Hotel Vltava ve Vimperku je nyní zavřený. Brzy by mohl opět otevřít - ovšem...

Hotel Vltava ve Vimperku je nyní zavřený. Brzy by mohl opět otevřít - ovšem jako ubytovna. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ubytovna situaci ve Vimperku jen zhorší, obává se soused hoteliér

  • 29
Firma Czech Ordinem RAS plánuje změnit zavřený hotel Vltava ve Vimperku na Prachaticku na ubytovnu pro sociálně slabé. S tím nesouhlasí řada obyvatel města. Ve čtvrtek se chystá debata v kulturním centru.

Už v pondělí večer se v městském kulturním centru sešlo 25 místních podnikatelů. Téma bylo jediné - lidem se nelíbí chystaná přeměna hotelu Vltava na ubytovnu pro sociálně slabé.

"Víme, že ubytovna v hotelu bude. Pak je ale potřeba, aby policie a strážníci dělali, co mají. To chceme už roky, loni byla petice za bezpečné město, kterou podepsalo 1 300 lidí. Bohužel, výsledek není žádný, lidé se stále obávají," řekla organizátorka tehdejší petice Iveta Preslová, která pomáhala uspořádat pondělní setkání podnikatelů.

"Nechceme jitřit nálady, chceme situaci řešit, připravit pro radnici i koncept," řekl Zdeněk Kutil, druhý z organizátorů a majitel hotelu Zlatá Hvězda.

Vedení města se snaží situaci zklidnit, protože se bojí protestních pochodů a vyhrocených situací, jaké zažilo před dvěma lety.

Vimperk, kde bydlí silná romská komunita, se roky snaží zbavit nálepky špinavého a zanedbaného města, kde u výpadovky k českoněmeckým hranicím postávají prostitutky a kvete obchod s drogami. Teď se ale nedaleko odsud do bývalého hotelu Vltava, který má kapacitu 80 lůžek a patří soukromému vlastníkovi, mají stěhovat sociálně slabí a Romové.

Kdo poruší řád, bude vystěhován, slibuje majitel

Majitel Ivan Bublík slibuje, že smlouvu s firmou, která chce dům provozovat, bude mít nastavenou tak, že ji může v případě potíží okamžitě vypovědět. Dům bude podle jeho slov mít jasný řád, a kdo jej poruší, bude odsud vystěhován.

Podnikatele z okolí však ani tyto podmínky neuklidňují. Nejblíže k Vltavě je hotel Anna. Jeho ředitel Antonín Svoboda si žádné servítky nebere.

"Už dnes je v sousedství činžovní dům, kde bydlí Romové, a dlouhodobě nás to poškozuje. Romové jsou hluční a poflakují se po okolí. Část klientů, kteří u nás přibrzdí a shánějí ubytování, to odradí a raději jedou dál. Přeměna hotelu Vltava v ubytovnu nepřinese nic kladného. Akorát to situaci zhorší. Vimperk sám o sobě není pro turistický ruch příliš zajímavý a toto rozhodně žádný byznys a tržby do města nepřinese," vyjmenovává Svoboda.

Mezi hotely v Kaplířově ulici je skutečně dům, kde bydlí Romové dlouhodobě. V minulosti několikrát vyhořel a jeho okolí také nevypadá jako upravená zahrádka. Všude se povalují kusy nábytku, části automobilů, v okolí postávají Romové a hlasitě na sebe pokřikují.

"To je tady dnes a denně. Lidi se tudy bojí kolikrát za setmění chodit, i když je tu služebna městské policie. Když se sem přistěhují sociálně slabí, tak komu to prospěje? Pracovat stejně nebudou, akorát budou postávat před domy," říká naštvaně další živnostník z nedalekého domu, jméno zveřejnit nechce.

Ubytovna je byznys z říše snů

To, že z hotelu Vltava vznikne jednou ubytovna pro sociálně slabé, byla podle některých podnikatelů jen otázka času. Například Tomáš Koška, majitel diskotéky Calypso, říká, že sám si moc dobře spočítal, jak výdělečné podnikání to je.

"To je takový byznys, že se o tom nikomu nezdá. Neměl bych ale to srdce toto Vimperku udělat, protože pokud tu ubytovna skutečně začne fungovat, bude to pro Vimperk hřebíček do rakve," varuje Koška.

Nálada je ve Vimperku nyní jasná. Ať se zeptáte kdekoliv a kohokoliv, nikdo přeměnu hotelu v ubytovnu pro sociálně slabé neschvaluje. A to ani vedení města, které s majitelem hotelu vyjednává.

Hotel Vltava byl dlouhodobě prodělečný

"Nebudeme v jednáních o chystaném využití hotelu a snaze o zvrácení nastalé situace přestávat. Jsme připraveni jednat s kýmkoliv," napsali ve společném prohlášení starosta města Bohumil Petrášek a místostarostka Jaroslava Martanová.

Hotel Vltava v Kaplířově ulici má 27 pokojů a dlouhodobě byl podle majitele prodělečný. Uzavřen byl loni v prosinci a zájemce našel až nyní.

Dům má provozovat společnost Czech Ordinem RAS, která už jednu podobnou ubytovnu má v Českých Budějovicích u vlakového nádraží. Firma vznikla loni v říjnu a v ubytovně nazvané Český řád, kde je 80 lůžek, platí lidé za přespání od 125 do 200 korun.

Jak konkrétně bude fungovat dům ve Vimperku, se mají lidé dozvědět ve čtvrtek v městském kulturním středisku. Veřejné setkání začne v 17 hodin a byli na něj pozváni i zástupci firmy, která si dům pronajala. Očekává se, že přijdou stovky lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video