Učitelé budou hodinu stávkovat

  • 70
Třinácté a čtrnácté platy státních zaměstnanců zřejmě zaniknou, vláda je chce příští rok zrušit a rozpočítat do dvanácti měsíců. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach navrhl, aby se takto rozdělil jeden celý měsíční plat.

Odborářům, kteří se o výši třináctých a čtrnáctých platů s vládou každoročně dohadují, se návrh líbí - státní zaměstnanci by dostali víc peněz než letos.

Letošní dodatečné platy budou jen desetinové a nespokojení úředníci kvůli tomu vyhlásili výstražnou hodinovou stávku. Stávkovat budou také učitelé, kteří se v pondělí k úředníkům připojili. Školy a školky se 21. dubna otevřou o hodinu později.

Ministerstvo školství sice pro učitele dojednalo vyšší tarifní platy, jenže ředitelé škol měli málo peněz a museli učitelům ubrat na osobním ohodnocení. "Hodinovou stávku bereme jako test. Pokud bude účast masová, přichystáme další, mnohem tvrdší nátlakové akce," varuje předseda školských odborů František Dobšík.

Dětem tak možná koncem června učitelé nerozdají vysvědčení. Ministryni školství Petru Buzkovou stávka překvapuje. "Učitelům se tarifní platy zvýšily nejvíc ze všech. Ale beru jejich rozhodnutí na vědomí," uvedla Buzková.
  
Stávka nestačí, míní učitelé
Vypadat to má trochu jako loni 1. září, kdy dveře každé druhé školy v zemi zůstaly zavřené. Jenom se tentokrát bude stávkovat jen chvilku: výuka dětem začne 21. dubna až od devíti hodin.

Protestovat se chystají všechny typy škol, od mateřských až po střední. Učitelé podpořili protest úředníků a dalších státních zaměstnanců, kteří si nechtějí nechat líbit, že jim vláda sáhla na platy a chce jim dát jen desetinu třináctých mezd, na které mají ze zákona právo.

"Je to almužna, to si to rovnou mohou nechat," zlobí se na vládu učitel základní školy v jihomoravských Hrušovanech Pavel Kovář. Zda se s kolegy k protestu připojí, se ještě nerozhodl. "Hodina se nám zdá málo. To je, jako bychom zkoušeli zalepit tekoucí bazén leukoplastí," říká Kovář a připomíná, že v září učitelé stávkovali celý den, a stejně se nic nezměnilo.

"Měli bychom v protestech přitvrdit," míní Kovář. Stejný názor zastává učitelka gymnázia v brněnské Vídeňské ulici Jana Beránková. "Jsme pro silnější opatření, jako třeba bojkot přijímacích zkoušek na střední školy, stávku během maturit či nevydání vysvědčení. Hodinová stávka je k ničemu," napsala ve svém stanovisku pro školské odbory Beránková.

Ve sborovnách škol to vře už delší čas. Učitelé čekali, že si s novým platovým systémem výrazně polepší. U základních škol měl nárůst platů činit podle slibů ministerstva školství až tři tisíce korun měsíčně, u středních se počítal ve stokorunách.

Jenže to, co dostali učitelé přidáno v pevné části platu, ztratili na osobním ohodnocení. Většina ředitelů škol totiž nedostala od státu dost peněz, aby bylo možné nárůsty platů pokrýt.

Pokud navíc učitelé dostanou pouhých deset procent třináctého platu, jak rozhodla vláda, v celoročním součtu si mnozí pohorší. Ministerstvo školství ve své analýze odhaduje, že si pohorší zhruba pětina zaměstnanců ve školství, ale odboráři tvrdí, že jich bude víc.

"Ještě to nemáme spočítané přesně, ale už teď je jasné, že to dvacet procent lidí výrazně překročí. Jsme z toho v šoku: snížit platy, to si ještě žádná vláda nedovolila," zlobí se předseda školských odborů František Dobšík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video