Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Účast ve volbách se lišila podle krajů

  22:10aktualizováno  22:10
Voliči rozhodují o budoucím vedení regionů a mohou změnit poměr sil v Senátu. Účast v první dni voleb se lišila podle krajů, v průměru mezi 10 až 20 procenty. Vyplývá to z informací, které ČTK získala od volebních komisařů. Lidé mohou hlasovat i v sobotu od 8 do 14 hodin

VOLBY 2004 - PŘÍLOHA
on-line sčítání | články
informace | zajímavosti
www.idnes.cz/volby2004

Například v Libereckém kraji přišlo hlasovat kolem deseti až 15 procent lidí. Volební účast se v některých okrscích Královéhradeckého kraje pohybuje kolem 15 procent. Stejné procento voličů zatím hlasovalo i v Psychiatrické léčebně v Jihlavě.

Volební účast v Kladně se pohybovala mezi sedmi až osmi procenty, naopak v Mladé Boleslavi se vyšplhala na dvojnásobek. Na Kutnohorsku přišlo k volebním urnám až 18 procent voličů, naopak na Příbramsku je volební účast zatím spíš slabší.

Zhruba sedmiprocentní volební účast hlásily po prvních hodinách volební komise na jihu Moravy, v Brně se zvolna blížila desetiprocentní hranici. "Návštěvnost je špatná. Neočekáváme, že to bude lepší," poznamenal člen volební komise v Šebetově na Blanensku.

V Ústeckém kraji mají tradičně velmi slabý zájem o volby obyvatelé mosteckého sídliště Chanov, obývaného především Romy. "Z více než 930 zapsaných voličů zatím odevzdali hlas jen čtyři lidé," řekla pár hodin po začátku voleb členka místní komise.

V sousedním Karlovarském kraji se volební účast pohybovala kolem deseti až 15 procent voličů. Vyšší účast zaznamenali na Sokolovsku. "I když jich (voličů) zatím není mnoho, počet těch starších ukazuje, že o volby bude zájem možná vyšší než při posledních volbách do Evropského parlamentu," řekla členka volební komise v Sokolově.

Ve třech pražských obvodech, kde se volí pouze senátoři, byla účast rozdílná,  v Praze 6 kolem 18 procent  a v Praze 10 asi 17 procent. V Praze 11 však odvolila jen zhruba desetina lidí. "Je to opravdu hodně slabé," popsala Lenka Stříhavková z místní radnice.

Volila i nejstarší Češka
V prvních hodinách přišli především starší lidé. Komisaři odhadovali průběžnou účast na 2 až 5 procent. "Prší, takže se lidem asi moc nechce ven. Je to slabší než jindy, ale nemusí to nic znamenat," řekla zapisovatelka v Náměšti na Hané.

Dva muži s hlasovacími lístky se už ve čtvrt na dvě domáhali vstupu do volební místnosti v Českých Budějovicích. "Oba byli přesvědčeni, že volby končí ve 14 hodin a že jdou na poslední chvíli," sdělila místopředsedkyně volební komise.

Večer odvolila i nejstarší Češka - 110letá Emílie Doležalová z Ochozu u Brna. Hlasování se účastní pravidelně. Nohy jí ale od stovky již neslouží a volební komise ji proto musí navštěvovat doma.

"Maminka téměř pořád spí. Při hlasování se na chvilku probudila, odvolila a než komise odešla, už zase klimbala," řekla dvaasedmdesátiletá dcera stařenky Františka Chamerová.

Neorazítkované obálky
V Heřmanově Městci na Chrudimsku narušily volby neorazítkované obálky, což je v rozporu se zákonem. Trvalo zhruba dvě hodiny, než jeden z voličů komisi na pochybení upozornil. Odevzdané hlasy jsou neplatné.

"Komise měla k dispozici jak obálky s razítkem městského úřadu, tak rezervní bez tohoto označení. Sáhli však bohužel do špatné hromádky," vysvětlila pochybení tajemnice radnice Hana Mifková.

