Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zvrat v léčbě roztroušené sklerózy, český lékař potvrdil její účinnost

  • 453
Lék Alemtuzumab je na trhu už řadu let, český lékař Tomáš Kalinčík ale potvrdil, že je extrémně účinný v boji s roztroušenou sklerózou v její rané fázi. Problémem je, že lék je hodně drahý. V praxi ho tak pacienti dostávají teprve ve chvíli, kdy jiná léčba selže. O průlomové studii českého lékaře píše úterní MF DNES.

V pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) se s roztroušenou sklerózou léčil třicetiletý pacient. „Měl kvůli nemoci těžké postižení – téměř oslepl a nemohl se normálně hýbat. Poté, co jsme mu nasadili léčbu tímto lékem, příznaky odezněly, dnes se cítí mnohem lépe,“ potvrzuje účinky léku Alemtuzumab docentka Dana Horáková.

Stejné výsledky zaznamenal během svého výzkumu i lékař Tomáš Kalinčík, který se svým týmem porovnával účinky devíti různých léků na více než čtyřech tisících pacientů v jednadvaceti zemích světa.

Alemtuzumab prokázal úžasné výsledky. Důvody, proč ho však nedostávají všichni pacienti, kterým by pomohl, jsou dva. Zaprvé je moderní lék velmi drahý. Jedna léčba přijde pojišťovnu na 1,5 milionu korun, a tak se k němu stovky pacientů nedostanou. Roztroušenou sklerózou trpí v Česku asi 17 tisíc lidí.

Druhou překážku pak představují zákony. Jsou nastavené tak, že na Alemtuzumab mají nárok jen ti lidé, u kterých léčba „starými“ léky selže. Rychlost nasazení účinného léku je přitom zásadní. Možnou invaliditu oddaluje až o několik let.

U někoho má navíc lék ještě zázračnější účinky. „Některým pacientům s počínající roztroušenou sklerózou dokáže zajistit život bez příznaků,“ uvedl pro MF DNES Tomáš Kalinčík, jehož studii otiskl prestižní vědecký časopis The Lancet Neurology.

Podle neuroložky Horákové je proto nutná změna. Léčbu by mělo dostávat co nejvíce pacientů. Na výzvy ke změně však reaguje ministerstvo zdravotnictví i pojišťovny tím, že na lék není dostatek financí.

Lék Alemutuzab je na trhu již několik let, Kalinčíkova studie potvrdila jeho vysokou účinnost pro pacienty s ranou formou nemoci. Šanci ke zlepšení svého zdravotního stavu má zhruba 80 procent pacientů, kteří se jím léčí. „Staré“ léky, které se používají ve většině případů léčby roztroušené sklerózy, mají oproti tomu jen poloviční úspěch.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video