Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Učitelé si atestacemi zlepší kvalifikaci i plat, plánuje ministerstvo

  14:25aktualizováno  14:25
Učitelé se po letech čekání zřejmě dočkají kariérního řádu. Kvalitní kantoři, kteří na sobě pracují, budou moci po vzoru lékařů skládat atestace a s rostoucí kvalifikací jim bude stoupat i plat. Ministerstvo školství návrh systému představilo v pátek, platit má zhruba od roku 2015.
Ministerstvo školství přichystalo pro učitele kariérní řád, platit by mohl od roku 2015 (ilustrační snímek)

Ministerstvo školství přichystalo pro učitele kariérní řád, platit by mohl od roku 2015 (ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kariérní řád podle ministerstva zvýší prestiž učitelské profese i zájem mladých lidí. Učitelům mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol má přinést lepší perspektivu a na výplatní pásce více zohlednit kvalitu jednotlivých pedagogů. Rozdíly v platech zatím nejsou příliš velké.

"Kariérní systém by měl přinést především kvalitnější výuku pro žáky, ale i možné změny v odměňování učitelů s důrazem na kvalitu jejich práce. Naším cílem je, aby byl pro učitele srozumitelný a přijali jej za svůj," uvedl první náměstek ministra školství Jindřich Fryč.

Návrh počítá se čtyřstupňovým kariérovým systémem. V prvním stupni budou čerství absolventi pedagogických fakult, kteří s profesí učitele teprve začínají. Dva roky se budou povinně zaučovat a poté škola jejich činnost zhodnotí a zařadí je do druhého stupně.

Tři cesty učitele

Učitel může podle ministerstva školství svou kariéru směřovat třemi směry (resort to nazývá jako "cesty"). Buď bude ve čtyřstupňovém systému zlepšovat svoje profesní kompetence, zaměří se na nějakou specializovanou pozici (například výchovný poradce), nebo bude usilovat o určitou funkci (ředitel, zástupce ředitele...).

Požadavky na kantory v každém ze zmíněných čtyř stupňů stanoví takzvané standardy učitele. Atestační komise, která bude rozhodovat o postupu učitele do dalšího stupně, posoudí jeho znalosti a dovednosti, působení na žáky i mimoškolní aktivity (zda se chová jako občanská autorita).

V něm už kantoři můžou setrvat, mají však možnost se dále vzdělávat a po několika letech získat u nezávislé komise atestaci a postoupit o "level" výš. Čtvrtého stupně dosáhnou po složení další atestace ti nejkvalitnější učitelé, kteří například působí v profesních sdruženích, publikují nebo radí ve svém oboru ostatním. Kdo a jakým způsobem atestační řízení povede, se teprve zvažuje.

Podle prezidentky Asociace ředitelů základních škol Hany Stýblové je kariérní systém velmi potřebný. "Měl být už dávno. Vnesl by řád do systému učitelů. Na školách existuje jen funkční linie - ředitel, zástupce ředitele, ale samotný učitel nemá šanci během své kariéry nějakým způsobem postupovat," řekla iDNES.cz Stýblová. Učitelé prý zatím chystanou novinku příliš neřeší.

Předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn míní, že kariérní řád ocení zejména špičkoví učitelé. "Naopak ti, kteří zjistí, že jim systém kvůli náročnosti neumožní se v něm posunovat bez námahy, tak jej samozřejmě budou vidět méně růžově. Největší změna to bude pro ředitele. Věříme, že na žebříčku priorit vystoupá pedagogické řízení školy, které má největší vliv na kvalitu výuky a výsledky žáků," řekl iDNES.cz ředitel Gymnázia Nymburk.

Chládek: Bez zvýšení platů to bude plácnutí do vody

Se zavedením kariérního systému souhlasí i strany pravděpodobné budoucí koalice. "Bavili jsme se o tom na expertním týmu se zástupci ANO a KDU-ČSL, že je to jedna z našich priorit. Shodli jsme se ale, že to musí být provázáno se zvýšením financí na platy učitelů. Bez toho to bude jen plácnutí do vody," řekl iDNES.cz nejvážnější kandidát na post ministra školství, předseda senátního školského výboru Marcel Chládek z ČSSD.

O kolik by si učitelé přilepšili, zatím není jasné. Ministerstvo dříve uvažovalo, že plat učitele se po získání první atestace navýší o pět tisíc a po druhé atestaci stoupne o deset tisíc korun. Průměrný měsíční plat pedagoga se nyní pohybuje okolo 25 tisíc korun měsíčně, za exministra Josefa Dobeše se zvýšila mzda nastupujících učitelů na 20 tisíc.

Stýblová upozorňuje, že za současného stavu má omezené možnosti, jak své kvalitní učitele finančně motivovat. Jako přiměřené zvýšení měsíčního platu za dosažení atestace považuje zhruba pět tisíc korun. "Mělo by to přispět k tomu, aby byl učitel ohodnocený, jak se sluší a patří," uvedla ředitelka základní a mateřské školy v plzeňském Božkově.

Podle Chládka by se učitel získáním atestace dostal do vyššího platového pásma. "Nesmí to být ale závislé jen na atestacích, musí to být komplexní hodnocení práce učitele. Myslím, že se dá stavět na tom, co bylo uděláno, čeká nás ale ještě hodně práce. Bude záležet i na postoji odborů. Jsme schopni to uvést do praxe někdy v roce 2015," odhadl.

Národní institut dalšího vzdělávání uspořádá ve všech krajích odborné semináře, na kterých se bude o plánu diskutovat. První se uskuteční 16. prosince pro středočeské učitele. Poté se zapracují případné připomínky. Návrh musí schválit vláda i parlament.

Slovenští učitelé mají kariérní systém už čtyři roky

Chládek se podivil nad tím, že ministerstvo představilo kariérní systém v době, kdy se tvoří nový kabinet. "Připadá mi to předčasné, protože o zavedení kariérního řádu a provázání se systémem odměňování bude rozhodovat jiná vláda. Myslím, že se ministerstvo bude chlubit cizím peřím, přitom to bylo připravováno předchůdci současného pana ministra," podotkl senátor.

Na kariérním řádu pro učitele se s různou intenzitou pracuje už od konce 90. let. Na nutnosti jej zavést víceméně panuje shoda, ale zatím se jej nikdy nepodařilo uvést do praxe.

Velmi podobný čtyřstupňový kariérní systém funguje například už čtyři roky na Slovensku. Tamní učitelé se po postupu do dalšího stupně dostávají do vyšší platové třídy. K atestaci musí nasbírat určitý počet kreditů, získávají je za sebevzdělávání, lektorskou práci nebo aktivity pro rozvoj školy. V Česku se s kredity nepočítá.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Poslanci volí šéfa Sněmovny. Pojďte jednat o vládě, vyzval Babiš ODS

Poslanci mají dnes na programu i volbu předsedy Sněmovny. Jediným kandidátem je...

Nového šéfa Sněmovny volí poslanci. Jediným kandidátem je Radek Vondráček z ANO, kterého chtějí podpořit i komunisté,...

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...

Bývalé pozemky Tomanovy rodiny vlastní firma vázaná na exšéfa úřadu

Miroslav Toman při projevu na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR (28. května...

Lukrativní pražský pozemek rodiny šéfa potravinářské komory a bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana levně...Najdete na iDNES.cz