Zastupitele Olomouckého kraje volí lidé i z jiného kraje
Se jmény kandidátů do Olomouckého kraje se za drobného deště a mlhy vydali k volebním urnám i obyvatelé Moravského Berouna na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji. Zástupce sousedního kraje volí již nyní i přesto, že se jeho součástí stanou až za dva měsíce. Obyvatelé však přiznávají, že jména lídrů jim v těchto končinách příliš mnoho neříkají.

Iráčané přihlíželi v České Lípě
Do České Lípy přijela sbírat skupina čtyř zástupců Iráku zkušenosti, které chtějí začátkem příštího roku využít při hlasování o budoucnosti své země. Novinářům to řekla členka Irácké národní rady a prozatímní vlády Saláma Chafadžíová. "Máme velkou šanci vidět u vás volby v praxi," dodala.

Spolu se svými třemi kolegy navštívila volební místnost v Moskevské ulici v centru města. Iráčané se zajímali o ověřování totožnosti voličů, prohlíželi si kandidátní listiny, ptali se na udělování preferenčních hlasů a na další věci z českého volebního systému.

Další dvě skupiny studují volby v Plzni a Českém Krumlově. Celkem 11 účastníků poznávací mise vybíral v Iráku americký Mezinárodní republikánský institut. V České republice tráví Iráčané dva týdny.

Volby se netýkají části Pražanů
Ve třetině obvodů voliči vybírají senátory. Pokud v prvním kole nezíská žádný kandidát přes padesát procent hlasů, rozhodne se mezi dvěma nejúspěšnějšími v kole druhém o týden později. V případě rovnosti hlasů rozhodne los.

Obyvatelé třinácti krajů kromě hlavního města volí i zastupitele. Pražané budou rozhodovat o složení zastupitelstva při komunálních volbách za dva roky. Krajské volby se konají teprve podruhé v historii České republiky.

ROZLOŽENÍ SIL PŘED VOLBAMI

hejtmani:
ODS 8, KDU-ČSL 4, Čtyřkoalice 1

končící senátoři:
ODS 9, KDU-ČSL 7, ODA 4, ČSSD 3, KSČM 2, US-DEU 2

V krajích doposud vládla pravice, přestože komunisté měli v roce 2000 vysoké zisky a v Ústeckém kraji dokonce vyhráli. Místa hejtmanů ale obsadili občanští demokraté (8 krajů) a pět politiků zvolených za Čtyřkoalici, z toho čtyři lidovci. - více zde

Také v Senátu může nejvyšší ztráty utrpět ODS, mandát totiž končí devíti jejím senátorům. Lidovci budou obhajovat sedm míst, ČSSD tři a komunisté dvě. Předvolební průzkumy už několik měsíců favorizují Topolánkovu stranu.

Šéf ODS sice sám nekandiduje, na výsledku voleb ale závisí, jaké budou jeho šance obhájit v prosinci pozici v čele strany. Předseda sociální demokracie Stanislav Gross zase potřebuje dokázat, že vyvedl stranu z krize po eurovolbách.

V krajských volbách se uchází o voličskou přízeň přes 8300 kandidátů z 45 politických stran a hnutí. Uspět může jen 675 z nich. O sedmadvacet křesel v horní komoře parlamentu usiluje 197 kandidátů, které navrhlo 35 stran a hnutí.

Důležitá bude volební účast. Před dvěma lety hlasovala v 1. kole senátních voleb čtvrtina voličů, krajské zastupitele vybíral v roce 2000 jeden člověk ze tří.

Obyvatelé Zlína přicházejí do volební místnosti v Kolektivním domě zvolit své krajské zastupitele. (5. listopadu 2004)

Na průběh českých voleb se přijela podívat i delegace z Iráku. (5. listopadu 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Pospíšil míří do čela TOP 09. Kalousek říká, že nebude nástupci škodit

Miroslav Kalousek, končící předseda TOP 09, a europoslanec Jiří Pospíšil, který...

Miroslav Kalousek končí v čele TOP 09. Strana, kterou založil spolu s Karlem Schwarzenbergem, si po propadu ve volbách...

Voliči na Trutnovsku vloží dva lístky do jediné obálky. Hrozí zmatky

Volební hlasování.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se v případě konání druhého kola odehrají ve stejné době jako volba hlavy...Najdete na iDNES.cz