Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U Václaváku má padnout 11 domů kvůli obřímu obchodnímu centru

  11:58aktualizováno  11:58
Ve vnitrobloku mezi pražským Václavským náměstím a ulicemi Panská, Na Příkopě a Jindřišská má vyrůst moderní administrativně-obchodní centrum. Ustoupit mu má jedenáct stávajících objektů a třináct současných domů se má stát součástí plánu. O projekt se zajímají i komisaři UNESCO, kteří jsou v těchto dnech v Praze.

Ve vnitrobloku mezi Václavským náměstím a ulicemi Panská, Na Příkopě a Jindřišská má vyrůst obří obchodní centrum. Vnitroblok s komínem je vidět z jediného místa - ze slepé ulice V Cípu. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

"Ze Seznamu světového kulturního dědictví nás nemohou vyškrnout, pokud nepoškodíme historický půdorys města. Tento velice ambiciózní projekt se ocitá na hranici snesitelnosti," míní předseda české sekce poradního orgánu UNESCO Josef Štulc

"Šlo by o největší demolice a výstavbu nových domů od vyhlášení Prahy památkovou rezervací. A ten projekt ´leze´ hodně vysoko, takže by se to výrazně odrazilo i do pražského panoramatu,“ dodal.

Pražská památková rezervace vznikla v roce 1971, na prestižním seznamu je od roku 1993.

Demolice objektů ukrytých za fasádami novoměstských paláců byla už zahájena. K zemi půjdou budovy bývalé tiskárny, trafostanice, kotelna s komínem a další stavby.

To však památkářům tolik nevadí jako to, že na vzniklém rozlehlém dvoře má vyrůst mamutí novostavba, která navždy pohřbí historické půdorysy budov. Tedy to, co by mohlo vadit i komisařům UNESCO.

Padne jedenáct domů

"Hranice původních parcel, které většinou pocházejí z doby založení města v roce 1348, je základním předpokladem zachování urbanistických kvalit Nového Města," podotkla předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková.

Národní památkový ústav projekt odmítá, protože je podle něj předimenzovaný a počítá s výškovými budovami.

Ve vnitrobloku mezi Václavským náměstím a ulicemi Panská, Na Příkopě a Jindřišská má vyrůst obří obchodní centrum. Vnitroblok s komínem je vidět z jediného místa - ze slepé ulice V Cípu.

Magistrátním památkářům, kteří mají na rozdíl od těch "národních" povolení stavby v rukou, ambiciózní plány tolik nevadí, požadují ale opravu historických paláců, jež se stanou součástí projektu.

Nové centrum zde chce postavit firma Welwyn Company, která blok domů před šesti roky koupila za 800 milionů korun.

"Jsme napadáni, že bouráme Prahu. Cítím se dotčený,“ reagoval autor projektu architekt Jakub Cígler. Projekt je prý zatím v přípravě a investor čeká na odbornou diskusi.

Projekt se může změnit

"Sami jsme šli za památkáři ještě v tak rané fázi. První tři patra centra mají být určena pro obchody, nad nimi jsou administrativní patra. Ta jsou členěna tak, že zasahují do panoramatu města, ale je na diskusi, zda to tak zůstane," řekl Cígler.

Potvrdil, že pokud budou například vadit jedenáctipatrové věže, které se v plánech také objevují, tak mohou být sníženy.

Novostavba se má také přizpůsobit případným archeologickým nálezům, například starobylým základům domů.

"Proto máme jen rámcový projekt. Nechtěli jsme, aby to dopadlo jako s Palladiem, kde se něco nakreslilo, schválilo a pak archeologové nalezli cenné památky, ale už nebylo možné projekt změnit," dodal Cígler.

Zástupci Klubu za starou Prahu se včera s komisaři UNESCO sešli. Zároveň investor připravuje otevřený dopis ministerstvu kultury, kde si chce stěžovat na "nefér jednání klubu". - čtěte Inspektoři UNESCO zachovávají "poker face", dnes jednali s památkáři

UNESCO je tu kvůli Blance

Komisaři UNESCO jsou tento týden v Praze zejména kvůli výstavbě tunelu Blanka, který podle kritiků ohrožuje památkovou rezervaci. - čtěte Komisaři UNESCO zkontrolují Prahu. Chtějí vidět Blanku i nádraží

UNESCO však zásadně ze svých kontrol nečiní žádné mediální závěry. "Dvoučlenná komise se byla podívat na staveništi u Myslbekovy ulice i u Prašného mostu, kde sledovala, zda se stavba nějak nedotýká barokních hradeb. Navštívila i infocentrum - zajímalo je, jaký máme vztah s veřejností. Vzali jsme je i do tunelu pod Letnou," popsal jejich průvodce František Polák z firmy Metrostav, která Blanku staví.

Komisaři prý byli překvapeni, že díky Blance kousek od Hradu vzniknou dva nové parky.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

PŘÍMÝ PŘENOS: Paroubek radí ČSSD, jak se má strana změnit

Expremiér Jiří Paroubek hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádá v neděli...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz