Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Učeň nevysvětlil, proč zbil pětiletého chlapce

  17:04aktualizováno  17:04
U h e r s k é H r a d i š t ě - Rok a půl vězení a ochrannou sexuologickou léčbu bude muset podle rozhodnutí trestního senátu okresního soudu v Uherském Hradišti podstoupit osmnáctiletý zednický učeň. Před sedmi měsíci totiž brutálně zbil pětiletého chlapce. Proč to udělal, nedokázal deviantní mladík vysvětlit. Učeň podle kriminalistů vylákal chlapce do lesa, kde ho bil a škrtil. Život chlapci, který se procesu neúčastnil, zřejmě zachránilo, že se bránil, což mladíka vylekalo. Další okolnosti případu jsou stále nejasné.

Policie hledala útočníka, který chlapce napadl, tři měsíce. Případ vyvolal loni o prázdninách ostré reakce mezi uherskohradišťskými rodiči. Někteří nechtěli ze strachu o jejich bezpečí své děti pouštět ven.

Učeň se za svůj loňský čin dočkal trestu téměř symbolicky na den přesně po sedmi měsících.
 
"Trest mohl být ještě přísnější. Jsem ale ráda, že se pachatel bude muset léčit. Snad už neublíží dalším. Můj syn si zkusil hodně," řekla po vynesení rozsudku matka pětiletého Petra.

Chlapci sliboval projížďku na kole
Odsouzený učeň nabídl jejímu synovi loni v srpnu projížďku na horském kole. Chlapce odlákal chvíli před polednem z dětského hřiště, jen kousek od jeho bydliště, a odvezl ho do lesa za město. Když se Petřík chtěl vrátit domů a snažil se z lesa utéct, mladík ho opakovaně tloukl rukou a pěstí do obličeje. Pak chlapce škrtil lankem nebo řetízkem od jízdního kola. Petřík upadl do bezvědomí.

Život dítěte byl bezprostředně ohrožen
Pět hodin ho hledalo na sto policistů, vojáků, strážníků i místních lidí. Našli ho až v noci spícího a vysíleného na Jelení louce v Kunovském lese blízko Uherského Hradiště. V nemocnici bojoval týden o život. "Kromě četných oděrek, škrábanců a podlitin byly po škrcení kvůli nedostatku kyslíku poškozeny mozkové tkáně i plíce. Život chlapce byl bezprostředně ohrožen, mohl se udusit," vypověděl soudní znalec.

Na svůj čin se mladík připravoval. Tentýž den nabídl na uherskohradišťském sídlišti ve Štěpnicích malé holčičce, že ji na kole doveze za kamarádkami. Když neuspěl, protože matka dívky se pohybovala nedaleko, zdržoval se v blízkosti skupiny dětí hrajících si na sídlišti. Pak už jen využil moment, kdy zůstal pětiletý Petr sám.

Ten se sice ještě dnes obtížně vzpamatovává z prožitého stresu, ale podle odborníků by se otřesný zážitek neměl trvale podepsat na jeho psychice. "Je teď jen bojácnější, bojí se třeba tmy," uvedla Petrova matka.

"Ten pán mě bil, i když jsem nezlobil," říká teď někdy chlapec svým rodičům. Podle znalců je to reakce na prožitou úzkost, pro niž nemá dítě žádné vysvětlení. Před soudem také kvůli tomu Petřík nevypovídal, protože každé připomenutí nepříjemné události by ho mohlo vystavit zbytečnému stresu.

Právo nevypovídat využil i odsouzený mladík. "Jeho přístup svědčí o tom, že dosud nezískal náhled na skutek, který spáchal," řekla soudkyně Veselá. "Už když jsme ho vyšetřovali, chyběla nám u něj jakákoliv lítost nad tím, co se stalo," shodli se znalci z oboru psychologie a sexuologie.

Útočník si prý neuvědomoval, že bije malého chlapce
Znalci z oboru sexuologie a psychologie se jednoznačně shodli, že pachatel je značně nevyrovnaná osobnost se sexuální poruchou. Její příčinou tkví zřejmě už v jeho  dětství.

Nejprve byl v ústavu, později byl adoptován, ale jeho náhradní rodiče se po několika letech rozvedli. Podle sexuologa není odsouzený muž schopen rozeznat věk ani pohlaví oběti.

Před soudem mladík odmítl cokoliv říci. Na závěr pouze prohlásil, že svého činu lituje. Po vynesení rozsudku se rozhodl ponechat si lhůtu na odvolání. Ze soudní síně ho příslušníci vězeňské služby odvedli do vazby.

Rok a půl vězení a ochrannou sexuologickou léčbu vyfasoval od soudu v Uherském Hradišti osmnáctiletý zednický učeň. Před sedmi měsíci totiž brutálně zbil pětiletého chlapce. (6. března 2001)

Rok a půl vězení a ochrannou sexuologickou léčbu vyfasoval od soudu v Uherském Hradišti osmnáctiletý zednický učeň. Před sedmi měsíci totiž brutálně zbil pětiletého chlapce. (6. března 2001)

Rok a půl vězení a ochrannou sexuologickou léčbu vyfasoval od soudu v Uherském Hradišti osmnáctiletý zednický učeň. Před sedmi měsíci totiž brutálně zbil pětiletého chlapce. (6. března 2001)

Autoři:


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Dvojice mužů se zaměřovala na trezory v podnicích a obchodech

Muži vstupovali do domů pomocí páčidel, zajímali se hlavně o trezory.

Dva muži z Hradecka a Náchodska čelí obvinění ze série vloupání do průmyslových objektů a prodejen. Šli hlavně po...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

Bývalý strážník je obžalovaný, že při zásahu na nádraží zmlátil opilce

(Ilustrační snímek)

Bývalému plzeňskému strážníkovi hrozí až deset let vězení. Podle obžaloby loni v květnu nejméně dvanáctkrát udeřil...

Volkswagen Tiguan 2.0...
Volkswagen Tiguan 2.0...

r.v. 2012, naj. 205 847 km, diesel
324 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz