Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U Zemanovců to skřípe, po Šloufovi chtějí peníze za volební hlasy

  18:09aktualizováno  18:09
Uběhlo jen pár měsíců od sněmovních voleb a strana práv občanů Miloše Zemana je na nože. Důvodem jsou peníze, které Zemanovci získali jako státní příspěvek za odevzdané hlasy. Spolustraníci volají po hlavě tajemníka strany Miroslav Šloufa. Právě on podle nich může za údajně špatné hospodaření. Šlouf obvinění popírá.

Pravá ruka Miloše Zemana Miroslav Šlouf leží v žaludku řady jeho spolustraníků. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Strana práv občanů expremiéra Miloše Zemana si z prohraných květnových voleb odnesla skoro 60 milionů korun jako státní příspěvek za odevzdané hlasy. A právě kvůli nim a kvůli údajnému přílišnému vlivu Zemanovy pravé ruky Miroslava Šloufa je teď strana silně rozhádaná.

Proti Šloufovi stojí jihočeský místopředseda Zemanovců Zdeněk Zbytek (neblaze proslulý velitel tankového pluku Klementa Gottwalda, který v prosinci 1989 v Praze vyhrožoval "pozdravem bojových divizí") a někteří další krajští šéfové.

JAROSLAV SYROVÝ

šéf východočeských Zemanovců

"Šlouf musí odejít, ale obávám se, že je tak vlivný, že složením funkce se nic nezmění."

"Hospodaření strany není průhledné. Mám podezření, jestli některým lidem nejde jen o těch 57 milionů od státu. Šlouf má ve straně všechno zlobbované," říká šéf libereckých Zemanovců Jaroslav Masopust.

Šloufa nešetří ani Zbytek, který s ním od počátku soupeřil o moc. "Šloufovo jednání přerůstá v intrikářství, které naši stranu rozkládá jako zhoubná nemoc! A po Milošově (Zemanově) odjezdu na Vysočinu se Mirek (Šlouf) snaží uzurpovat absolutní moc ve vedení strany,“ stěžoval si v polovině srpna v otevřeném dopise.

Nyní však Zbytek svá vyjádření mírní. "Nemám žádné ambice ve vedení strany, a vedení mě přesvědčilo, že financování je v pořádku," řekl redakci MF DNES.

"Šlouf musí odejít"

Lobbista Šlouf, který je ústředním tajemníkem strany, obvinění odmítá. Hájí se, že žádné zákony neporušil a peníze jdou pouze na provoz strany.

MIROSLAV ŠLOUF

hlavní tajemník a lobbista

"Všechny peníze jdou na provoz strany. Vše je podle zákona, uděláme audit hospodaření."

"Hospodaření podrobíme auditu mezinárodní firmy a zveřejníme. K nesmyslům, byť by byly od Zdeňka Zbytka, se nevyjadřuji," reaguje Šlouf, který je lídrem kandidátky Zemanovců v podzimních komunálních volbách v Praze.

Současně slibuje, že jakmile strana uzavře letošní účetnictví, složí funkci tajemníka.

Některým kolegům ze strany to však nestačí. Obávají se, že díky kontaktům, které Šlouf má, může i po složení funkce tajemníka nadále ve straně uplatňovat svůj vliv. "Šloufovo vystupování diskredituje stranu na veřejnosti, jeho kandidatura v komunálních volbách nás určitě poškodí," myslí si šéf východočeských Zemanovců Jaroslav Syrový. Naráží zřejmě na několik afér z minulosti, se kterými je kontroverzní lobbista Šlouf spojován.

Vzbouření straníci teď litují, že Zeman okamžitě po neúspěšných volbách složil funkci předsedy a odjel zpět na Vysočinu. Jako jedinou možnost nyní vidí návrat Zemana a volbu nového vedení strany.

"Chci, aby to byla strana Miloše Zemana, ne Miroslava Šloufa. Přemlouváme teď Zemana, aby se vrátil. Bez něj Strana práv občanů nemá smysl," říká Masopust.

Zeman souhlasí nejvýše s tím, že na listopadovém sjezdu vezme funkci čestného předsedy s poradním hlasem. "Mirek Šlouf chce, aby byl na stranickou pokladnu proveden audit, a to je nejlepší cesta proti jakémukoli podezření z malverzace (zpronevěry) stranických peněz. Já sám nemám žádné informace o tom, že by došlo k čemukoli nekalému," dodává Miloš Zeman.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dozorce dostal za smrt vězně půlroční podmínku. S trestem nesouhlasí

(ilustrační snímek)

Dozorci, který čelí obžalobě kvůli úmrtí vězně po nesprávném podání metadonu, uložil soud trestním příkazem půlroční...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Tramvaje budou mít měsíc výluku, vynechají úsek Újezd - Malostranská

(Ilustrační snímek)

Tramvaje mezi pražskými zastávkami Újezd a Malostranská nebudou kvůli opravám měsíc jezdit. Výluka začne v pondělí 22....

Najdete na iDNES.cz