Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Učilišti v Radotíně hrozí zrušení

  8:03aktualizováno  8:03
Radotín - Pětapadesát let své existence si letos připomíná Střední odborné učiliště strojírenské v Radotíně. Místo přípravy oslav ho však tíží hrozba likvidace. Sídlí totiž v hygienicky nevyhovujícím objektu a náhradní se mu nedaří sehnat. Proti rušení školy protestují nejen učitelé a žáci, ale i jejich rodiče a obce z okolí.

Nízké stropy, úzké chodby, nedostatečná kapacita tříd, to jsou jen některé nedostatky, které při nedávné prohlídce budovy učiliště objevil hygienik. Bývalá ubytovna, kterou za minulého režimu využívali k bydlení vietnamští dělníci, se svými parametry dostala do rozporu s normami přebíranými z Evropské unie.

Závěr je jednoznačný. Pokud nedojde k nápravě do konce roku 2003, výuka v objektu musí skončit. "Stavební úpravy nejsou technicky možné a náhradní objekt se nám nedaří najít. Z pražského magistrátu, který je naším zřizovatelem, se k nám již dostaly informace, že se proto uvažuje o našem zrušení do konce tohoto školního roku. Žáci mají přejít do učilišť v Praze 10, kam to většina z nich má hodinu až hodinu a půl cesty," tvrdí ředitel školy Václav Vlasák.

Radotínské učiliště navštěvuje 237 žáků z městských částí Radotín, Slivenec, Řeporyje, Velká Chuchle, Zbraslav, ale také z okresu Praha-západ i Berouna. Do bývalé ubytovny se učiliště muselo přestěhovat v roce 1992, neboť původní objekt školy získal zpět restituent, jehož požadavky na výši nájemného nebylo vedení učiliště ochotno ani schopno splnit.

Situace se zdramatizovala letos, kdy hygienik označil objekt školy za nevyhovující. Odbor školství magistrátu poté naznačil, že řešením bude buď nalezení náhradní budovy, což se nedaří, nebo převedení učňů do obdobných škol v Praze 10. "Vše je zatím v rovině pouhých úvah. Žádné konkrétní postupy ani termíny dosud nebyly stanoveny," uvedla pracovnice odboru Jana Zahrádková.

Úvahy o možné likvidaci učiliště v Radotíně však již uvedly do pohotovosti starosty všech obcí z jeho spádové oblasti i rodiče žáků. Ti také sepsali protestní petici, kterou už podepsalo kolem čtyř stovek lidí. Nesouhlasné dopisy poslala na magistrát i obecní zastupitelstva. "Rodiče si vybrali toto učiliště nejen pro kvalitní výuku, dobrou spolupráci pedagogů s dětmi a perspektivní spolupráci s firmami, ale i proto, aby jejich děti nemusely dojíždět za vzděláním do velmi vzdálených pražských obvodů. Možnost dětí studovat v blízkosti místa bydliště je v zájmu jejich bezpečnosti a zdraví, ale i lepší kontroly rodičů nad využitím jejich volného času," upozornil starosta Prahy 13 Petr Bratský. "Opět zdůrazňuji, že nic zatím není rozhodnuto. V říjnu nás čekají k tomuto problému schůzky se starosty obcí ze spádové oblasti radotínského učiliště," zdůraznila Jana Zahrádková.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Obyčejná fabie vyřadila čtveřici obrněných pandurů na tři roky

V Táboře se srazilo pět pandurů a auto.

Skupina obrněných vozidel pandur české armády a jeden civilní automobil se v listopadu 2016 srazily nedaleko Tábora....

Další z rubriky

Češi nejsou rasisti, spíš se bojí něčeho nového, řekla vietnamská lektorka

Život vietnamské menšiny popisuje v diskusním pořadu Rozstřel lektorka českého...

Češi nejsou rasisti, spíš jsou xenofobní - tedy, že se bojí něčeho nového, řekla v pořadu Rozstřel na iDNES.tv mladá...

PŘÍMÝ PŘENOS: Izrael slaví výročí vzniku, čeká se na projev prezidenta Zemana

Rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem (9. ledna 2018)

Izrael si připomíná sedmdesátileté výročí od svého vzniku. Projev prezidenta Miloše Zemana z oslav přinášíme v přímém...

Hamáček jde za ANO se třemi podmínkami. Překvapili ho vlastní senátoři

Předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Tři zásadní podmínky budou mít vyjednavači ČSSD při pokračování jednání o možné koalici s ANO tolerované komunisty....

Najdete na iDNES.cz