Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Učili mě, jak zachránit život

  10:20aktualizováno  12:43
Běžkař, kterému přihlížející nepomohli, zemřel tento týden na infarkt v Jizerských horách. Kolabujícího architekta Kaplického si v lednu v Dejvicích spletli s opilcem. Dva případy z poslední doby dokazují to, na co upozorňují záchranáři už dlouho - Češi si nevědí rady, když mají poskytnout první pomoc.

Redaktor MF DNES proto prošel kurzem pod vedením odborníků z Červeného kříže. | foto: Lukáš BíbaMF DNES

I mě už léta provázejí obavy, že se v krizi nebudu umět správně zachovat. Také proto jsem se přihlásil na kurz pod dohledem zkušeného instruktora. V Česku nabízí základní kurzy první pomoci Červený kříž pod názvem Čtyři hodiny pro život. Odhadem se takto proškolí desítky tisíc lidí ročně.

Tři nejdůležitější postupy Eva Bernatová z Červeného kříže vysvětluje, že člověk musí zvládnout tři základní postupy, aby zraněného dostal z ohrožení života: 1. zastavit krvácení, 2. poskytnout umělé dýchání člověku, který v bezvědomí přestal dýchat, 3. masírovat srdce (což se provádí obvykle s umělým dýcháním střídavě).

Ještě před veřejným kurzem jsme si jako novináři mohli první pomoc zkusit samostatně. Omotat obvaz dokáže každý, říkám si, když ošetřuji kolegyni "poraněné" zápěstí. Nakonec podle instruktorky udělám jedinou menší chybu, když mi kus polštářku čouhá zpod tlakového obvazu.

Před masáží srdce mám větší trému, ale jde mi nakonec nejlépe, protože tady se v podstatě "hrubá síla" vyžaduje. Stlačuji oběma rukama hrudník figuríně v pravidelném rytmu a počítám do třiceti.

Redaktor MF DNES provádí umělé dýchání

Rychlokurz první pomoci

AUTONEHODA

Svědkové nehody by měli okamžitě volat lékařskou pomoc a místo havárie označit reflexním trojúhelníkem nebo jiným způsobem. Většina lidí se nejdříve chybně věnuje těm, kteří nejvíc sténají. Ti jsou však zcela jistě naživu, a tak je nutné jako první zkontrolovat ty, kteří jsou potichu. Mohou být v bezvědomí, jejich stav ovšem může být ještě vážnější.

Použijte tlakový obvaz a ovažte mu ránu. Pokud krvácí na krku, obvaz nepomůže, zastavte mu krvácení rukou až do příjezdu záchranky. Zkušenější mohou zastavit krvácení i pomocí takzvaných tlakových bodů na těle.

MASÁŽ SRDCE

Člověku se zástavou srdce tiskněte plnou vahou oběma rukama na sobě s nataženými pažemi hrudník zhruba mezi prsními bradavkami. Dělejte to třicetkrát za patnáct sekund a pak prostřídejte s umělým dýcháním. Necítíte-li se na umělé dýchání, stačí pouze masírovat srdce. Děti masírujeme jednou rukou menší silou, miminka dvěma prsty.

UMĚLÉ DÝCHÁNÍ

Prohlédněte, zda postižený nemá ucpaná ústa. Zakloňte mu mírně hlavu a zacpěte nos. Naberte vzduch do plic, přiložte pusu na rty pacienta, vdechněte mu vzduch do pusy a počkejte, až vydechne on. Pak to opakujte. Zdravotníci kvůli infekci používají roušku, kterou nosí s sebou.

A konečně umělé dýchání. Napoprvé semi nedaří, protože vzduch utíká kolem. Tak ještě jednou, chce to prý pořádně obepnout rty ústa zachraňovaného. Překvapuje mě, že pacientovi nemusíte násilně otevírat ústa, vzduch si cestu najde. Důležitější je zaklonit mu hlavu a zacpat nos. Figuríně se konečně nadouvá břicho.

Proletí mi hlavou, že doopravdy by to nebyla vydezinfikovaná plastová pomůcka, ale třeba opilý bezdomovec. Kromě tří druhů pomoci je ještě důležité poznat, jestli ji člověk povalující se na ulici opravdu potřebuje, zda třeba jen nevyspává opici. "Určitě se nejdřív pokuste ho oslovit nebo s ním zatřást. Pokud by jen spal, tak určitě zareaguje," radí Bernatová.

Po novinářské ukázce začíná veřejný kurz, na který přišlo devět lidí. Manažer v obleku, mladík ve vytahaném svetru, starší paní. Lektor Martin Sláma, jinak policista, přednáší rázně a do hloubky. Začínáme tím, jak se zachovat při dopravní nehodě. Vykládá, jak daleko postavit výstražný trojúhelník a že člověka nemáme, pokud nepotřebuje resuscitaci, vytahovat z vozu.

Dozvídáme se i "vychytávku": v Praze jsou unikátně číslované pouliční lampy, a když číslo nahlásíte na tísňovou linku, záchranáři s přesností na metry vědí, kam přijet. "Oživujte také člověka na bezpečném místě. Stalo se, že jeden řidič resuscitoval sice správně, ale v jízdním pruhu, takže je oba někdo přejel," varuje Sláma.

