Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uber se už chystá na smluvní přepravu a EET. Ale s vládou se nedohodl

  11:05aktualizováno  11:05
Před měsícem premiér v demisi Andrej Babiš prohlásil, že vláda do konce března uzavře se společností Uber memorandum, díky kterému bude firma a její řidiči v Česku podnikat zcela v souladu se zákonem. K podpisu dokumentu však zatím nedošlo. Strany nejsou schopny se domluvit na jeho znění.

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

„Do konce března podepíšeme memorandum, které bude tyto kroky obsahovat. Tedy, že si Uber zažádá o živnostenský list a jeho řidiči o licenci na smluvní přepravu,“ uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) 8. března po jednání se zástupci společnosti Uber.

Fotogalerie

Jenže už je za námi první dubnový týden a dohoda podepsaná není. „Jednání se zástupci vlády České republiky probíhají velmi konstruktivně a jsme odhodláni najít společné řešení co nejdříve a memorandum dokončit,“ tvrdí Alexei Stakh, generální ředitel Uberu pro střední a východní Evropu.

Podle informací iDNES.cz to však na tak dobré cestě není. Komplikace potvrzuje i mluvčí vlády Barbora Peterová. „Důvodem jsou nevyjasněné některé body memoranda, které z důvodu stále probíhajících jednání nebudeme v tuto chvíli komentovat ani jakkoliv hodnotit,“ uvedla. I ona však prý věří, že se v nejbližších dnech vše vyjasní.

Podle zdroje iDNES.cz, který je s průběhem jednání obeznámen, se text memoranda už několikrát změnil. S jeho první verzí přišel Uber, jenže vládní vyjednavači ji okamžitě shodili ze stolu. Přišli poté se svou vlastní a tu zase přepracoval Uber. A tak se pokračuje stále dál.

Bez taxametru a svítilny „taxi“

Redakci iDNES.cz se podařilo získat tři neveřejné návrhy memoranda tak, jak se postupně vyvíjely. Poslední (ačkoliv není jisté, zda jde skutečně o nejnovější návrh v pořadí) obsahuje řadu slibů od Uberu i české vlády.

Uber v něm deklaruje ochotu podnikat na území České republiky na základě živnostenského oprávnění a zažádat o něj v nejbližší možné době. Zároveň slibuje, že bude zprostředkovávat dopravu pouze dopravcům, kteří mají koncesi pro provozování silniční motorové dopravy, a řidičům, kteří jsou držiteli taxikářského oprávnění a zkoušek ze znalosti místopisu. 

Řidiči Uberu budou muset mít licenci, dohodla se firma s premiérem

Mimo to přestane okamžitě přijímat řidiče, kteří tyto podmínky nesplňují, a slibuje, že jeho stávající řidiči si potřebná povolení vyřídí co nejrychleji.

Zároveň Uber deklaruje, že svou službu změní tak,  aby byla v souladu s takzvaným režimem „smluvní dopravy“. To umožní jeho řidičům poskytovat přepravu bez toho, aby měli vozidla vybavená taxametrem a svítilnou „taxi“ a také, aby se museli řídit pražskou cenovou regulací. 

Uber však musí splnit několik podmínek. Zavazuje se proto, že jeho řidiči zákazníkům skrz aplikaci předem sdělí konečnou cenu přepravy a zároveň vydají elektronickou smlouvu, na jejíž podmínkách se dohodnou ještě před zahájením jízdy.

Do konce června má pak podle memoranda Uber sjednat s vládou další dohodu o výměně daňových údajů jeho řidičů a přihlásit se dobrovolně k systému EET. Díky tomu budou moci české úřady lépe kontrolovat případné daňové úniky.

I na tom je ale vidět, že se původně ohlášené termíny nedaří dodržet. Splnění posledních dvou zmíněných kroků totiž Babiš původně avizoval do konce dubna. Zdá se tedy, že měl premiér v demisi příliš optimistická očekávání.

Praha se připraví na nápor žádostí o taxikářské licence

Na českou vládu a hlavní město klade poslední návrh memoranda menší nároky. Praha by svým podpisem zejména přislíbila navýšit zkušební kapacitu pro žadatele o získání oprávnění řidiče taxislužby - na minimálně pět set zkoušek měsíčně.

Zdá se, že alespoň řidiči Uberu počítají s tím, že se firma nakonec s vládou na podmínkách uvedených v memorandu dohodne, protože už nyní si řada z nich snaží vyřídit potřebné dokumenty .

Uber se kaje? Počkejme, až omluvy stvrdí podpisem, varuje poslanec Nacher

„Mohu potvrdit, že došlo k nárůstu žádostí o průkaz řidiče taxislužby i přihlášení na zkoušku z místopisu,“ uvedl Jiří Bureš, šéf magistrátního odboru, který má v gesci taxislužbu.  

V tuto chvíli není jasné, kdy bude memorandum podepsáno a ani to, na kterém z jeho bodů se vláda s Uberem nemohou shodnout. Kamenem sváru by mohla být část o „smluvní přepravě“, ta totiž ve druhém návrhu zcela chybí.

Podobné je to i s faktickým významem memoranda. Dva ze tří návrhů, které má redakce k dispozici, totiž jasně stanoví, že z podpisu dokumentu nepramení žádné právní závazky. Dá se předpokládat, že ani to se vládním vyjednavačům nelíbí. 

Andrej Babiš a Adriana Krnáčová po schůzce se zástupci firmy Uber:

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Vedení Prahy po dvou letech opět řeší, zda vrátit tramvaje na Václavák

Tramvaje na Václavském náměstí.

Po dvou letech se magistrát vrátil k projednávání posílení tramvají v okolí Václavského náměstí. Institut plánování a...

Tropy se blíží, brutální napadení a medvědí radost

Nejteplejší den roku na Náměstí Svobody v Brně. (1. srpna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že se do Česka blíží tropické počasí a kolik stupňů bude o víkendu. Uvidíte...

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Najdete na iDNES.cz