných pornofotek na internetu, nafocením spolužáka, kterého postihla střevní příhoda či sprostými a výhrůžnými anonymními maily.

Proč se učitelé v tomto oboru důkladněji nevzdělávají? Mnoha školám se do řešení podobných průšvihů moc nechce.

"My to ani řešit nemůžeme, vždyť se to děje ve volném čase, " říká Jan Podešva, ředitel gymnázia v Horních Počernicích. To jinak patří mezi školy, o kterých odborníci mluví v souvislosti s předcházením šikaně pochvalně. Podešva tvrdí, že s klasickou šikanou problémy nemají i proto, že po ní následují tresty.

"Mám tu schránku důvěry, kde si děti mohou anonymně stěžovat, a je tam snad jeden dopis za rok, " řekl. Nicméně připustil, že v poslední době se mezi dětmi rozmohlo každodenní používání internetu včetně Facebooku a chatů.

"Primáni loni posílali anonymní sprosté maily. Upozornili jsme na to rodiče, aby si případně stěžovali na policii, " uvedl ředitel Podešva.
Psycholog Michal Kolář to považuje za nešťastné – protože šikana přes mail či internet většinou navazuje na to, co se děje i při přímém setkání. Nerodí se na internetu, tam jen spolužáci odrážejí své vzájemné vztahy ze školy. Podle Koláře by proto i podobné útoky měla řešit škola. Jinak se neodstraní podstata problému.

Mobily nezakážeme

Mailové útoky zažili i v pražské základce generála Františka Peřiny. "Stalo se to loni a upozornili jsme na třídních schůzkách, že i když jsou to anonymy, policie umí zjistit, kdo je psal, " popsala ředitelka školy Jarmila Pavlišová. V této škole se rovněž snaží šikaně předcházet, několikrát ročně pro děti pořádají semináře.

Podobně jako v olomoucké základce v Mozartově ulici. Její ředitel Zbyněk Kundrum považuje obtěžování prostřednictvím mailu či mobilů spíše za rozpustilost než za skutečnou šikanu. Ve škole už přitom narazili na případ nevhodného natáčení, ale mobily zakazovat nebudou. "Jsou důležité pro kontakt dětí s rodiči, i když víme, že je někdy zneužívají."Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz