Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Učitel vyhrál soud, po dvou letech od výpovědi se může vrátit

  12:32aktualizováno  12:32
Do padesáti let ho živila hudba. Stačilo jedno odpoledne a z učitele hry na hoboj a zobcovou flétnu Zdeňka Štěpánka se stal nezaměstnaný. Po incidentu s ředitelkou Základní umělecké školy v Moravském Berouně, při němž padlo vulgární slovo a došlo i na zranění, dostal výpověď "na hodinu". Po dvou letech dokázal, že neprávem.
Učitel vyhrál soud, výpověď dostal neoprávněně. (Ilustrační foto)

Učitel vyhrál soud, výpověď dostal neoprávněně. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Škola, jejíž ředitelka nadále trvá na oprávněnosti svého postupu, ho tak musí vzít zpátky.

"Nejenže mě ze školy vyvedla před zraky žáků a kolegů policie a já se pak během trestního řízení musel podrobovat stejným věcem jako zločinci, ale naráz jsem byl i bez příjmu. Kvůli výpovědi pro hrubé porušení pracovní kázně jsem neměl nárok na podporu na úřadu práce a sehnat místo učitele bylo nemožné. Mezi školami se o mé špatné pověsti hned vědělo," vzpomíná učitel.

Někdejší člen Janáčkovy filharmonie v Ostravě a profesor kroměřížské konzervatoře byl pak rád, když našel místo v hobbymarketu.

Proti propuštění ze školy se bránil soudně. Jak Okresní soud v Bruntále, tak Krajský soud v Ostravě nakonec označily zrušení jeho pracovního poměru v Moravském Berouně za neplatné.

Ředitelka školy Marie Beníčková ani po ukončení soudního sporu na svém postoji nic nemění. "S rozhodnutím soudů nesouhlasím. Otázku mého fyzického napadení panem učitelem Štěpánkem řešila přestupková komise. Byl uznán vinným tím, že jinému z nedbalosti ublížil na zdraví. Ale protože jednání nebylo ve stanovené lhůtě ukončeno, řízení bylo zastaveno, jelikož odpovědnost za přestupky zanikla," uvedla.

Štěpánek a Beníčková se pohádali v březnu 2008 v učebně přímo před třináctiletým žákem. Šéfka školy, která tvrdí, že se přeli kvůli stížnostem rodičů na učitele, několikrát během dvou hodin vstoupila do výuky. Kantor ji vyzýval, aby odešla a snažil se ji přimět k odchodu i tím, že si stoupl mezi dveře. Nakonec se neudržel a řekl jí, že je "trapná a kráva".

Konflikt navíc skončil zraněním ředitelky, která měla ve dveřích kotník a zápěstí ve chvíli, kdy je učitel důrazně zavíral. Podle názoru soudu nemohl vědět, že ředitelka, která už byla na chodbě, se nečekaně rozhodla vrátit do třídy a aby zabránila zavření dveří, strčila do nich nohu.

"Žalobce za tato zranění nenese odpovědnost, a to ani z nedbalosti," píše v odůvodnění rozsudku okresní soud.

Incidentem se už dříve zabývali i policisté. Podle nich však nešlo o trestný čin ublížení na zdraví a případ předali přestupkové komisi města Moravský Beroun. Ta sice uznala jeho vinu, právníci Krajského úřadu v Olomouci, kam se učitel odvolal, však rozhodnutí zrušili a spis vrátili zpět do Berouna. Než případ tamní úřad znovu projednal, byl už incident promlčený.

Držel mne za oblečení, tvrdila ředitelka

Verzi ředitelky, která tvrdila, že učitel ji držel za oblečení pod krkem, žduchal proti otevřeným dveřím a nakonec ji zranil, když je chtěl silou zavřít, soud neuvěřil, přestože ji svědectvím podpořil její tehdejší partner, dnes manžel. Jeho výpověď soud dokonce označil za lživou.

Zdeňku Štěpánkovi naopak pomohly svědecké výpovědi kolegyně z vedlejší učebny (na konci loňského školního roku dostala výpověď pro nadbytečnost), žáka, který se musel na hádku dívat, a také názor soudního znalce, podle něhož ředitelka úmyslně předstírala, že její zranění jsou těžší, než ve skutečnosti byla.

Vulgární slovo, které kantor na adresu ředitelky použil i před žákem, sice soudci považují za závažnější porušení pracovních povinností, ale ne natolik hrubé, aby kvůli nim dostal okamžitou výpověď.

"V dnešní době se bohužel již děti na základní škole oslovují jiným označením hovězího dobytka ´vole´," odůvodnil soud v písemném znění rozsudku.

Rodiče sepsali proti učitelovi petici

Zdeněk Štěpánek tak nejenže může zpět do školy, ale nárok má i na ušlou mzdu. Proti jeho návratu ale protestují rodiče některých žáků, které by měl učit, a také pedagogický sbor.

"Mohu potvrdit, že v petici rodiče oznámili paní ředitelce, že v případě přeřazení do výuky k panu učiteli Štěpánkovi nebudou děti do těchto hodin pouštět. Já osobně jsem petici podepsala, aby ředitelka školy neměnila našemu dítěti vyučujícího. Náš stávající učitel vede klidnou a podnětnou výuku," řekla jedna z matek podepsaných pod peticí, Jana Ferancová. Ona sama problémy s bývalým kantorem neměla.

"Jsem však v kontaktu s rodiči, kteří měli s učitelem negativní zkušenosti," doplnila.

Co konkrétně rodičům na bývalém učiteli vadilo, Ferancová nesdělila a konkrétnější nechtěla být ani ředitelka Marie Beníčková: "Stížnosti se týkaly nevhodného chování učitele. O podrobnostech se v zájmu dětí nemůžu rozšiřovat." Jen o něco sdílnější byla Jana Kozubíková, ředitelka Základní umělecké školy v Potštátě, kde Zdeněk Štěpánek dříve pracoval.

"Problematická byla jeho komunikace jak s kolegy, pedagogickými pracovníky včetně ředitelky školy, tak i s žáky a jejich rodiči," popsala.

Jiní zaměstnavatelé ovšem Štěpánka chválí. "S jeho prací jsem byl spokojený, nemohu na něj říct jediné křivé slovo," reagoval ředitel umělecké školy v Zábřehu Pavel Doubrava.

Zástupci Olomouckého kraje, který uměleckou školu v Moravském Berouně zřizuje, nechtěli názory soudců komentovat.

"Nemůžeme zpochybňovat rozsudek," sdělil vedoucí odboru školství krajského úřadu Miroslav Gajdůšek.

Za ředitelku školy se však postavil, výsledek soudního sporu její funkci neohrozí. "Je to dáma, které se podařilo pozvednout úroveň školy tak, že tam teď chodí mnohem více žáků než dřív," dodal.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...Najdete na iDNES.cz