Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejen muži, ale i ženy mohou provádět u Zdi nářků rituály, rozhodl soud

  12:48aktualizováno  12:48
Ke starobylé a posvátné Zdi nářků zavanul duch moderní doby. Respektive duch verdiktu soudu, který by mohl vést ke změně staletých pravidel v modlení se u nejposvátnějšího židovského místa. Jeruzalémský soud totiž potvrdil rozhodnutí nižší instance: policie neměla zatýkat ženy, které se u zdi modlily.

Ilustrační snímek | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

Zeď nářků je pozůstatkem západní hradby, která obklopovala Chrámovou horu i druhý jeruzalémský Chrám, který v prvním století našeho letopočtu zničili Římané. Pro židy dnes není posvátnějšího místa. Stará tradice přitom říká: ženy a muži se u Zdi nářků modlí zvlášť a každý jiným způsobem.

Jenže skupina aktivistek, které si říkají "Ženy od zdi", už nějakou dobu bojuje za právo vykonávat u zdi stejné rituály jako muži - mezi jiným moci mít během modliteb na sobě modlitební plášť, modlitební řemínek či nahlas předčítat ze svitků Tóry, popsal list The Washington Post.

Před několika měsíci se takto také aktivistky začaly u ženské části zdi modlit, čímž na sebe přivolaly hněv ortodoxních židů. Pětici z nich pak 11. dubna zatkla policie a obvinila je z narušování klidu. Odvolala se přitom na rozhodnutí nejvyššího soudu z roku 2003, jež stanovilo, že takto se modlící ženy u zdi porušují tradici.

Případ pěti zadržených žen letos nakonec skončil u soudu nižší instance, který ovšem obvinění smetl ze stolu a ženy osvobodil. Zásah policie označil za nelegální. Policie se však odvolala. A jeruzalémský soud nyní dřívější verdikt potvrdil.

Soudce Moše Sobel verdikt zdůvodnil tím, že policie si mylně vyložila deset let starý verdikt nejvyššího soudu a ženy tak zadržela neoprávněně. "Verdikt soudu z roku 2003 není formulován jako nařízení zaměřené na Ženy od zdi, ale jako doporučení," uvedl. Obavy policie, že by způsobily nějaké výtržnosti, podle něj také nestačily, jelikož ženy neprojevovaly žádné známky násilí.

"Toto rozhodnutí osvobodilo Zeď nářků pro všechny židy," reagovala na rozsudek předsedkyně "Žen od zdi" Anat Hoffmanová. List The Daily Telegraph k tomu podotkl, že čtvrteční verdikt je pro organizaci obrovským úspěchem a zásadním krokem vpřed v její bitvě s ortodoxními židy ohledně Zdi nářků.

Tento měsíc také izraelská polostátní Židovská agentura pod vedením Nathana Sharanského přišla s návrhem nového přerozdělení míst u zdi, které by počítalo se společnou sekcí, kde by se ženy mohly modlit tak, jak chtějí. Sharanského úkolem pověřil samotný izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který je kvůli sporům mezi ženami a ortodoxními židy kvůli Zdi nářků pod tlakem liberálních amerických židů.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Mexiku objevili v poli s cukrovou třtinou tajné hroby. Bylo v nich 33 těl

V Mexiku našli v poli s cukrovou třtinou v tajných hrobech nejméně 33 těl (18....

V mexickém státě Nayarit byly v poli s cukrovou třtinou nalezeny čtyři tajné hroby s nejméně 33 těly. Podle úředníků...

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Najdete na iDNES.cz