Čím konkrétnější výklad, tím konkrétnější otázky. Jeden z posluchačů kurzu se ptá, jak je pravděpodobné, že havarované auto exploduje. "Ve skutečnosti auta nebouchají zdaleka tak ochotně jako ve filmech," uklidňuje ho Sláma.

Následuje výklad o krvácení a takzvaných tlakových bodech na těle, kde můžete nahmatat tepnu a stlačením zastavit stříkání krve.

Začínám mít pocit, že to už je na mě trochu složitá medicína. "Víte, kdy jedině se může laik dostat na operační sál, a ještě ve špinavých šatech? Když tlačí na krvácející krční tepnu. Kdyby ji pustil dřív, než se pacienta ujmou chirurgové, ztratil by zraněný zbytečně další krev," překvapuje nás instruktor.

V dalších minutách si účastníci kurzu zkoušejí obvazování i umělé dýchání jako předtím já. Každý kvůli tomu dostal na stůl košíček s obvazy, a jako dar domů dokonce balíček chirurgických rukavic. Lidé z Červeného kříže ho nosí všude při sobě a k němu i roušku. Vědí, že i zachránce musí především chránit sám sebe a krví se přenáší spousta infekcí.

Na konci kurzu má většina účastníků pocit, že už při nehodě nikdy úplně nezpanikaří. "Pořád si nejsem jistý, zda poskytnu pomoc správně, ale určitě to zvládnu lépe než předtím," svěřuje se jeden z absolventů.

Důležité je uložit zraněného do stabilizované polohy na boku

Instruktorka Bernatová nám vypráví i jednu neuvěřitelnou příhodu, která se stala jedné její žačce. "Přímo cestou domů z kurzu narazila na člověka, který dostal infarkt na ulici. Už se jí ho nepodařilo zachránit a zemřel. Obě jsme pak brečely do telefonu," vzpomíná zdravotnice.

Ministryně: Děláme osvětu Neposkytnutí první pomoci se v Česku považuje za trestný čin a člověk za něj může jít i na rok do vězení. Pokud se ho dopustí zdravotník, tak může za mřížemi strávit až dva roky. V Česku takový soud pořád riskuje hodně lidí.

Problém si uvědomuje i nová ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová. "Mnoho lidí zásady první pomoci nezná. Ministerstvo spolupracuje v osvětě se záchranáři," odpověděla stručně Filipiová v páteční diskusi na iDNES.cz. 

Schwarz: Už zavolání bereme jako pomoc


Panikaření a neznalost pravidel první pomoci – s tím se dispečeři a dispečerky záchranné služby potýkají každý den. "Svědků, kteří postupují správně hned od počátku, bývá málo, ale dispečerka do hovoru volajícího velmi brzy aktivně vstupuje a směruje jej tam, kam potřebuje," říká ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

Stalo se někdy, že jste na někoho podali trestní oznámení pro neposkytnutí pomoci?
V ojedinělých případech jsme na špatnou pomoc upozornili ve zdravotnické dokumentaci. Trestní oznámení nepíšeme, nechceme se chovat represivně. Je lepší, když člověk druhému alespoň zavolá pomoc, než kdyby neučinil ani to.

Podávali jsme trestní oznámení spíše na lidi, kteří nám volali z legrace. Neposkytnutí pomoci se špatně prokazuje. Každý tvrdí, že dělal, co mohl.

Může člověk, který se pokusí třeba o masáž srdce, něco nenávratně zkazit, když to nedělá správně?
I když to nebude stoprocentně správně, ale bude masáž provádět, tak to je pořád lepší, než když nebude dělat nic. Nám se také často "podaří" zlomit člověku žebra při masáži a není to profesionální chyba. Více škody se napáchat nedá. Setkal jsem se jen jednou s případem, kdy parta dělníků popíjela v hospodě a  jeden spadl na zem. Oni se na něj opilí vrhli a začali ho masírovat tak, že mu totálně promáčkli hrudník a zabili ho. Ale to je extrém.

Jsou Češi podle vás dostatečně vzdělaní, pokud jde o schopnost poskytnout první pomoc?
Veřejnost má jen velmi chabé povědomí o první pomoci, i když se to zlepšuje. Nemá smysl zahušťovat síť stanovišť záchranky. Stejně se nikdy nedostaneme pod pět minut (dojezdového času), které jsou rozhodující a musí je vyplnit včasná první pomoc. My vzděláváme děti na školách, policisty, personál hotelů či letušky. Přesto tvrdím, že by se o to stát měl starat víc. Nedostatečná je třeba výuka první pomoci v autoškolách.


Nepomohli – pykají

Duben 2008

Soud potrestal podmínkou dva zlínské strážníky, kteří nepomohli opilému a zraněnému muži v křoví.

Listopad 2008

Odsouzeni dva železničáři z ­Rychnovska. Vlakem srazili mladíka. Šli se na něj podívat, ale nepomohli mu a ujeli. Zraněný později zemřel. Jeden z ­obviněných (přiznal se) dostal 6 ­měsíců, druhý 1,5 roku vězení.

Prosinec 2008

Lékařka z Olomouce dostala podmíněný trest 18 měsíců za to, že neposkytla pomoc bezdomovci se zánětem plic.

Uměli byste v krizové situaci poskytnout první pomoc?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. března 2009. Anketa je uzavřena.

Ne 1312
Ano 1140


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...

Vydání údajného ruského hackera do USA je možné, potvrdil vrchní soud

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z...

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz