Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Učitel píše o učitelských platech

  17:33aktualizováno  17:33
Pokusme se přistupovat k problému učitelské stávky věcně a v souvislostech: Polistopadové vlády označují bez výhrad ve svých předvolebních prohlášeních školství za svou prioritu. Poslední vláda slibuje učitelům 130 procent z průměrného výdělku v zemi. Nic z toho se nenaplňuje.

Investice do školství je investicí dlouhodobou, leč pro zemi tou nejvýhodnější, jak ukazují mnohé statistiky. Od revoluce uteklo 13 let – dost na to, aby se tato investice začala projevovat, a to nejen na vysokých školách, v mezinárodních projektech či ve vědeckém výzkumu, ale předně v sociální oblasti: v rodině, v občanských projevech, v míře kriminality…

Dosavadní odborářské akce byly spíše symbolické, ne-li ubohé, a postavení učitele ve společnosti udělaly medvědí službu. Učitel (stejně jako lékař) je rukojmím společnosti – on má přeci poslání! A jak by k tomu přišlo nebohé dítě (či nebohý pacient)! Další determinantou je fakt, že přefeminizované školství včetně nezanedbatelného procenta důchodců a učitelů bez odpovídajícího vzdělání nepředstavuje žádnou radikální složku společnosti, která se bude hrdě a koncepčně bít za svá práva. Nejsou ani těmi, kteří do své rodiny přinášejí podstatnou část rodinného příjmu.

V důsledku povodní bylo odsunuto "spuštění" 16-titřídní platové stupnice. Učitelské platy stouply v minulém roce o zhruba 10%. ( V průzkumu OECD jsme skončili v přepočtu učitelkého platu na HDP na hlavu z evropských zemí nejhůře – spolu s Maďarskem. Maďarská vláda na to reagovala zvýšením tarifu učitelských platů o 50 %.) Tento desiprocentní nárůst však doprovázel pokles průměrného osobního ohodnocení o 3% (nebo například snížení prostředků na učebnice, školní pomůcky, apod.)

Od ledna by se učitelé ZŠ měli setkat s navýšením svých platů o 1570 až 2890 korun – jak tvrdí novinové titulky. Zahrneme-li do těchto výpočtů zamýšlené odebrání polovin 13. a 14. platu a předpokládané snížení průměrné výše osobního ohodnocení (bylo tomu tak v předchozích letech vždy), dostaneme se k reálnému navýšení  v částce kolem 400 Kč měsíčně.

Průměrný republikový plat: zhruba 14 tisíc korun - kolem této výše se pohybují učitelé základních škol. Plat ve státní správě je ovšem výrazně vyšší. (Ministři Buzková a Škromach:  "Učitelé by měli být spokojeni, vždyť některý úředník si i pohorší". Přitom ve stejné době prochází překvapivě hladce a úspěšně návrh, jehož předmětem je navýšení platů policistů, celníků a vězeňské správy o celou třetinu, čímž dosáhnou v průměru dvojnásobného učitelského platu.)

Připomenu nyní současné novinové titulky: "Učitelé mohou slavit, Razantní zvýšení platů, Učitelé stále nejsou spokojeni". Marně si lámu hlavu otázkou, zda takovéto zlehčující a zavádějící výroky jsou důsledkem neznalosti věci, či se do nich promítá negativní postoj novinářů, kteří – v naprosté většině – nemají na svá žákovská léta v socialistickém školství nejlepší vzpomínky.

Mluvíme-li o efektivitě českého školství, nestačí do něj pouze nalévat peníze. Náš stát bohatý není, a je proto nutné hledat i jiné prostředky. Jedním z nich musí být i reakce na přebujelé množství státních zaměstnanců a stále klesajícím počet žáků zapisujících se do prvního ročníku. Snížení počtu učitelů je zcela nutné (ovšem při zachování současného počtu škol těžko proveditelné), i když přinese zvýšení počtu žáků ve třídě. Třicet dětí totiž vychová a vzdělá odborník a osobnost daleko lépe, než učitel, který se minul povoláním, či nevzdělanec, který tvrdí, že "jó, matiku bych snad moh´ taky učit" a ředitel jej před těch dvacet dětí postaví, vždyť někdo tam být musí.

Ve Slovinsku stávkovali učitelé. Vláda se rozhodla, že se nenechá vydírat a poslala před tabule armádu. Za měsíc se začali bouřit rodiče a učitelé se nakonec naplnění svých požadavků dočkali. Proč to zmiňuji? Hanba národu, jehož děti je snadné učit – dal by se parafrázovat známý výrok. Opravdu nám na výchově a vzdělávání našich dětí tak málo záleží, že se smíříme s tím, že naše děti může učit kdokoli? Že si budeme plést odbornou výchovu, didaktiku výuky a moderní zásady pedagogického procesu s hlídáním dětí?

Jestliže ne, měli bychom i jako rodiče učitelské požadavky pochopit a podpořit.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Na Štědrý den může být až plus pět stupňů. Tepleji zůstane i po Vánocích

(Ilustrační snímek)

Teploty v příštích čtyřech týdnech se přes den udrží nad nulou. Na Štědrý den může být až plus pět stupňů a nejtepleji...Najdete na iDNES.cz