Uber se už chystá na smluvní přepravu a EET. Ale s vládou se nedohodl

  11:05aktualizováno  11:05
Před měsícem premiér v demisi Andrej Babiš prohlásil, že vláda do konce března uzavře se společností Uber memorandum, díky kterému bude firma a její řidiči v Česku podnikat zcela v souladu se zákonem. K podpisu dokumentu však zatím nedošlo. Strany nejsou schopny se domluvit na jeho znění.

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

„Do konce března podepíšeme memorandum, které bude tyto kroky obsahovat. Tedy, že si Uber zažádá o živnostenský list a jeho řidiči o licenci na smluvní přepravu,“ uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) 8. března po jednání se zástupci společnosti Uber.

Fotogalerie

Jenže už je za námi první dubnový týden a dohoda podepsaná není. „Jednání se zástupci vlády České republiky probíhají velmi konstruktivně a jsme odhodláni najít společné řešení co nejdříve a memorandum dokončit,“ tvrdí Alexei Stakh, generální ředitel Uberu pro střední a východní Evropu.

Podle informací iDNES.cz to však na tak dobré cestě není. Komplikace potvrzuje i mluvčí vlády Barbora Peterová. „Důvodem jsou nevyjasněné některé body memoranda, které z důvodu stále probíhajících jednání nebudeme v tuto chvíli komentovat ani jakkoliv hodnotit,“ uvedla. I ona však prý věří, že se v nejbližších dnech vše vyjasní.

Podle zdroje iDNES.cz, který je s průběhem jednání obeznámen, se text memoranda už několikrát změnil. S jeho první verzí přišel Uber, jenže vládní vyjednavači ji okamžitě shodili ze stolu. Přišli poté se svou vlastní a tu zase přepracoval Uber. A tak se pokračuje stále dál.

Bez taxametru a svítilny „taxi“

Redakci iDNES.cz se podařilo získat tři neveřejné návrhy memoranda tak, jak se postupně vyvíjely. Poslední (ačkoliv není jisté, zda jde skutečně o nejnovější návrh v pořadí) obsahuje řadu slibů od Uberu i české vlády.

Uber v něm deklaruje ochotu podnikat na území České republiky na základě živnostenského oprávnění a zažádat o něj v nejbližší možné době. Zároveň slibuje, že bude zprostředkovávat dopravu pouze dopravcům, kteří mají koncesi pro provozování silniční motorové dopravy, a řidičům, kteří jsou držiteli taxikářského oprávnění a zkoušek ze znalosti místopisu. 

Řidiči Uberu budou muset mít licenci, dohodla se firma s premiérem

Mimo to přestane okamžitě přijímat řidiče, kteří tyto podmínky nesplňují, a slibuje, že jeho stávající řidiči si potřebná povolení vyřídí co nejrychleji.

Zároveň Uber deklaruje, že svou službu změní tak,  aby byla v souladu s takzvaným režimem „smluvní dopravy“. To umožní jeho řidičům poskytovat přepravu bez toho, aby měli vozidla vybavená taxametrem a svítilnou „taxi“ a také, aby se museli řídit pražskou cenovou regulací. 

Uber však musí splnit několik podmínek. Zavazuje se proto, že jeho řidiči zákazníkům skrz aplikaci předem sdělí konečnou cenu přepravy a zároveň vydají elektronickou smlouvu, na jejíž podmínkách se dohodnou ještě před zahájením jízdy.

Do konce června má pak podle memoranda Uber sjednat s vládou další dohodu o výměně daňových údajů jeho řidičů a přihlásit se dobrovolně k systému EET. Díky tomu budou moci české úřady lépe kontrolovat případné daňové úniky.

I na tom je ale vidět, že se původně ohlášené termíny nedaří dodržet. Splnění posledních dvou zmíněných kroků totiž Babiš původně avizoval do konce dubna. Zdá se tedy, že měl premiér v demisi příliš optimistická očekávání.

Praha se připraví na nápor žádostí o taxikářské licence

Na českou vládu a hlavní město klade poslední návrh memoranda menší nároky. Praha by svým podpisem zejména přislíbila navýšit zkušební kapacitu pro žadatele o získání oprávnění řidiče taxislužby - na minimálně pět set zkoušek měsíčně.

Zdá se, že alespoň řidiči Uberu počítají s tím, že se firma nakonec s vládou na podmínkách uvedených v memorandu dohodne, protože už nyní si řada z nich snaží vyřídit potřebné dokumenty .

Uber se kaje? Počkejme, až omluvy stvrdí podpisem, varuje poslanec Nacher

„Mohu potvrdit, že došlo k nárůstu žádostí o průkaz řidiče taxislužby i přihlášení na zkoušku z místopisu,“ uvedl Jiří Bureš, šéf magistrátního odboru, který má v gesci taxislužbu.  

V tuto chvíli není jasné, kdy bude memorandum podepsáno a ani to, na kterém z jeho bodů se vláda s Uberem nemohou shodnout. Kamenem sváru by mohla být část o „smluvní přepravě“, ta totiž ve druhém návrhu zcela chybí.

Podobné je to i s faktickým významem memoranda. Dva ze tří návrhů, které má redakce k dispozici, totiž jasně stanoví, že z podpisu dokumentu nepramení žádné právní závazky. Dá se předpokládat, že ani to se vládním vyjednavačům nelíbí. 

Andrej Babiš a Adriana Krnáčová po schůzce se zástupci firmy Uber:

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Vedení ČSSD stojí za Hamáčkem, „kartáč“ dostali Zimola a Hašek

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání vedení strany 19. října 2018 v Hradci...

Předsednictvo ČSSD v pátek v Hradci Králové podpořilo předsedu strany Jana Hamáčka a kritizovalo platformu Zachraňme...

Slunečné a teplé babí léto končí. Ochladí se a přibude deště

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Po dlouhém babím létě přichází do Česka podzimní počasí. Příští týden se budou teploty přes den pohybovat už jen kolem...

Peníze využívají na doučování i dopravu, šedesát Romů dostalo stipendium

Slavnostní předávání stipendií šedesáti romským studentům. (19. října 2018)

Peníze, podpora a kontakty jsou hlavními pilíři stipendijního programu organizace Romea, díky kterému můžou studovat...Najdete na iDNES.cz