Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U soudu byl bez viny, vadí ale veliteli

  16:33aktualizováno  16:33
Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 osvobodil dva bývalé kriminalisty Vladimíra Nešpůrka a Pavla Sladkovského. Státnímu zástupci se nepodařilo prokázat, že by při vyšetřování hospodářských deliktů vydírali bankéře a podnikatele. Na Nešpůrka ale podal trestní oznámení velitel vojskové zdravotnické služby. Vadí mu, že Nešpůrek odjel jako ostraha polní nemocnice na misi do Afghánistánu, aniž přiznal, že je stíhán.
Vladimír Nešpůrek

Vladimír Nešpůrek - Obvodní soud pro Prahu 1 osvobodil dva bývalé kriminalisty Vladimíra Nešpůrka a Pavla Sladkovského. Státnímu zástupci se nepodařilo prokázat, že by při vyšetřování hospodářských deliktů vydírali bankéře a podnikatele. Na Nešpůrka ale podal trestní oznámení velitel vojskové zdravotnické služby (26. listopadu 2002). | foto: TV Nova

Bývalý policista tak velel několik měsíců četě, která střežila české zdravotníky. "Na kapitána Nešpůrka podal 11. listopadu trestní oznámení velitel vojskové zdravotnické služby pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizích práv," řekla iDNES mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková.

Do mezinárodní bojové mise tak Nešpůrkovi pomohla lež. Každý voják před odjezdem podepisuje čestné prohlášení, že proti němu není vedeno žádné trestní stíhání nebo vyšetřování v Česku ani v zahraničí.

Nešpůrek přitom ještě před týdnem tvrdil, že se ho při vstupních pohovorech na trestní stíhání nikdo neptal: "Kdyby ano, řekl bych to, i když se není čím chlubit," uvedl pro MF DNES. 

"Kapitán Nešpůrek před výjezdem do mise ISAF odpověděl nepravdivě na otázky týkající se jeho bezúhonnosti. Za vojáka z povolání byl opětovně přijat v březnu mimo jiné i na základě toho, že předložil výpis z trestního rejstříku, kde neměl žádný záznam," upřesnila Růžičková.

Dodala, že čestné prohlášení musí podepsat každý voják bez výjimky.

Do elitní jednotky pronikl stíhaný muž

Nešpůrek tak lhal dokonce dvakrát: poprvé, když letos na jaře vyplňoval žádost o přijetí do armády, v níž musel uvést, zda je proti němu vedeno trestní stíhání. A podruhé, když si v červnu zažádal o bezpečnostní prověrku.

Trestní oznámení prověřuje vojenská policie. "Případ je nutné vyšetřit a teprve pak je možné vyvodit další důsledky," dodala mluvčí.

Kriminalisté odešli od soudu bez viny
Soud dospěl k závěru, že k prokázání viny bývalých policistů nemá dostatek důkazů. Obžaloba neměla svědky, kteří by braní úplatků potvrdili. Oba jsou také zproštěni obžaloby ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Státní zástupce si ponechal lhůtu na možné odvolání. K rozsudku se nevyjádřil. 

Sladkovský s Nešpůrkem patřili před šesti lety k elitní skupině pražských kriminalistů, kteří se věnovali nejzávažnější hospodářské kriminalitě. Měli na starost i případ banky Bohemia či Coop Banky.

Podle obžaloby vydírali i bývalého generálního ředitele České banky Ivana Fišera. Několikrát od něj chtěli peníze za to, že se budou zabývat trestním oznámením tohoto bankovního ústavu na jeho dlužníka Alexandra Komanického. Fišer uvedl, že policistům v roce 1994 postupně předal celkem 350 tisíc korun.

Podle soudkyně Olgy Kalašové ale obžalobě chyběli svědci, kteří by Fišerovo tvrzení potvrdili. Kolegové v bance před soudem pouze vypověděli, že jim Fišer o vydírání říkal, nikdy ale podle nich neuvedl jméno vyděrače.

"Cítím se nevinen," brání se všem obviněním Nešpůrek a naznačuje, že se stal obětí spiknutí. Nepopírá však, že když vstupoval do armády, svou nevyjasněnou minulost zatajil. "Prokázal jsem se čistým trestním rejstříkem. A to jim stačilo," říká s klidem.

O Nešpůrkovi kolegové-kriminalisté tvrdili, že s tak nepokrytou korupcí se v policejním sboru ještě nesetkali. Vedení pražské policie tehdy dokonce muselo rozprášit celý protikorupční odbor.

Soudní proces trvá už pět let. Největší zdržení zavinili sami soudci - chyběli totiž přísedící, kteří by mohli pracovat s tajnými materiály. 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Při pádu lávky v Troji se zranili dva spolupracovníci radnice Prahy 6

Dělníci začali s demontáží lávky v pražské Troji (7.12.2017)

Čtyři lidé zranění při pádu trojské lávky jsou stále v nemocnici. Podle nových zjištění se v případě dvou zraněných...

Řidič se otáčel a nedával pozor, při nehodě se zranili tři lidé

Nehodu v nejdecké Nádražní ulici způsobil řidič hondy, který se otáčel na...

Nepozornost při otáčení na s ilnici se vymstila řidiči na Karlovarsku. Způsobil dopravní nehodu, při které se zranili...

Ženy zvonily v noci na kamarádku, rozzuřený soused jim dal pěstí

(Ilustrační snímek)

Na agresivního souseda narazily dvě mladé ženy, které šly uprostřed noci v Karlových Varech za svou kamarádkou. Jejich...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz