Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi mají krátkou paměť, říkají účastníci hladovky proti komunismu

  16:18aktualizováno  16:18
Několik účastníků řetězové hladovky proti komunistům se v pátek sešlo na Staroměstském náměstí, aby společně promluvilo k lidem. "Doufáme, že se nám podaří dosáhnout hlavního cíle, že komunisté nepatří do veřejných funkcí," řekl organizátor akce Petr Marek.

Organizátor hladovky Petr Marek na jedné z dřívějších akcí | foto: Anna Barochová, iDNES.cz

Řetězová hladovka probíhá už 438 dní. Započali ji 8. ledna 2013 jihočeští studenti původně jako protest proti komunistické krajské radní pro školství. Postupně se akce přesunula na celostátní úroveň a jejím hlavním smyslem se stalo upozornit, že komunisté nepatří do veřejných funkcí a připomenutí oběti jejich režimu. Každý den jeden člověk od půlnoci do půlnoci nejí. Tímto symbolickým činem zastupuje konkrétního člověka zabitého komunisty.

Mnoho účastníků hladovkou připomíná své přímé příbuzné. "Vznikla nám z toho unikátní galerie, se kterou máme další plány. Hovořili jsme už s kardinálem Dukou že bychom zřídili interaktivní muzeum těchto příběhů," řekl předseda a mluvčí hladovkového řetězu Petr Marek z hnutí bez-komunistů.cz.

Individuální motivace jednotlivých účastníků hladovky jsou různé. Zřejmě všechny ale oslovila především myšlenka připomínky jednotlivých konkrétních lidí a také symbolika apelu na českou veřejnost. "Český národ má krátkou paměť. Komunisté napáchali hodně zla a do veřejných funkcí nepatří. Proto jsou tyto akce prospěšné. Protože opakování je matka moudrosti a čím více lidí to uvidí a uslyší, tím lépe," řekl David Zelený, místostarosta Prahy 13.

"Je důležité důstojně zavzpomínat na oběti. Naše drobná oběť pomocí hladovky to určitě nemůže vyvážit, ale může je připomenout," připojil se Radim Perlín.

Hladovky se účastní i slavní

Řetězová hladovka neunikla ani pozornosti mnoha známých lidí, kteří projevili zájem se jí sami zúčastnit. Po víkendu se zapojí zpěvák David Koller, podnikatel Karel Janeček nebo šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Několik lidí z řad politiků, zpěváků, herců a dalších už má svůj den hladovky v řetězci za sebou. Patří mezi ně Miloš Forman, Marta Kubišová, Iva Janžurová, Ondřej Vetchý, Jan Hřebejk, Bára Hrzánová, Olga Špátová, Miroslava Němcová, Pavel Bělobrádek nebo poslanci Radim Holeček, Jana Černochová a Michal Kučera.

Během promluv se několik kolemjdoucích svými prohlášeními snažilo zpochybňovat jak smysl celé akce, tak hodnoty, za které bojuje. Chtěli své názory s účastníky setkání diskutovat. Ti se ale nenechali zviklat a v řetězové hladovce hodlají pokračovat i nadále. "Lidských obětí komunismu je deset tisíc, my jsme jich zatím nepřipomněli ani desetinu. Budeme pokračovat, co to půjde," řekl na závěr Marek. Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Najdete na iDNES.cz